۲۱ نفر از اعظای هیات نظارت آکادمی «‌سزار» در بیانیه‌ای اعلام کردند همگی پس از برگزاری مراسم اهدای جوایز «سزار» استعفا خواهند داد.

رومن پولانسکی

به گزارش همشهری آنلاین ایسنا به نقل از ورایتی نوشت: این بیانیه‌ی غافلگیرکننده در حالی منتشر شد که چندی پیش پس از نامزدی «یک سرباز و یک جاسوس»، ساخته جدید «‌رومن پولانسکی» در ۱۲ شاخه جوایز «سزار»، انتقادات بسیاری متوجه این آکادمی شد.

رومن پولانسکی که در لهستان متولد شده است در سال ۱۹۷۷ در ماجرای تجاوز به یک دختر ۱۳ ساله در آمریکا گناهکار شناخته شد، اما پیش از آغاز دوران محکومت به فرانسه گریخت و از آن زمان تا کنون دولت آمریکا در تلاش برای استرداد اوست.

این هیات در بیانیه‌ای دلیل اتخاذ این تصمیم خود را «اقدامی در احترام به تمام کسانی که در سال ۲۰۱۹ در شکل‌گیری سینمای فرانسه نقش داشته‌اند و همچنین بازگشت آرامش و تاکید بر گرامیداشت سینما»‌ عنوان کرده‌اند.

در هفته‌های اخیر،‌ «جوایز سزار» با فشارهای بسیاری از سوی صنعت سینمای فرانسه و تهدیدهای بی‌شماری برای تحریم این مراسم مواجه بوده است.

همچنین روز سه‌شنبه، دادخواستی نسبت به ایجاد اصلاحات اساسی در «جوایز سراز»‌ که توسط ۴۰۰ شخصیت سینمایی از جمله کارگردانان و بازیگران برجسته سینمای فرانسه امضا شده بود در روزنامه «لوموند»‌ منتشر شد.

بلافاصله پس از اعلام نامزدهای این دوره از جوایز سزار و نامزدی فیلم جدید «پولانسکی» در ۱۲ شاخه، کمپین‌های فمینیستی در پی این انتخاب، معتبرترین جایزه سینمای فرانسه را به حمایت از فردی با اتهام‌های اخلاقی متهم کردند.

کد خبر 484203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =