دو نفر از مراجع نامدار شیعه در قم نظر خود را درباره کرونا و پیشگیری از آن و توصیه‌های پزشکان اعلام کردند.

آیت الله مکارم شیرازی و سبحانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، طی چند روز گذشته بسیاری از کارشناسان توصیه کرده‌اند با توجه به اینکه برخی شواهد و قرائن نشانگر وضعیت انتشار احتمالی ویروس کرونا در قم است، حضور در کلیه اجتماعات لغو شود و مردم تنها برای کارهای ضروری به محل‌های عمومی بروند. حال دو نفر از مراجع نامدار شیعه در دو فایل ویدئویی که امروز (شنبه ۳ اسفند) از آنها منتشر شده است، بر این مساله تاکید کرده‌اند.

  • حضور در مراکز عمومی صحیح نیست

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: مردم باید توصیه‌ها و دستورهایی را که مسئولان بهداشت و درمان کشور برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ارائه می‌دهند با دقت رعایت کنند و انجام دهند و از حضور در اماکن عمومی بپرهیزند.

این مرجع تقلید در یک فایل ویدئویی که امروز شنبه (۳ اسفند) منتشر شد، در این خصوص اظهار کرد: برای مقابله با این بیماری باید بر اعصاب خود مسلط باشیم و از ترس و استرس پرهیز کنیم.

وی با تاکید بر توکل به خداوند تاکید کرد: ‌خوب است در تمام خانه‌ها زیارت عاشورا و حدیث کسا خوانده شود زیرا این دو به همه روحیه می‌دهند و آثار گرانبهایی دارند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر رعایت مسائل بهداشتی ادامه داد: در این مقطع زمانی معاشرت‌ها و حضور در مراکز عمومی صحیح نیست.

وی بیان کرد: از جمله مسائلی که بر هر انسانی واجب است، حفظ جان و سلامت است و اگر انسان در این زمینه کوتاهی کند، در پیشگاه خداوند مسئولیت دارد.

این مرجع تقلید افزود: اگر مردم به وظایف خود از نظر بهداشتی به‌درستی عمل کنند، ان‌شاءالله مشکلی نخواهد بود و ما هم دعا می‌کنیم و امیدواریم موثر واقع شود.

  • توصیه پزشکان برای ما حجت است

آیت‌الله جعفر سبحانی یکی دیگر از مراجع تقلید نیز با تاکید بر ضرورت توجه به هشدارها و توصیه‌های پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: برای مقابله با این بیماری، همه باید به مسئولان پرشکی مراجعه کنند و توصیه پزشکان و مسئولان بهداشتی و درمانی کشور برای مقابله با کرونا از جمله عدم حضور در اجتماعات برای ما حجت است.

وی در یک فایل ویدوئی در این خصوص افزود: توصیه آنها از جمله حضور نیافتن در اجتماع ها، برای ما حجت است.

این مرجع تقلید اظهار کرد: به طور قطع در هر پدیده‌ای که رخ دهد، مصلحتی از جانب خداوند وجود دارد که ما از آن اطلاع نداریم. حالا که  این بیماری آماده است، اینکه مصلحت چه بوده است، خدا می‌داند. ولی ما باید همیشه متوجه خدا بوده و بدانیم که خداوند منان نسبت به بندگانش همواره رئوف و رحیم است.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم گفت: خداوند محافظانی را برای بشر می‌فرستد که  بشر را از بسیاری از بلایا حفظ می‌کنند و در این بلا نیز این حافظان در این شهر و شهرهای دیگر وجود دارند. امیدواریم با دعا و توسل، خداوند این بلا را رفع کند، کما اینکه در سابق نیز رفع کرده است.

کد خبر 485965

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دین و اندیشه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha