جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
۰ نفر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: به رغم اینکه بارها تلاش کردیم و جلوی تخریب بنای ارزشمند و تاریخی عمارت رئیس‌التجار در این شهر را گرفتیم اما صاحبان این ملک در روز انتخابات که همه مشغول فرآیند رآی‌گیری بودند، اقدام به تخریب این ملک نمودند.

عمارت رئیس‌التجار

به گزارش همشهری آنلاین محمد اسماعیل اعتمادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اگرچه تلاش‎های بسیاری شد تا این عمارت در میراث ملی به ثبت برسد اما صاحبان ملک مخالفت کردند و اجازه ثبت آن را ندادند.

وی ادامه داد: این افراد به دنبال این هستند که با تخریب ملک به جای آن مرتفع سازی کنند، که از شهرداری درخواست داشتیم در صدور پروانه سخت‌گیری داشته باشد تا در آینده شاهد تخریب این بناهای ارزشمند تاریخی نباشیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور افزود: صبح امروز با صدور مجوز از سوی شهرداری نخاله‎های این عمارت تاریخی که در روز انتخابات تخریب شده بود به مکان دیگری منتقل گردید.

وی با بیان اینکه عمارت رئیس‌التجار مربوط به دوران پهلوی اول بوده است، مطرح کرد: حیاط مرکزی، دو عمارت شرقی و غربی و آجر کاری تزئینی بسیار زیبا از مشخصه‎های این بنای زیبا بود.

اعتمادی عنوان کرد: اگرچه این بنا فرسوده و حتی برخی مکان‌های آن تخریب شده بود اما می‎شد آن را مرمت کرد، تاکنون از مجموع ۵۰۰ اثر و محوطه تاریخی شهرستان نیشابور ۱۱۵ اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌اند.

کد خبر 487485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فرید IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۹
    0 0
    در بسیاری از ریشه برنامه های رشته ها و دروس دانشگاه های جهان مبحث هویت ، اثبات آن و حرکت در راستای هویت خواهی تدریس می گردد. در همین راستا ، استفاده از اسناد دست اول اهمیت دارد. سخنان این مسئول محترم فقط نشان دهنده عدم درک صحیح از تاریخ این کشور (9000 سال، به قولی 7000 سال و تاریخ مکتوب بیش از 3000 ساله) است.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار