گردشگری مجازی این روزها در اقصی نقاط کشور کم‌وبیش فراهم‌شده و مسافرت مجازی راه‌حلی است که در شرایط کنونی می‌تواند از سوی گردشگران در اولویت قرار گیرد.

گردشگری مجازی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها که به خاطر جلوگیری از سفرهای نوروزی به مردم توصیه می‌شود در خانه بمانند و شهرهای گردشگر پذیر را امسال برای عدم شیوع کرونا از برنامه سفر خویش خارج کنند، لزوم فراهم ساختن زیرساخت‌های گردشگری مجازی بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

گردشگری مجازی یا گردشگری الکترونیک صنعت جدیدی است که عمری کمتر از نیم‌قرن دارد؛ این گردشگری به معنای حضور در سرزمین دیجیتالی اطلاعات و ارتباطات و شبکه گسترده جهانی تعریف‌شده که امکان مشاهده اطلاعات صوتی، تصویری و متنی را از دنیای واقعی اطراف ما در اختیارمان می‌گذارد.

پسندیده است که به درون خویش سفر کرد

در پیوند با این موضوع احمد محیط طباطبایی در پاسخ به اینکه «حالا که مردم از سفرهای نوروزی محروم هستند پیشنهاد شما برای آنان در روزهای تعطیل چیست؟» می‌گوید: گردشگری مجازی راه‌حل این صنعت در شرایط فعلی است اما نوروز بازگشت به ریشه است سفر به نوروز مربوط نیست بلکه سفر به‌قصد دیدن زادگاه و خانواده است. پس پسندیده است که به درون خویش سفرکرده و فرصتی است برای اینکه کیستیم و درک این موضوع مهم است اما گردشگری مجازی امکان کسب درآمد را هم به دنبال دارد.

به پرتال جامع گردشگری مجازی فارس مراجعه کنید

بااین‌حال مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس درباره ایجاد گردشگری مجازی در استان از وجود پرتال جامع گردشگری مجازی شهر شیراز و استان فارس خبر می‌دهد و می‌گوید: گردشگری مجازی در ۱۳۰ جاذبه تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی شهر شیراز و استان فارس با بهره‌گیری از تصاویر پانوراما و تور مجازی، فیلم، عکس، نقشه و توضیحات در اختیار علاقه‌مندان به سفر مجازی به استان فارس است.

به گفته مصیب امیری، سامانه USSD با شماره #۹۷۹۷*۶۶۵۵*، به‌روزرسانی و معرفی پرتال جامع گردشگری مجازی استان به نشانی fafarschto.ir به‌عنوان اقدامات اجراشده در فضای مجازی است.

او همچنین عنوان می‌کند: وب‌سایت پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به نشانی www.pasargadae.ir و سایت محور ساسانی فارس شامل مجموعه طبیعی تاریخی بی شاپور، فیروزآباد و سروستان به نشانی www.salfbase.com در دسترس گردشگران برای پرهیز از سفر فیزیکی به استان فارس است.

به‌هرحال این روزها شرایط خاصی که در کشور حاکم شده، مردم را از مسافرت‌های نوروزی تا حد بسیار زیادی محروم کرده است. گردشگری مجازی شاید به‌اندازه گردشگری مرسوم نتواند برای اوقات نوروزی مردم جذاب باشد اما استفاده از این شرایط نیز خالی از لطف نیست.

گردشگری مجازی حداقل به کاربر کمک می‌کند در روزهای خانه‌نشینی ناشی از کرونا اطلاعات غنی‌تر نسبت به آثار تاریخی، فضاهای گردشگری و… کسب کند ازاین‌رو شاید بتواند کمی از خلأهای نوروزی مسافرت‌ها را تأمین کند.

کد خبر 490826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار