مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه اصفهان گفت: به منظور حفظ سلامت مردم و ضرورت پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری کرونا، توزیع هرگونه غذای نذری و نذورات بدون بسته‌بندی تا زمان اعلام رفع خطر آلودگی عمومی در امامزادگان و بقاع متبرکه این استان ممنوع شده است.

نذری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، ‌ایمان خواجه سه‌شنبه ششم اسفند اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری‌های فصلی به ویژه کرونا ویروس، مانع توزیع غذای نذری در بقاع متبرکه استان شده‌ایم. تمهیدات لازم نیز برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در امامزادگان و اماکن متبرکه اندیشیده شد و تمامی سطوح از بقاع متبرکه که در معرض تماس عمومی قرار دارند، به صورت روزانه و در نوبت‌های مختلف ضدعفونی می‌شوند.

وی بیان کرد: این تمهیدات در قالب دستورالعملی به همه شهرستان‌ها و بقاع متبرکه استان ابلاغ شد و پیشنهاد نصب دیواره حائل بین ضریح امامزادگان و زائران نیز داده شد تا از بوسیدن و لمس این اماکن جلوگیری شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان اصفهان ادامه داد: زائران این‌گونه اماکن مذهبی در شرایط کنونی باید به سلام دادن و زیارت از راه دور اکتفا کنند و از لمس و بوسیدن ضریح امامزادگان خودداری کنند.

وی اضافه کرد: ضد عفونی روزانه این اماکن در دستور کار هیات‌های امنا قرار گرفته و محیط‌های عمومی و مشترک داخل بقاع متبرکه به صورت مرتب و روزانه نظافت و ضد عفونی می‌شود و مهرها و کتب ادعیه نیز جابجا و نظافت می‌شوند.

به گفته ایمان خواجه درهای ورودی و خروجی، دستگیره‌های ضریح مطهر، جامهری‌ها، سرویس‌های بهداشتی، زائرسراها و همه سطحی که در معرض تماس عمومی قرار دارند بطور دائم و در بازه‌های زمانی مناسب ضد عفونی و استریل می‌شوند.

خواجه تصریح کرد: پیشنهاد تعطیلی امامزاده‌های اصفهان در ساعت غیر از وقت نماز از طرف مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به معاونت فرهنگی این سازمان داده شده اما تاکنون جوابی دریافت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: به منظور آگاهی بخشی عمومی برای کاهش و جلوگیری از انتشار این بیماری از ظرفیت‌های تبلیغات محیطی بقاع متبرکه استفاده بهینه می‌شود. با استفاده از ظرفیت تبلیغی بقاع متبرکه، رسانه‌ها و فضای مجازی سعی کردیم زائران را نسبت به رعایت بهداشت و لزوم حفظ سلامت جامعه هوشیارتر کنیم.

بنا به اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار تلفات بیماری کرونا در ایران تا این لحظه به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۴ نفر رسیده و از روز گذشته تا ظهر  امروز، تعداد ۱۸ نفر دیگر مبتلا به ویروس کرونای جدید شناسایی شدند.

از این تعداد هشت نفر در قم، سه نفر تهران، یک نفر استان همدان، ۲ نفر اصفهان و ۲ نفر استان مرکزی بودند و از این افراد طی ۲۴ ساعت گذشته چهار نفر جان خود را از دست دادند.

بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید تاکنون ۷۸ هزار و ۸۶۶ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و دو هزار ۵۹۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. از مجموع مبتلایان به این ویروس تاکنون  ۲۵ هزار و ۱۲۸ هزار نفر بهبود یافته‌اند.

در استان اصفهان ۷۱۸ باب امامزاده و ۱۵ هزار و ۲۰۰ موقوفه وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و ۳۱۶ مسجد، ۹۸۰ حسینه، حدود ۱۵۰ حوزه علمیه و مابقی موقوفات منفعتی است که این موقوفات حدود ۴۵ هزار رقبه را شامل می‌شود.

کد خبر 486892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

دیدگاه خوانندگان