ساختارهای شناختی معماری حرم مطهر نشان می‌دهد که علاوه بر الگوی حقیقی تقابل با کرونا که همان آرامش و سکینه عمومی است، سازه‌های حرم مطهر نیز در بالاترین سطح آنتی باکتریایی بوده و مانع از شیوع عمومی بیماری‌های واگیر دار و سد محکمی برای اپیدمی کرونا است.

ضد عفونی حرم حضرت معصومه در برابر کرونا

به گزارش همشهری آنلاین، پایگاه خبری آستان حضرت معصومه (س) در مطلبی با عنوان «ٍآرامش و سکینه عمومی تنها واکسن شناخته شده برای مقابله با یک اپیدمی / معماری ایمانی حریم فاطمی سد پولادین مبارزه با اپیدمی کرونا» نوشت:

ویروس کرونا (corona) ویروسی میکروسکوپی، اما با اهدافی سلطه جویانه! پزشکان او را ویروس تاج دار می‌نامند و یک تاج ذاتی این ویروس بسیار ضعیف خانواده ویروس‌های عفونی را به یک سلبیریتی سیاسی بدل کرده است؛ ویروسی که از واژه اپیدمی (به معنای همه گیری) را به یک کلید واژه مستعد برای جنگ ترکیبی (هیبریدی) در زمین ملل و گونه‌های زبانی شرقی ایجاد کرده است، آیا مواجهه ما در برابر این ملکه ضعیف عاقلانه و از منظر اطبا هوشمندانه بوده است؟ سؤالی که برای پاسخ به آن باید ساختار حریم فاطمی را باری دیگر بازشناسی کرد.

کرونا ویروسی ضعیف که الگوی فراگیری سریع و چابکی دارد، همین ویژگی توانسته ظرف کمتر از ۳ ماه بدنه‌ای عظیم از ساختارهای اقتصادی دنیا را به سقوط و انحطاط مواجه کند! اما چگونه ملکه‌ی کوچکی توانست چنین ضربه‌ای به ساختارهای هوشمند اقتصادی ملل وارد کند که این روزها (این کشورها) به نوعی در بلوک تقابل آمریکا قرار گرفته‌اند.

رسانه‌ها نقش کلیدی توسعه و بسترهای مستعدی برای همه گیری و سرعت شیوع این ویروس بوده و هستند، این در حالی است که مواجهه ساختاری برای تقابل با این ویروس از راهکارهای عقلایی جهان سیاست است؛ اما سؤال مهم و حیاتی در این بستر این است که آیا اقدمات ساختاری همچون اقدام تقابلی شورای تأمین تا کنون چنین مولفه‌ای داشته و یا دارد؟

در پاسخی تلخ باید برای تاریخ چنین نوشت؛ اقدام شورای تأمین عموما از اقدمات مدیریت بحران بوده و حاشیه این اقدام‌ها می‌تواند زمین مستعدی برای نشر و گسترش هدف اصلی این اپیدمی باشد، باید توجه داشت که کرونا در پنجره جمعیتی ۱ میلیارد و ۳۸۶ میلیون نفری چین توانسته تنها حدود ۲ هزار و ۵ نفر قربانی چینی بگیرد در حالی بر اساس گزارش منتشر شده از سوی نیویورک پست در پنجره جمعیتی ۳۲۷ میلیون نفری آمریکا آنفلوانزا توانسته از مهر امسال تاکنون بین ۱۶ تا ۴۱ هزار نفر قربانی بگیرد.

این تفاوت چشم گیر نشان می‌دهد که اپیدمی کرونا با آرامش و سکینه عمومی جوامع انسانی هدف قابل حل است، به این معنا که دومینوی کرونا با آرامش ملی کشورهای مبتلا می‌تواند متوقف شده و شبه بحران سیاسی اقتصادی کرونا برای همیشه به تاریخ بپیوندند.

اما آنچه که شورای تأمین در مصوبه خود به تاریخ ۵ اسفند ماه برای آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علی‌ها تجویز کرد، تعطیلی نماز جماعت و ضدعفونی کردن مضجع شریف و اماکن مقدسه حرم بود! اقدام و تجویزی که ناشی از عدم شناخت دقیق ساختارهای اصیل ایمانی تمدنی جهان اسلام است، ساختارهایی که از چند ده قرن گذشته از سوی عالمان و فق‌های خاصه شیعه برای تطهیر و حراست از بیماری‌های واگیردار در اعتاب مقدسه بکار گرفته شده است.

در اینجا هشیاری مردم بصیر قم مانع اجرای این کار اشتباه و غیر ایمانی شد؛ همانطور که آیت الله سعیدی، نماینده، ولی فقیه در استان قم و تولیت حرم کریمه اهل بیت (س) بیان داشت: «ما این حرم مقدس را دارالشفا می‌دانیم، دارالشفا یعنی مردم بیایند و از امراض روحی و جسمی شفا بگیرند؛ بنابراین باید اینجا باز باشد، باید با قوت مردم بیایند؛ البته ما احتیاط را هم شرط می‌دانیم و مسائل بهداشتی را هم رعایت می‌کنیم».

در آستان (ورودی) حرم که قرار می‌گیری بابی بزرگ با پاشنه‌های نقره‌ای تو را به سوی مضجع شریف می‌خواند آرامش و سکینه‌ای ماندگار در قلبت ایجاد می‌شود، گویا جهان در اختیار توست، حالا به سوی ضریح مطهر به حرکت می‌کنی و می‌بینی هرچند ازدحام بیشتر می‌شود اطراف تو را سازه‌های نقره‌ای بیشتر حراست کرده‌اند؛ تا آنکه رخ در رخ ضریح شریف بر حریم فاطمی تکیه می‌زنی و گویا آرامشی الهی قلب و ضمیر دردها و تنهایی هایت را پر کرده و انگار دیگر تنها نیستی و موفق‌تر از تو نیست؛ گویا آرامش عالم را به حریم قلبت هدیه داده‌اند.

شاید مروری مختصر در متن مقالات عصر حاضر بتواند گوشه‌ای از اسرار این ساختار و منش عقلایی معماری ایمانی حریم اهل بیت را برای ما نمایان سازد.

خاصیت قلیایی و ضد باکتری نقره را از جست‌وجو گرهای تحت وب جویا شدیم تا جایی که لیست طولانی مقالات در این باره اولین مقاله را محیای یک مرور مختصر می‌کرد قلم‌های دانش پژوه در این مقاله چنین ابعاد تطهیری نقره را توصیف کرده بودند که «اثرات ضدباکتریایی نانوذرات نقره توسط بسیاری از محققان مورد بررسی قرار گرفت و پتانسیل مؤثر آن‌ها بر علیه طیف گسترده‌ای از میکروب‌ها از جمله باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها به اثبات رسیده است.

همچنین زئولیت نقره یک مجموعه متشکل از گروه فلزات قلیایی خاکی و آلومینات سیلیکات کریستالی است که بخشی از آن توسط یون‌های نقره و از طریق پدیده تبادل یونی جایگزین شده است. خواص ضدباکتریایی دارند و در حفظ مواد غذایی، ضدعفونی محصولات پزشکی و آلودگی زدایی استفاده می‌شوند؛ بنابراین. نانو ذرات نقره با اندازه بین ۱۸ تا ۱۸۸ نانومتر پتانسیل ضد باکتریایی قوی بر علیه هر دو باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی دارند. بر همین اساس نانوذرات نقره پتانسیل ضد باکتریایی قوی‌ای دارند و به عنوان سلاح‌های قدرتمند بر علیه باکتری‌های عفونی محسوب می‌شوند»

ساختارهای شناختی معماری حرم مطهر نشان می‌دهد که علاوه بر الگوی حقیقی تقابل با کرونا که همان آرامش و سکینه عمومی است، سازه‌های حرم مطهر نیز در بالاترین سطح آنتی باکتریایی بوده و مانع از شیوع عمومی بیماری‌های واگیر دار و سد محکمی برای اپیدمی کرونا است.

الگوی شناختی کرونا نشان می‌دهد بیمار و یا شهر آلوده به این ویروس قبل از آنکه نیازمند پزشک معالج ماهر باشد نیازمند حکیم هدایتگر و آرامش بخش است حکیمی که علاوه بر شناخت ساختار ویروس ساختار معماری اصیل را بشناسد و برای امکان گوناگون الگوی متناسب و شناختی دقیقی را تجویز کند، حکیمی که بجای رفتارهای رعب آمیز به قلوب مردم خود آرامش و سکینه ببخشد در حالی که تجویز شورای تأمین بیشتر به نقطه تقابلی چنین منطقی شباهت دارد، تا جایی که عدول از یک تصمیم عادی خط قرمز رسانه‌های ملکه‌ی ملکه تاج دار کرونا می‌شود!

اینجا آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، حریمی امن با منطقی عقلایی برای مقابله با کرونا…

اینجا منطق، عقل سلیم، آرامش و سکینه را محیای یک تاریخ دیگر کرده است.

 • در این باره بیشتر بخوانید:

فیلم | تولیت حرم حضرت معصومه: حرم باید باز باشد و مردم شفا بگیرند و ...

کد خبر 487324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  6 1
  ویروس باکتری نیست
 • GB ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  6 1
  گسترش ویروس کرو نا در ایران از قم شروع شده است.
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  2 1
  ای داد
 • آراد IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  5 1
  این حرف‌ها چیست که تحویل مردم میدهید؟
 • سید IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  2 0
  بجای این حرفها میتوانید مردم رادرمنازل خودجهت توسل به حضرتش فراخوانید
 • وطنداش IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  0 0
  کسب آرامش فقط با رفتن خشک و خالی به حرم حاصل نمی شود انسان با توجه به خدا در خانة خود هم می تواند آرامش به دست آورد.الا بذکر الله تطمئن القلوب.و عقل حکم می کند برای جلوگیری از شیوع ویروس از اجتماع و لو در حرم و یامساجد جلو گیری شود .تعطیلی موقت حرم آسیبی به ایمان مردم نمی زند
 • علی IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  0 0
  میگی ضد باکتری است ضد ویروس که نیست وقتی احساس بر عقل و منطق غلبه کند نتیجه همین می شود که عده ای شروع به لیسیدن ضریح می کنند
 • مهرداد IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  0 0
  گیریم که نقره آنتی باکتریال باشه، آخه مساله اینه که کرونا یک ویروس هست نه باکتری.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار