ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با هدف تجاری‌سازی گونه‌ای از کاکتوس و کاهش مصرف آب از پروژه‌ای برای کشت این گونه حمایت کرده است.

كاكتوس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی کاظمی، مجری طرح کشت نوعی گونه کاکتوس درباره اهمیت اجرای آن گفت: اپنتیا گونه‌ای است که در این طرح روی توسعه کشت آن کار می‌شود. میوه آن با رنگدانه‌های بسیار مصارف دارویی و خوراکی دارد. گام نخست ما در این طرح انجام تحقیقات روی کشت این گونه با ایجاد سه پایلوت است.

وی ادامه داد: این پایلوت‌ها در شهرهای زابل، بوشهر و مازندران راه‌اندازی شده است تا تحقیقات روی این گونه کامل شود. در مرحله بعد روی فرآوری آن تحقیقات لازم انجام می‌شود. اما مهمترین هدف از کشت آن بیابان‌زدایی است. زیرا این گونه نیاز آبی بسیار کمی دارد و از سویی قابلیت کشت در زمین‌های مختلف را نیز دارا است. اما کشت آن در سه نقطه در این طرح نیز برای بررسی زمان رویش آن است. زیرا ایران کشوری چهار فصل است و از این طریق می‌توان بهترین زمان برای کشت در هر نقطه را در نظر گرفت.

وی تصریح کرد: کشت آن اشتغالزایی را به دنبال دارد و پس از پایان پروژه کشاورزان و مردم محلی نیز می‌توانند برای کشت آن اقدام کنند.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، چند سال پیش سازمان خواروبار جهانی راهکاری برای مبارزه با خشکسالی در کشورهای کم آب ارائه داد که کاشت گونه‌ای از کاکتوس آن راهکار بود؛ گونه‌ای که زادگاه و خانه‌اش مکزیک و آمریکای لاتین است. این گونه اواخر دهه ۸۰ به کشور وارد شد، اما کشت آن به صورت پراکنده تنها در نقاطی از کشور انجام شد. این گونه علاوه بر اینکه مصرف آب بسیار کمی دارد، دارای مزایای دیگری نیز است که می‌توان به تولید فرآورده‌های دارویی یا مصرف خوراکی آن اشاره کرد. البته در این میان نباید از تولید روغن از دانه آن نیز غافل شد.

کد خبر 483404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار