محققان دانشگاه نیویورک واقع در آمریکا دریافتند فلوراید بیش از اندازه موجب تغییر سیگنال‌دهی کلسیم، عملکرد میتوکندری و توصیف ژن‌های موجود در سلول‌های تشکیل‌دهنده مینای دندان می‌شود.

لکه‌های سفید روی دندان

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از مدیکال اکسپرس نوشت: با وجود این‌که مقادیر اندک فلوراید از مینای دندان محافظت می‌کند، مصرف بیش از حد آن می‌تواند به بروز فلوئوروزیس دندانی منجر شود. این عارضه به شکل تغییر رنگ دندان‌ها، شکل‌گیری خطوط و لکه‌های سفیدرنگ روی دندان یا از بین رفتن مینای آن بروز می‌کند. 

محققان با آزمایش روی سلول‌های مینای دندان جوندگان دریافتند فلوراید موجب بر هم خوردن تعادل کلسیم ورودی و ذخیره‌شده در شبکه آندوپلاسمی می‌شود. این شبکه نوعی اندامک سلولی است که امکان ارتباط درون سلولی را فراهم می‌آورد و وظایف مختلفی از جمله ذخیره‌سازی کلسیم را برعهده دارد.

همچنین مشخص شد فلوراید اضافی عملکرد میتوکندری سلول را نیز مختل می‌کند و نحوه تولید انرژی آن را تغییر می‌دهد. علاوه بر این بررسی توالی RNA (اسید ریبونوکلئیک) در سلول‌هایی که در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفتند، نشان داد توصیف ژن‌های کنترل‌کننده پروتئین‌های مربوط به میتوکندری و شبکه آندوپلاسمی دستخوش تغییر شده است.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که موجب معدنی شدن دندان‌ها، افزایش سختی مینای آن و در نتیجه افزایش مقاومت آن‌ها در برابر اسید می‌شود. این ماده در کشورهای مختلف به آب آشامیدنی اضافه می‌شود و میزان توصیه‌شده این ماده ۰.۷ بخش در میلیون است.

کد خبر 485368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار