مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه اصفهان گفت: به منظور حفظ سلامت مردم و ضرورت پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری کرونا، توزیع هرگونه غذای نذری و نذورات بدون بسته‌بندی تا زمان اعلام رفع خطر آلودگی عمومی در امامزادگان و بقاع متبرکه این استان ممنوع شده است.

نذری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، ‌ایمان خواجه سه‌شنبه ششم اسفند اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری‌های فصلی به ویژه کرونا ویروس، مانع توزیع غذای نذری در بقاع متبرکه استان شده‌ایم. تمهیدات لازم نیز برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در امامزادگان و اماکن متبرکه اندیشیده شد و تمامی سطوح از بقاع متبرکه که در معرض تماس عمومی قرار دارند، به صورت روزانه و در نوبت‌های مختلف ضدعفونی می‌شوند.

وی بیان کرد: این تمهیدات در قالب دستورالعملی به همه شهرستان‌ها و بقاع متبرکه استان ابلاغ شد و پیشنهاد نصب دیواره حائل بین ضریح امامزادگان و زائران نیز داده شد تا از بوسیدن و لمس این اماکن جلوگیری شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه استان اصفهان ادامه داد: زائران این‌گونه اماکن مذهبی در شرایط کنونی باید به سلام دادن و زیارت از راه دور اکتفا کنند و از لمس و بوسیدن ضریح امامزادگان خودداری کنند.

وی اضافه کرد: ضد عفونی روزانه این اماکن در دستور کار هیات‌های امنا قرار گرفته و محیط‌های عمومی و مشترک داخل بقاع متبرکه به صورت مرتب و روزانه نظافت و ضد عفونی می‌شود و مهرها و کتب ادعیه نیز جابجا و نظافت می‌شوند.

به گفته ایمان خواجه درهای ورودی و خروجی، دستگیره‌های ضریح مطهر، جامهری‌ها، سرویس‌های بهداشتی، زائرسراها و همه سطحی که در معرض تماس عمومی قرار دارند بطور دائم و در بازه‌های زمانی مناسب ضد عفونی و استریل می‌شوند.

خواجه تصریح کرد: پیشنهاد تعطیلی امامزاده‌های اصفهان در ساعت غیر از وقت نماز از طرف مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به معاونت فرهنگی این سازمان داده شده اما تاکنون جوابی دریافت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: به منظور آگاهی بخشی عمومی برای کاهش و جلوگیری از انتشار این بیماری از ظرفیت‌های تبلیغات محیطی بقاع متبرکه استفاده بهینه می‌شود. با استفاده از ظرفیت تبلیغی بقاع متبرکه، رسانه‌ها و فضای مجازی سعی کردیم زائران را نسبت به رعایت بهداشت و لزوم حفظ سلامت جامعه هوشیارتر کنیم.

بنا به اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار تلفات بیماری کرونا در ایران تا این لحظه به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۴ نفر رسیده و از روز گذشته تا ظهر  امروز، تعداد ۱۸ نفر دیگر مبتلا به ویروس کرونای جدید شناسایی شدند.

از این تعداد هشت نفر در قم، سه نفر تهران، یک نفر استان همدان، ۲ نفر اصفهان و ۲ نفر استان مرکزی بودند و از این افراد طی ۲۴ ساعت گذشته چهار نفر جان خود را از دست دادند.

بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید تاکنون ۷۸ هزار و ۸۶۶ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و دو هزار ۵۹۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. از مجموع مبتلایان به این ویروس تاکنون  ۲۵ هزار و ۱۲۸ هزار نفر بهبود یافته‌اند.

در استان اصفهان ۷۱۸ باب امامزاده و ۱۵ هزار و ۲۰۰ موقوفه وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و ۳۱۶ مسجد، ۹۸۰ حسینه، حدود ۱۵۰ حوزه علمیه و مابقی موقوفات منفعتی است که این موقوفات حدود ۴۵ هزار رقبه را شامل می‌شود.

کد خبر 486892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار