سفیر پیشین ایالات متحده در اوکراین نسبت به سیاست خارجی «غیراخلاقی» آمریکا در جهان و جایگزین شدن «تهدید، ترس و سردرگمی با اعتماد» بین سیاستمداران آمریکایی هشدار داد.

ماري يووانوويچ سفير پيشين آمريكا در اوكراين

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، ماری یووانوویچ دو هفته پس از کناره‌گیری از تمام مقام‌های رسمی در وزارت خارجه آمریکا لب به سخن گشود و در نخستین اظهار نظر خود گفت: «شیوه عملکرد دولت دانلد ترامپ در حوزه سیاست خارجی خطر بیگانه‌سازی متحدان را افزایش داده است و آنها را به تدریج سوی کسانی سوق می‌دهد که قابل‌اعتمادتر از آمریکا می‌دانند.»

رئیس جمهوری آمریکا بهار گذشته همزمان با افزایش فشار بر دولت اوکراین برای تحقیق از رقبای سیاسی خود، حکم به برکناری سیاستمدار و دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی از سفارت واشنگتن در کی‌یف داد. یووانوویچ هم پیش از کناره‌گیری از مسئولیت‌های خود در وزارت امور خارجه، به مجلس نمایندگان آمریکا رفت و یکی از شاهدان محاکمه استیضاح ترامپ بود. هر چند در نهایت این محاکمه در سنا به جایی نرسید.

خانم یووانوویچ روز گذشته به دانشگاه جورج‌تاون آمریکا رفت تا یک جایزه برای فعالیت در حوزه دیپلماسی دریافت کند. او در این مراسم گفت: «ما باید پای‌بند به اصول، ثابت‌قدم و قابل‌اعتماد باشیم. بی‌پرده بگویم، یک سیاست خارجی غیراخلاقی و غیرقابل پیش‌بینی و جایگزین کردن اعتماد با تهدید، ترس و سردرگمی نمی‌تواند در درازمدت کارکرد داشته باشد. متحدان ما بسان ما بر اساس منافع خود عمل می‌کنند و سوی شرکایی می‌روند که قابل اعتمادتر از ما باشند.»

سفیر پیشین آمریکا در اوکراین که با تشویق ایستاده دانشجویان و دیپلمات‌ها استقبال شده بود، افزود: «هشدار می‌دهم وزارت خارجه آمریکا به بحران خورده و رهبران آن فاقد دیدگاه سیاسی و شفافیت اخلاقی هستند.»

کد خبر 484118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =