مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از صدور ۱۳۵ موافقت اصولی سرمایه‌گذاری در این استان در ۲ سال گذشته خبر داد.

گردشگری اردبیل

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، نادر فلاحی پنجشنبه ۱۵ اسفند بیان کرد: از این تعداد ۷۰ موافقت اصولی در سال گذشته و ۶۵ مورد دیگر نیز در سال جاری صادرشده است.

وی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری این مجوزها حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال است که تحقق آن می‌تواند تأثیر بسزایی در اقتصاد گردشگری استان اردبیل داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اشتغال پیش‌بینی‌شده برای این میزان را بیش از سه هزار و ۸۰۰ نفر ذکر کرد.

فلاحی بیان کرد: از تعداد ۱۳۵ مورد موافق اصولی صادرشده در ۲ سال گذشته حدود ۴۰ مورد در مناطق نمونه گردشگری و ۱۰ مورد نیز در روستای هدف گردشگری است که باعث توسعه هرچه بیشتر این مناطق در استان اردبیل خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در مقطع زمانی فعلی، گفت: جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری یکی از سیاست‌های اصلی اداره کل میراث فرهنگی است که با کاهش بروکراسی اداری محقق شد.

اردبیل با یک‌میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان‌های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به‌عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته‌شده است.

پل معلق مشگین شهر، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی و وجود پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری سرعین و شهر چشمه‌های بهشتی از جاذبه‌های گردشگری، ورزشی استان اردبیل است.

مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به‌عنوان نگین بناهای باستانی استان، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی‌الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران، خانه ارشادی، حمام ملاهادی، برج شاطر، پل هفت‌چشمه، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه‌های اردبیل هستند.

همچنین مقبره شیخ حیدر، کاروانسرای قانلی بولاغ، سنگ‌نبشته‌های ساسانی، قلعه‌های دیو، قهقهه و کهنه در مشگین شهر، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی، حمام سنگی در کوثر، قلعه بوینی یوغون در نیر، هفت‌تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره‌های مختلف در گوشه و کنار این خطه نمونه‌هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.

دهکده صخره‌ای باستانی ویند کلخوران، تپه‌های باستانی آناهیتا، گورستان سنگی پیرازمیان، کلیسای مریم مقدس، کاروانسرای شاه‌عباسی، شهر یئری، شیروان دره سی، عمارت آقازاده اردبیلی، منطقه گردشگری کپز و ازناو، منطقه حفاظت‌شده آق داغ، ژئوپارک دربند مشکول، گیلوان، آبشارهای سردابه، گورگور، شورشورنه، آق بلاغ (سیبیه خانی)، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر آثار قابل‌توجه هستند.

کد خبر 489630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار