دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
۰ نفر

اخیرا صدای مشکلات دارویی بیماران پارکینسون در اراک بلند شده است، بیماری که گفته می‌شود پس از آلزایمر معمول‌ترین بیماری مخرب اعصاب به شمار می‌رود.

پاركينسون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا البته طی 1.5 سال اخیر این مشکلات وجود داشته‌اند، اما گویی اخیرا داروی خارجی مناسب این بیماری به سختی به دستشان می‌رسد و داروی ایرانی با برخی‌شان سازگاری ندارد.

مدیرعامل بنیاد فرزانگان اراک در خصوص مشکلات بیماران پارکینسون به ایسنا گفت: بیماران پارکینسون تحت حمایت این انجمن متاسفانه در تامین دارو با مشکلاتی جدی مواجه هستند.

فاطمه بنی کعب با اشاره به اینکه یکی از داروهای اصلی این بیماران داروی مادوپار است، افزود: متاسفانه این دارو به داروخانه‌ها نمی‌رسد در حالی که بیماران مبتلا به پارکینسون باید روزانه 4 مرتبه به میزان 250 میلی گرم از این دارو مصرف کنند که در دسترس نیست.

وی تصریح کرد: به دلیل در دسترس نبودن این دارو بیماران ناچارند از داروی داخلی استفاده کنند که باعث خشکی و سفت شدن عضلات بیمار می‌شود.

بنی کعب با بیان اینکه مشکلات این بیماران که 10 نفر از آنها تحت پوشش این بنیاد هستند حدود 1.5 سال به طول انجامیده با مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس مطرح شد، اما هنوز اتفاقی رقم نخورده است، گفت: این بنیاد پزشک در اخیتار دارد که به صورت مستمر بیماران را ویزیت می‌کند، اما این بیماران در کنار رسیدگی باید دارو مصرف کنند تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود ولی متاسفانه نه تنها این داروها تاکنون تامین نشده است، مصرف داروهای داخلی نیز اثربخشی لازم را ندارند.

مدیرعامل بنیاد فرزانگان اراک با تاکید بر اینکه داروی خارجی برای این بیماری اصلا در دسترس بیمار وجود ندارد، اظهار کرد: بیماران نمی‌توانند با داروی ایرانی پارکینسون به درمان خود ادامه دهند و لازم است تدبیر جدی در این راستا صورت گیرد.

این بیماری در واقع همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است. پارکینسون درمان قطعی ندارد، اما داروهایی مانند لوودوپا، آمانتادین، بی‌پریدن و سلژیلین برای درمان آن تجویز می‌شود.

لوودوپا یا مادوپار که صدای کمبود آن در اراک بلند شده یک نوع آمینواسید است که در بدن به سرعت به دوپامین تبدیل می‌شود و اثر آن معمولا دو تا سه هفته پس از مصرف شروع می‌شود، اما کمبود آن بیمار را با چالش‌های بزرگی مواجه می‌کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص مطالبه بیماران پارکینسون و کمبود داروی مادوپار در استان به ایسنا گفت: پارکینسون چند دسته دارو دارد که خوشبختانه تمامی آنها در داخل کشور تولید می‌شوند.

دکتر عباس علیمرادیان با بیان اینکه ممکن است یکی دو برند خاص نتوانند نیاز بیمار را پاسخگو باشند که به ناچار باید برند اصلی و خارجی استفاده شود، افزود: عموما نیاز بیماران به داروی خارجی مربوط به مادوپار می‌شود.

تاثیر فاکتورهای سلامت قلب بر خطر ابتلا به پارکینسون

وی تصریح کرد: این برند وارداتی است که خوشبختانه وارد هم می‌شود و به صورت سهمیه‌ای در اختیار داروخانه‌ها بویژه داروخانه‌های منتخب قرار می‌گیرد، اما این دارو تنها در صورت ارائه نسخه به بیمار تحویل می‌شود و تاکنون نسخه‌ای نداشته‌ایم که برگشت بخورد.

علیمرادیان با تاکید بر اینکه تحویل دارو با تایید داروخانه و براساس ثبت در سامانه انجام می‌شود، گفت: تا هنگامی این دارو توسط بیمار به صورت کامل مصرف نشده باشد، امکان دریافت مجدد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کمبود دارو در کشور وجود دارد، اما شرایط مدیریت می‌شود تا مشکلی برای بیماران بروز نکند، افزود: در کل کشور همیشه 20 قلم کمبود دارو وجود دارد و در بدبینانه‌ترین حالت، ممکن است این 20 قلم به 40 قلم افزایش یابد، ولی این کمبودها تاکنون به شکلی نبوده که بیمار با چالش مواجه شود، در استان مرکزی هم هر هفته و هر ماه گزارشی از تمامی شبکه های بهداشت استان در خصوص روند تامین دارو اخذ می‌شود که تاکنون گزارشی از کمبود دارو و تجهیزات ارائه نشده و تمام کمبودها در حال مدیریت است.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام برخی داروخانه‌های اراک، در حال حاضر نمونه ایرانی داروی پارکینسون موجود است و داروخانه ها براساس سهمیه هفتگی خود آنرا دریافت کرده و به بیمار تحویل می‌دهند.

به گفته مسئولان فنی این داروخانه‌ها ممکن است از نوع خارجی مادوپار که در قالب سهمیه دریافت می‌شود در هر داروخانه یکی دو بسته وجود داشته باشد، البته برخی از داروخانه ها نیز اعلام اتمام موجودی کرده و گفتند که شاید هفته آینده سهمیه به آنها اختصاص یابد.

براساس این گزارش، برخی داروها می‌توانند به طور مؤثری بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون تاثیر داشته باشند و نبود آنها می تواند مشکلات زیادی را برای بیماران بویژه بیماران سالخورده و خانواده‌های آنها ایجاد کند. از طرفی گاه مسائلی همچون تحریم بازار مشکلات اینگونه بیماران را داغ‌تر هم می‌کند و همین شرایط لزوم توجه و نظارت بیشتر بر تامین و توزیع داروی بیماران بویژه آنها که کیفیت زندگی‌شان وابسته به داروهای خارجی است را افزایش می‌دهد.

مشکل یاد شده قطعا مختص بیماران تحت پوشش این بنیاد نیست و حتما امثال آنها در کشور با این مسئله دست به گریبانند پس باید برای رفع مشکل آنها چاره‌ای اندیشید بویژه این که تجربه نشان داده است که با کم شدن یک داروی مشخص برخی داروخانه ها نیز در تحویل آن به بیمار امساک کرده و ترجیح می‌دهند آنرا برای بیمارانی که می‌شناسند نگه دارند که همین امر نیز دیگر بیماران را از داروی با کیفیت مشخص مورد نیازشان محروم می‌کند.

کد خبر 483575
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی