رئیس مرکز مدیریت راه‌های کردستان گفت: راه ارتباطی ۳۸ روستای این استان به دلیل شدت کولاک و بارش برف از شب گذشته ۲۸ بهمن مسدود شده است.

باز شدن راه‌های ارتباطی

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از ایرنا، دانش زندی اظهار کرد: بر اثر بارش برف روز گذشته، راه ارتباطی ۹۰ روستا مسدود شده بود و راهداران از روز گذشته به بازگشایی راه‌ها اقدام کردند اما تاکنون راه ۳۸ مورد از آنها به علت شدت کولاک هنوز بسته است که بیشتر در شهرستان‌های دیواندره و بانه واقع شده‌اند. البته راهداران در حال بازگشایی مسیرها هستند.

رئیس مرکز مدیریت‌ راه‌های کردستان راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان اضافه کرد: راهداران روز گذشته در ۲۹ محور شامل ۲۰ محور شریانی اصلی و ۹ محور غیر شریانی ۶ هزار و ۶۸۵ کیلومتر باند برف‌روبی انجام داده و ۷۹ دستگاه خودوری گرفتار در برف را رهاسازی کردند.

زندی بیان کرد: در راه‌های روستایی استان کردستان نیز راهداران حدود یک هزار کیلومتر باند عملیات برف‌روبی و پاکسازی مسیرها را انجام دادند.

وی افزود: شماره تماس ۱۴۱ به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی و اعلام آخرین وضعیت راه‌های کردستان است اما توصیه می‌شود مردم از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در طول شب خودداری کنند و در صورت لزوم زنجیر چرخ به همراه داشته باشند،

‌طرح زمستانی راهداری و پلیس‌راه همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود. در این طرح، ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت ۲۴ ساعته در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه‌های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را زیر پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می‌شود.

همچنین جاده‌های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده‌های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه‌ها هنگام بارش باران اغلب شاهد لغزندگی است.

کد خبر 485122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =