نائب رئیس انجمن داروسازان ایران با تشریح دلایل افزایش قیمت مواد بهداشتی و ضدعفونی از جمله الکل توضیحاتی را ارائه داد.

الکل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علی فاطمی گفت: در بحث پیشگیری از کرونا، دارو خط اول پیشگیری نیست. بلکه شستشو و ضدعفونی کردن دست ها و اقلام اولویت دارد و در این مسیر تامین الکل یک ضرورت است.

وی ادامه داد: خوشبختانه کشور ما یکی از تولیدکنندگان بزرگ الکل در منطقه است. ما ۲۳ کارخانه فعال تولید الکل در کشور داریم که روزانه حدود ۳۵۰ هزار لیتر الکل تولید می‌کنند و اگر فقط نصف این مقدار، تبدیل به فراورده‌های ضدعفونی و ژل‌ها شود، تقریبا می‌توان از آن روزانه ۴ میلیون ظرف محتوی الکل تولید کرد.

به گفته فاطمی، اگر این ۴ میلیون ظرف در سراسر کشور توسط ۱۳ هزار داروخانه به صورت مویرگی در اختیار مردم قرار گیرد، به معنای آن است که کل نیاز کشور به راحتی تامین می‌شود ولی متاسفانه شاهدیم که در حال حاضر بین قیمت رسمی فروش الکل از کارخانه‌های الکل سازی با بازار سیاه، حداقل ۵ برابر اختلاف قیمت وجود دارد و شرکت هایی که فرآورده (ژل یا اسپری) تولید می‌کنند، به الکل مورد نیاز دسترسی ندارند.

نائب رئیس انجمن داروسازان ایران  تاکید کرد: آنچه که ضرورت دارد، این است که همه حلقه‌های زنجیره تامین فراورده های ضدعفونی، از کارخانه تولیدکننده الکل تا داروخانه نظام‌مند شوند. یعنی قابل رصد باشند. باید خروجی‌ها و ورودی‌های این سیستم شفاف باشد و کاملا مشخص باشد که در هرمرحله چه مقدار الکل، تحویل کدام حلقه شده است و مانند دارو همه چیز در شبکه توزیع، قابل راستی آزمایی و نظارت باشد.

فاطمی گفت: با توجه به اینکه وزیر بهداشت، شعارش از ابتدا، شفافیت بوده است، همه مسولان باید این موضوع را جدی بگیرند تا زنجیره توزیع به شکل مناسب و بهینه، نظام‌مند شود.

کد خبر 489454

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha