دولت بریتانیا قصد دارد ورود مهاجرانی را بلد نیستند به زبان انگلیسی حرف بزنند و نیروی انسانی غیرماهر را به این کشور ممنوع کند؛ اقدامی که می‌تواند به برخی کسب و کارهای نیازمند به نیروی کار عادی به شدت آسیب بزند.

نيروي كار در بريتانيا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، تصمیم دولت بوریس جانسن برای دگرگون کردن قوانین مهاجرتی و پایان دادن به ورود کارگران بدون مهارت به معنی از دست رفتن نیروی کار ارزان در بخش‌هایی چون صنایع و کارخانه‌های تولیدی، انبارداری، رستوران‌داری و هتل‌داری است. از این رو، رهبران بخش‌های تولیدی و خدماتی و بزرگان حزب کارگر معتقدند اجرایی شدن تصمیم دولت بریتانیا پیامدهای فاجعه‌بار بر کارآفرینی و اقتصاد خواهد داشت.

سیاست گزینش مهاجران به شیوه استرالیایی با دادن امتیاز هر چند ممکن است به سود کارگران بریتانیایی باشد اما برخی کسب و کارهای متکی به نیروی کار ارزان را تا مرز نابودی پیش می‌برد. این در حالی است که وزیران دولت بوریس جانسن می‌گویند با اجرایی شدن برگزیت و خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا، دیگر نمی‌توان بسان گذشته مرزها را به روی تمام افراد با هر میزان مهارت و تسلط به زبان انگلیسی باز نگه داشت.

سند تازه و ۱۰ صفحه‌ای قوانین تازه مهاجرتی به تازگی رونمایی شده و شامل این بخش‌هاست: مرزهای انگلیس به روی کسانی که نمی‌توانند به زبان انگلیسی حرف بزنند و مهارت ندارند، بسته می‌شود. هر کسی که بخواهد برای کار کردن وارد بریتانیا شود، باید یک پیشنهاد مشخص با دستمزد دست‌کم ۲۵۶۰۰ پوند داشته باشد. در موارد ویژه کف دستمزد ۲۰۴۸۰ پوندی هم قابل قبول است؛ از جمله پرستاری که در آن نیروی کار ماهر کم است.

سیاست تازه مهاجرتی به برخی موارد خوداشتغالی چون لوله‌کش‌های لهستانی و کارگران ساختمانی رومانیایی پایان می‌بخشد. به دلیل فراوانی ورود افراد بیگانه به بریتانیا با کارت‌های شناسایی جعلی و دزدی، نظام پایش مرزی برخی کارت‌های شناسایی از کشورهایی نظیر فرانسه و ایتالیا را نمی‌پذیرد. اگر مهاجری مهارت بالا در یک حوزه داشته باشد، می‌تواند بدون داشتن شغل مشخص هم وارد بریتانیا شود.

هنرمندان، فعالان حوزه سرگرمی، ورزشکاران و موسیقیدان‌ها می‌توانند همچنان برای اجرای برنامه و حضور در رویدادها و رقابت‌ها به بریتانیا سفر کنند. قوانین تازه مهاجرتی از ژانویه ۲۰۲۱ به شکل جدی و گسترده در مرزهای بریتانیا اعمال می‌شود؛ زمانی که شهروندان اتحادیه اروپا هم بسان شهروندان دیگر کشورها از نقاط مختلف دنیا برای ورود به بریتانیا دیگر آزادی گذشته را نخواهند داشت.

در حال حاضر، ۲۱ درصد از کارگران شاغل در کارخانه‌ها و حوزه ساختمان‌سازی بریتانیا مربوط به مهاجران کم‌مهارت از کشورهای اتحادیه اروپا هستند. سال گذشته فقط یک نفر از هر ۵۰ درخواست کار در حوزه کافی‌شاپ بریتانیایی بود و از آنجا که فعالیت در این بخش نیاز به مهارت آنچنانی ندارد، به نظر می‌رسد رستوران‌ها و کافه‌ها بیش از دیگر حوزه‌ها از کاهش نیروهای کار غیرماهر آسیب ببینند.

از این پس هر مهاجر جویای کار برای ورود به بریتانیا باید دست‌کم ۷۰ امتیاز کسب کند که ۵۰ امتیاز آن ضروری است؛ ۲۰ امتیاز برای داشتن پیشنهاد کار، ۲۰ امتیاز برای داشتن مهارت مرتبط، ۱۰ امتیاز تسلط به زبان انگلیسی. داشتن مدرک دکتری (۱۰ تا ۲۰ امتیاز) در موضوع مربوط به حرفه، داشتن پیشنهاد در بخشی که کمبود نیرو وجود دارد (۲۰ امتیاز) و درآمد بین ۲۳ تا ۲۶ هزار پوند (۱۰ تا ۲۰ امتیاز) دیگر امتیازهاست.

کد خبر 485283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سلمان IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
    0 0
    باید قبول کرد اگر مهاجرت ها ادامه پیدا کنه کشورهای اروپایی نابود خواهند شد