احتمال ورود بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف برای حمایت از بازارها باعث سبزپوشی شاخص‌ها شد.

بورس هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: هر چند سرعت شیوع کرونا در مناطق مختلف چین کاهشی شده است اما انتشار موارد جدید ابتلا به کرونا در کشورهای مختلف، باعث ایجاد موج جدیدی از نگرانی‌ها در بین معامله‌گران شده است. تاکنون بیش از ۹۰ هزار و ۸۹۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۱۱۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به چین با ۲۹۴۳ نفر بوده است.

 در بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، تایلند، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریکا، ویتنام، فرانسه، ماکائو، کانادا، امارات متحده، اتریش، الجزایر، کرواسی، سوییس، رومانی، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیک، کامبوج، مصر، فنلاند، اسرائیل، کویت، عمان، افغانستان، لبنان، نپال، سری لانکا و سوئد ابتلا به کرونا گزارش شده است.  

بانک مرکزی چین با ورود همه جانبه خود به بازارهای مالی این کشور تا حدی موجب دلگرمی معامله‌گران شده است. علاوه بر تزریق حدود ۲۴۰ میلیارد دلار منبع ارزی به بازار، بانک‌های دولتی و مقام‌های مختلف محلی چین از ارائه حدود ۲۰۰ میلیارد یوان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط خبر داده‌اند. با این حال ریزش‌های اخیر بورس‌های جهانی که از زمان رکود بزرگ ۲۰۰۸ بی‌سابقه بوده است کماکان ادامه دارد.

از سوی دیگر بانک مرکزی ژاپن نیز به مانند همتای چینی از برنامه‌ریزی برای ورود و حمایت از بازارهای مالی خبر داده است. هوراهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن گفته است که این بانک اوضاع را به دقت زیر نظر گرفته است و نقدینگی لازم را برای حمایت از بازارهای مالی فراهم خواهد کرد.  

بانک مرکزی اروپا و وزیر دارایی فرانسه نیز در اظهاراتی جداگانه اعلام کردند که در حال بررسی اقدامات ممکن برای حمایت از بازارهای مالی و کاستن از تبعات منفی کرونا هستند.

جفری هالی، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه "اواندا” گفت: کاهش سرعت شیوع بیماری در شرق آسیا می‌تواند نویدگر آغازی بر پایان کرونا باشد هر چند که در بسیاری از مناطق دیگر جهان، سرعت شیوع بیشتر شده است.  

در اروپا و به دنبال قرنطینه چندین شهر در ایتالیا، مقامات فرانسه و اتریش از اتخاذ تدابیر امنیتی و بهداشتی شدید خبر داده‌اند. فرانسه پیش‌بینی کرده است با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی گردشگر مواجه شود. اولیور وران، وزیر بهداشت فرانسه از رایزنی با همتایان اروپایی خود برای مقابله از ایجاد یک اپیدمی در اروپا خبر داده است.  اکنون فرانسه دومین کانون درگیر با کرونا پس از ایتالیا در اروپا به شمار می‌رود و این ویروس جان سه نفر را تاکنون در فرانسه گرفته است.

 در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که  سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۵.۰۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۷۰۳.۳۲ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۴.۶ درصد صعود تا سطح ۳۰۹۰.۲۳  واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با صعود ۴.۴۹ درصدی در سطح ۸۹۵۲.۱۶  واحدی بسته شد.

انتظار می‌رود که با توجه به تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد چین و تعلیق فعالیت شرکت‌های خارجی در این کشور، خسارت‌های اقتصادی ناشی از این ویروس بر اقتصاد جهانی کماکان ادامه داشته باشد.

تیم گیرسکی، استراتژیست سرمایه‌گذاری در موسسه "اینورنس کانسیل" گفت: ویروس کرونا در روزهای اخیر در صدر توجهات معامله‌گران قرار دارد چرا که مطمئنا رشد اقتصادی بخش بزرگی از جهان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. شاید با توجه به روند کاهش سرعت شیوع بیماری بتوانیم امیدوار باشیم که این اوضاع زودتر تمام شود.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیکی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۶۳ درصدی تا سطح ۲۱ هزار و ۲۱۰.۱۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۸۰.۹۱ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگ‌های  کامپوزیت" جهش ۰.۷۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۰۹۸.۵۷  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۴۳۵.۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی آمریکا اکنون به ایستگاه چهارم رسید و با شمارش آرای ایالت کارولینای جنوبی مشخص شد، جو بایدن، برنده انتخابات داخلی دموکراتها است. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی که نقش بسیار مهمی در تعیین نامزد دموکراتها خواهد داشت قرار است به طور همزمان در ایالتهای: آلاباما، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مین، ماساچوست، مینه سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت و ویرجینیا برگزار شود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر امسال برگزار خواهد شد. دو نفر از نامزدهای حزب دموکرات یعنی پت بوتجیج و امی کولاباچار با اعلام انصراف خود از ادامه کارزارها اعلام کرده‌اند از جو بایدن حمایت خواهند کرد. رقابت اصلی در حزب دموکرات بین برنی سندرز و جو بایدن خواهد بود.

از طرف دیگر  مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا پس از یک وقفه یکماهه، مذاکرات خود را برای امضای پیمان تجاری جدید آغاز کردند. در حال حاضر ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد کرد و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده هر چند که طرف اروپایی تاکنون از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا و فرانسه و مذاکرات برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۱۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۶۵۴.۸۹ واحد بسته شد.

شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۴۴ درصدی در سطح ۵۳۳۳.۵۲ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۲۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱ هزار و ۸۵۷.۸۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۱ درصد بالا رفت و به ۸۷۴۱.۵۰ واحد رسید.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینترمیدیت" با ۱.۹۹ درصد افزایش به ۴۷.۶۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۶۶ درصدی به ازای ۵۲.۷۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۵۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۹۸.۴۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۸۴ درصدی به ازای ۱۶.۸۸ دلار مبادله شد.

کد خبر 488833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =