مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: ۲۱ اثر منقول و غیرمنقول تاریخی و فرهنگی و طبیعی هرمزگان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

میراث فرهنگی هرمزگان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، رضا برومند یکشنبه ۱۱ اسفند در جمع خبرنگاران، افزود: پیاله منقوش با نقش بز کوهی، ظرف سفال منقوش با نقش هندسی و ظرف سفال قهوه‌ای با نقش هندسی هر سه مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد، سکه دینار عباسی مربوط به دوران معتصم عباسی (اواخر دوره عباسیان)، صندوق چوبی قبر امامزاده سید سلیمان (ع) مربوط به سال ۱۲۰۸ هجری قمری، چوب‌دستی متبرک امامزاده سید سلیمان (ع) مربوط به اواخر دوره زندیه، عودسوز فلزی شماره یک و عود سوز فلزی شماره ۲ امامزاده شاه اسماعیل طاشکوئیه حاجی آباد مربوط به دوران صفوی، آثاری هستند که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان تصریح کرد: سایت تاریخی سنگ‌نگاره‌های دهتل در بستک، مقبره خلعت پوش و زیارت خواجه خضر در بندرکنگ و مقبره شیخ راشد در بندرشناس نیز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

برومند با اشاره به این‌که ساخت قایق شاشک، هنر ساخت اشتروک و سوند بافی نیز از هرمزگان به ثبت رسید، اضافه کرد: آبگرم تیربوئیه، غار نمکی تیربوئیه، درخت لور اسکله بندر شهید باهنر، آبگرم گرمش فین، مجموعه طبیعی فرهنگی سیاه کش و گنبد نمکی بستک نیز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان ادامه داد: ثبت آثار منقول و غیرمنقول، طبیعی و ناملموس در فهرست آثار ملی موجب حفاظت بیشتر، تخصیص اعتبار برای حفاظت، مرمت، بازسازی و نگهداری بهتر آثاراست.
به گزارش ایسنا، تاکنون ۳۷۶ اثر منقول و غیرمنقول، طبیعی و ناملموس استان هرمزگان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

کد خبر 488034

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =