کرونا آمد تا عده‌ای سودجو بدون توجه به اتفاقی که باعث نگرانی مردم شده است، به فکر کاسبی از این بیماری باشند.

ماسك براي كرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، همان طور که پیش بینی می‌شد، کرونا ویروس وارد کشور شد و در چند روز گذشته پنج قربانی هم داشته و ۲۸ نفر هم مبتلا شده‌اند. این در حالی است که به محض اعلام ورود کرونا ویروس به کشور، به یکباره شاهد کمیاب شدن ماسک و محلول‌های ضد عفونی در سطح داروخانه‌های کشور شدیم.

بر اساس آنچه که مسئولان وزارت بهداشت، بارها و به دفعات عنوان کرده‌اند، استفاده از ماسک برای عموم جامعه لازم و ضروری نیست و کسانی در اولویت استفاده از ماسک هستند، که دچار سرماخوردگی شدهاند و یا اینکه از پرسنل و نیروهای مراکز بهداشتی و درمانی هستند.

کیانوش جهانپور رئیس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت، به خبرنگار مهر، گفت: استفاده از ماسک برای کسانی توصیه می شود که دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا شده‌اند و یا اینکه از پرسنل مراکز درمانی هستند. این گونه نیست که لازم باشد همه مردم از ماسک استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت ظرف روزهای آتی توزیع ماسک رایگان را آغاز خواهد کرد، افزود: با همکاری شهرداری تهران، این برنامه در ایستگاه‌های مترو انجام خواهد شد.

در همین حال، محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، نیز استفاده از ماسک برای عموم مردم را رد کرد و گفت: افرادی که دچار سرماخوردگی شده‌اند، بهتر است در منزل بمانند و از ترددهای غیر ضروری در اماکن عمومی خودداری کنند.

دو ایرانی مبتلا به کرونا در امارات شناسایی شدند

مینو محرز استاد تمام گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به انتشار اخبار کرونا ویروس در فضای مجازی، تاکید کرد: مردم نباید هر آنچه را در فضای مجازی مطالعه می‌کنند، باور کنند. زیرا، شاهد یک وحشت و ترس غیر واقعی در نزد برخی از مردم هستیم و همین مسئله باعث شده تا عده‌ای سودجو از این فضا برای کسب درآمد استفاده کنند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، بر ضرورت حفظ آرامش مردم تاکید کرد و گفت: کرونا ویروس از آنفلوانزای فصلی خطرناک تر نیست و همان طور که این بیماری را در پاییز کنترل کردیم، کرونا ویروس هم قابل کنترل است. آنچه ما از مردم انتظار داریم رعایت کنند، بهداشت فردی و عمومی است. 

وی با عنوان این مطلب که در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد افراد مبتلا درمان می‌شوند، افزود: مرگ و میر کرونا ویروس بین یک تا سه درصد و کمتر از آنفلوانزای فصلی است. بنابراین، مردم نگران نباشند و به توصیه‌های بهداشتی توجه کنند.

سعید نمکی وزیر بهداشت، نیز با انتقاد شدید و گلایه از عده‌ای سودجو که از این فضا برای کاسبی استفاده کرده‌اند، گفت: متاسفانه عده‌ای سودجو با جو سازی به دنبال کسب درآمد هستند. ما اجازه نخواهیم داد مردم گرفتار سودجویی این افراد شوند و در روزهای آینده به قدری ماسک در سطح کشور عرضه خواهیم کرد که مردم نیاز به گران خریدن ماسک نباشند.

متاسفانه ظرف یک هفته اخیر و به دنبال اعلام خبر ورود کرونا ویروس به کشور، به یکباره شاهد هجوم ناخواسته مردم به داروخانه‌ها برای تهیه ماسک و محلول‌های ضد عفونی بوده‌ایم که همین مسئله منجر به داغ شدن بازار این محصولات گردیده است. به طوری که قیمت ماسک معمولی که تا قبل از ماجرای کرونا ویروس، کمتر از ۵۰۰ تومان بود به یکباره به چند برابر قیمت افزایش یافته است. همین وضعیت برای سایر ماسک‌های پزشکی نیز اتفاق افتاده و محلول‌ها و ژل‌های ضد عفونی کننده نیز گران و کمیاب شده است.

کد خبر 486113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار