مدیر پزشکی انتقال خون گیلان گفت: سه پایگاه انتقال خون برای خونگیری از مردم نوع‌دوست برای تامین خون‌های مورد نیاز بیماران در رشت فعال است.

انتقال خون

به گزارش همشهری‌آنلاین، گیتی ایزدی‌پور عصر پنج‌شنبه ۲۴ بهمن در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر فعالیت پایگاه اداره کل انتقال خون استان در رشت، دو پایگاه دیگر شامل سامانه اهدای خون در شهرداری جنب مجتمع خاتم الانبیاء(ص) و اتوبوس ثابت خونگیری در فلکه گاز برای خونگیری فعال است.

وی اظهار داشت: اداره کل انتقال خون گیلان در روزهای عادی از ساعت هشت صبح تا ۱۹ عصر و پنج‌شنبه ها از ساعت هشت صبح تا ۱۸ و جمعه و روزهایتعطیل از ساعت هشت صبح تا ۱۳ برای خونگیری فعال است.

مدیر پزشکی انتقال خون استان گیلان خاطر نشان کرد: سامانه اهدای خون در شهرداری جنب مجتمع خاتم الانبیا (ص) نیز از صبح ها از ساعت ۹ تا ۱۳ و عصرها از ساعت ۱۶ تا ۱۹ و اتوبوس ثابت خونگیری در فلکه گاز از ساعت ۹ تا ۱۳ برای خونگیری فعال است.

سالانه به طور میانگین افزون بر ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می‌شود که این خون‌ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و غیره مصرف می شود.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و آمار بالای تصادفات، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده‌های خونی است.  

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال)، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آن‌که تعداد دفعات آن در طول یک سال، از چهار بار بیشتر نشود، همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) شرایط اهدای خون است.  

کد خبر 484135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار