مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه با وجود ۱۷ متقاضی فرزندخواندگی به ازای هر کودک، ۳ تا ۶ ساله‌ها تقریبا شانسی برای فرزندخواندگی ندارند.

فرزندخوانده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سعید بابایی مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از نظر فرهنگی بیشتر خانواده‌ها تمایل دارند نوزادان را به فرزندخواندگی بپذیرند، گفت: آمارها نشان می‌دهد خانواده‌ها همچنین ترجیح می‌دهند نوزادان دختر را به فرزندخواندگی بپذیرند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع در مسائل فرهنگی ریشه دارد، اظهار کرد: از سوی دیگر، تعداد کودکانی که قابلیت واگذاری برای فرزندخواندگی را دارند، محدود است. آمارها نشان می‌دهد به ازای هر کودک قابل واگذاری، ۱۷ متقاضی وجود دارد اما نکته اینجاست که بسیاری از این فرزندان وقتی از این رده سنی می‌گذرند و به رده سنی ۳ سال تا ۶ سال می‌رسند، به ترتیب منحنی تعداد واگذاری آنها به شکل قابل توجهی افول می‌کند چراکه خانواده‌ها می‌خواهند وقتی فرزندی را به فرزندخواندگی می‌پذیرند، روی تربیت و آینده وی تاثیرگذار باشند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: به همین دلیل دنبال روش‌هایی هستیم که به کمک قوه قضائیه از نظر قانونی شیوه‌هایی که قابلیت ورود این فرزندان از مراکز شبه خانواده به خانواده را دارد، تسریع و تسهیل کنیم.

بابایی در خصوص فرزندخواندگی کودکان دارای معلولیت و لزوم فرهنگ‌سازی در این مورد نیز توضیح داد: ترویج این فرهنگ نیازمند عزم عمومی و حرکت جدی فرهنگی است که ممکن است در قالب حرکت یک فیلمساز، افراد مشهور، سیاستمداران و... امکان‌پذیر شود. هنر این نیست که یک فرزند سالم را وارد خانواده‌ها کنیم، بلکه هنر بالاتر این است که از کودکان معلول در خانواده‌ها پذیرایی کنیم. البته این کار دشوار است اما باید به طور جدی به آن پرداخت.

کد خبر 481812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

دیدگاه خوانندگان