نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت.

مطهری هوم پیج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید:

این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. در آن جلسه حقوقدان شورای نگهبان سه مورد از اظهارنظرهای من را به عنوان مستند عدم التزام عملی به نظام ذکر کرد که بعد از پاسخ من جوابی نداشت. گفتم اساساً التزام عملی شامل اظهارنظرها نمی‌شود و همه آحاد جامعه در اظهارنظر آزادند چه رسد به نماینده مجلس که طبق اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی در همه مسائل کشور حق اظهارنظر دارد و البته این بدان معنی نیست که باید همه این اظهارنظرها درست باشد. ممکن است در مواردی هم اشتباه کرده باشد، مهم آزادی بیان نماینده است. آنچه ممنوع است تهمت و افترا و دروغ است. رهبر انقلاب نیز فرموده‌اند «ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، باید آزاد باشد حرفش را بزند.»

بنابراین بنده متوجه نشدم علت رد صلاحیت من چیست و چه پاسخی باید به مردم بدهم. اگر همچنان معتقدید اظهارنظر و نه اقدام عملی می‌تواند دلیل عدم التزام عملی به نظام و رد صلاحیت باشد، این امر چنانکه گذشت خلاف نظر مقام رهبری است. در این صورت جسارتاً جناب‌عالی التزام عملی به نظام ندارید نه بنده و ده ها کاندیدایی که به این بهانه رد صلاحیت شدند. و اگر به چنین چیزی معتقد نیستید و اظهار نظر را مشمول عدم التزام عملی نمی‌دانید، پس چه کسانی شورای نگهبان را از پشت صحنه اداره می‌کنند و با آینده انقلاب اسلامی بازی می‌کنند. 

رویه‌ای که شورای نگهبان برای انتخابات مجلس یازدهم در پیش گرفت که به تجسس در اظهارنظرها شدت بخشید و تأکید کرد که فقط نظر رسمی حکومت باید بازگو شود مجلس را دچار استحاله و تغییر ماهیت می‌کند و اختناق را بر جامعه حاکم می‌نماید. مجلس جایی است که نمایندگان اقشار مختلف جامعه در آن نظراتشان را آزادانه بیان می‌کنند و احیاناً همان روز یا روز بعد هم پاسخ سخن خود را از همان تریبون دریافت می‌کنند. در این صورت نمایندگانی حر و آزاده خواهیم داشت که مصالح کشور را کتمان نمی‌کنند و نگران مؤاخذه و رد صلاحیت نیستند و دچار نفاق و تظاهر نمی‌شوند. اما با این رویه‌ای که شورای نگهبان در پیش گرفته است نمایندگانی خواهیم داشت که نظرات واقعی خود را ابراز نمی‌کنند و احیاناً دچار ریا و تظاهر می‌شوند و حتی به سوی تملق سوق پیدا می‌کنند چون نگران رصدها و مؤاخذه‌ها و رد صلاحیت‌ها هستند، ‌و این دیگر پارلمان به معنی واقعی و مظهر دموکراسی نیست، دکوری است از مجلس که بله ما هم پارلمان داریم، چیزی شبیه مجلس عربستان سعودی که صرفاً جنبه مشورتی دارد و تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نیست.

به هرحال هرچه فکر کردم که علت رد صلاحیت من چه بود، ذهنم به جایی نرسید مگر این که وقتی نمی‌توانند کسی را در میدان رقابت انتخابات شکست دهند اساساً اجازه ورود به میدان را به او نمی‌دهند و این یعنی تضییع حقوق آن کاندیدا و صدها هزار شهروندی که می‌خواستند به او رأی بدهند. 

خدا را شاهد می‌گیرم که نگرانی من بیشتر به خاطر ادامه این رویه است که لاجرم منجر به یک مجلس فرمایشی و جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود، نقطه‌ای که با نقطه آغاز انقلاب اسلامی بسیار فاصله دارد. امام خمینی(ره) در فرانسه فرمودند کمونیستها هم در جمهوری اسلامی حق اظهارنظر و فعالیت دارند. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام. ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم. ای کاش جناب‌عالی که محضر درس شهید مطهری را درک کرده‌اید بهره‌ای از آن آزاداندیشی برده بودید. 

می‌دانم که جناب‌عالی با خود فکر می‌کنید که تاکنون نظام را با این کارها حفظ کرده‌اید. ولی این فکر اشتباه است. این کارها بیشتر به نظام ضربه زده و اگر انجام نمی‌شد اکنون نظام قویتر بود.

با این حال بنده مردم را به شرکت در انتخابات دعوت می‌کنم و همان طور که قبلاً گفته‌ام خود را از صاحبان این انقلاب می‌دانم و مانند مادری که به خاطر حفظ فرزندش از حق خود می‌گذرد این نامهربانی‌ها را به دل نمی‌گیرم و همچنان سرباز انقلاب اسلامی خواهم بود.

به هرحال بنده هنوز علت رد صلاحیتم را نمی‌دانم و پاسخی برای مردم ندارم. مستدعی است آن را به طور عمومی اعلام فرمایید تا ابهام برای بنده و جامعه رفع شود. قبلا سپاسگزارم.

کد خبر 484447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  20 3
  اقای مطهری ما از,شما جواب نمیخواهیم سر جدت برو بشین به کار و زندگی ات بچسب
 • حمزه جعفري IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  18 5
  تومثل پسرمقدادی درصدراسلام
 • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  4 11
  احسننننننتتتت
 • محمد IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  6 16
  اگه ۱۰۰ نفر نماینده به حریت علی مطهری داشتیم. اکنون این وضع کشور نبود
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  8 22
  مطهری واقعاکه مثل پدرشهیدت مردی
 • حسین کرد IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  9 7
  جناب. هرکسی پرسید. جوابش با من.آهای مردم بدانید. بخاطر تبلیغ ازجایگاه کرسی مجلس.
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  13 7
  شمام این صندلی خدمت رو ول نمیکنی.
 • یک نفر IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  11 8
  بنویس از آيت الله جنتی انتظاری بیش از این نیست
 • ناشناس IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  15 9
  آقای مطهری من هم اگر بودن تو را رد صلاحیت می کردم
 • Uu GB ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  13 16
  درود بر شرافت شما وامثال صادقی .به امید روز های خوش برای مردم.
 • محمد باقر RO ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  1 12
  بهر حال بهتر بود اندیشمند بزرگ آقای علی مطهری به بهانه رد صلاحیت بهر دلیل که یک نفر بود با این اظهارات جمعی را دراستانه انتخابات دچار شک و تردید نکند که گناهی نابخشودنی است
 • نواب صفوی IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  12 5
  التماس نکن. عمو دیگه تموم شد.
 • GB ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  9 8
  در خواستی کاملا بجا و درست است.
 • آرسان ایلامی AE ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  6 12
  آقای مطهری شما رد صلاحیت می شوید چون ظاهرا عده ای قصد دارند ،کشور را از انسانهای آزاده بی نیاز کنند ، تا افراد... بمانند که به روز واقعه نه اراده ونه توانی برای گفتن حقایق نداشته باشند و الا هر انسان آگاهی می داند که " صراحت دوست را به صداقتش می توان بخشید " هیچ كشوري خود را بی نیاز از افراد حقیقت گو -ولو با زبان تلخ - نمی داند و در کنار خیل افرادی که یارای گفتن حقیقت نداشته اند ،همیشه بوده اند اندک آزاد مردانی که به چیزی بیش از مطامع حقیر خویش اندیشیده وسویدا وسودای دین ،مردم و وطن را داشته اند ، شما همچنان نماینده مردمی هستی که دل در گرو این آب وخاک دارند و یک وطن بیشتر ندارند .
 • عماد FR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  7 14
  باوجود مشی متفاوت فرهنگی و سیاسی که با آقای علی مطهری دارم ولی شخصا برای ایشون احترام قائلم و از نظر بنده فردی آزاده و صادق هستند که بنظرم جای خالی ایشان در انتخابات مجلس ناراحت کننده است.
 • علی فریمانی IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  13 5
  «پسر كو ندارد نشان از پدر* تو بيگانه خوانش مخوانش پسر».او با پشتیبانی مترفین تهرانی نفر دوم شد و سپس نایب رئیس مجلس برای حاشیه سازی برای مخفی نمودن ناکامی های دولت بنفش و جاده صاف کنی تحمیل برجام 1و2 و3 و 4و پرّو کردن ترامپ آمریکا و انگلیس..مسبب شکست برجام نافرجام و با خاک یکسان شدن ریال ایران در سال 1397 ...
 • م IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  4 9
  من نمی دونم چرا یک عده فقط خودشان را ملاک اسلام و انقلاب قرار می دهند
 • ولی اله IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  5 8
  شورای نگهبان علی رغم ادعای آقای کدخدایی به کسی پاسخگو نیست. نمی دانیم از شورای نگهبان به کجا شکایت ببریم،؟
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  7 4
  باسلام آقای مطهری فکر نمیکنید دیگر حرف زدن شما یا تصمیم گرفتن شما برای ما کافی باشد، اگر حضور شما در مجلس بعنوان نماینده مردم اثر مثبتی داشت اوضاع و احوال ما خوب میشد، لطفا خواهش می کنم شما دیگر کاندید نشود و راه را به جوانتر ها با تفکرات متفاوت واگذار نمایید. متشکر
 • منصور IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  3 9
  چون که حرق حق را میزنی
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  2 0
  مطهری،آدم خوبی است،،،
 • مبهوت IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  1 0
  ...شکایت کجا بریم
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  1 0
  دکتر جان دیگه گذشته درود بر تو که حرفت رو علنی میزنی یا حق