اما و اگرها درباره تعداد واقعی کشته‌شدگان حادثه تشییع کرمان ادامه دارد. در حالی که در روز حادثه اسامی ۷۱ نفر به عنوان جان‌باختگان در برخی رسانه‌ها منتشر شد، مدیرکل اورژانس استان کرمان تعداد قطعی کشته شده‌ها را ۶۲ نفر اعلام می‌کند.

کرمان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ۱۷ دی‌ماه بود که ازدحام جمعیت در مراسم تشییع پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی به کشته شدن ده‌ها نفر انجامید و سرانجام روز گذشته بعد از سه هفته مراسمی جمعی در کرمان برای جان باختگان این حادثه تلخ برگزار شد.

با مروری بر اخبار که به نقل از مسئولان رسمی اورژانس و پزشک قانونی کرمان اعلام شده است، تعداد کشته‌شدگان در روز حادثه ۵۷ نفر اعلام شد. تنها دو روز بعد با فوت دو نفر دیگر از مجروحان تعداد کشته‌شدگان به ۵۹ نفر رسید. همان روز اعلام شد که ۱۰ نفر از مجروحان در بخش ICU بیمارستان‌های کرمان بستری هستند که حال سه نفر از آنها وخیم است. بعد خبر رسید از سه نفری که در ICU بستری بودند، یک دختر خانم  که در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سیدالشهدا بستری بود، فوت کرده است. با این حساب، تعداد کل جان‌باختگان با احتساب سه نفری که در بیمارستان جان باختند به ۶۰ نفر رسید.

همان زمان اخباری در برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد که بر اساس آن، تعداد کشته‌شده‌ها ۷۸ نفر اعلام شد. بنا بر این خبر، تعداد فوتی‌ها در بیمارستان شفای کرمان ۳۷ نفر بوده که ۲۳ زن، هشت مرد و بقیه کودک‌ بودند. همچنین ۱۵ نفر در بیمارستان باهنر، هفت نفر در بیمارستان کلاهدوزِ نیروی زمینی سپاه و یک نفر هم در بیمارستان تأمین‌ اجتماعی‌ فوت کرده‌اند. در این میان، خبرگزاری دیگری هم همین خبر را با نام ۷۱ نفر از جان‌باختگان منتشر کرد.

این باعث ایجاد ابهامات بسیاری در مورد جان‌باختگان این حادثه شد و سؤالات بسیاری در اذهان عمومی ایجاد کرد که واقعاً تعداد جان‌باختگان چند نفر است؟

  • هیچ بیماری از این حادثه در بیمارستان‌ها کرمان بستری نیست

سید محمد صابری، رئیس اورژانس کرمان در گفت‌وگو با ایرناپلاس با اشاره به اینکه «این موضوع مربوط به ۱۰ روز پیش است و نباید امروز سؤالی از آن پرسیده شود»، می‌گوید: بروید از همان خبرگزاری‌هایی که این گزارش را منتشر کردند، سؤال کنید.

در پیگیری از خبرگزاری که نام ۷۱ تن را به عنوان جان باختگان حادثه منتشر کرده بود، اعلام شد منبع اسامی، لیست‌های دستنویس در بیمارستان در روز حادثه بوده است.

رئیس اورژانس کرمان همچنین با اشاره به اینکه نزدیک به یک هفته است که دیگر هیچ بیماری از این حادثه در بیمارستان‌ها بستری نیستند، آمار ۷۸ نفر را نه تأیید و نه رد کرد و گفت با گذشت ۱۰ روز از حادثه، علاقه‌ای به صحبت در این رابطه ندارد. وی حتی حاضر به پاسخ این پرسش نشد که تا به امروز چه تعداد از مجروحان این حادثه فوت کرده‌اند.

  • پزشکی قانونی: آمار کشته‌ها ۶۲ نفر

این در حالی است که عباس آمیان، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان در پاسخ به آخرین تعداد کشته‌شده‌ها گفت: آخرین تعداد ۶۲ نفر هستند. البته او درباره زمان مرگ این افراد و جزئیات آن هیچ صحبتی به میان نیاورد. وی همچنین آمار ۷۸ نفری از این حادثه را تکذیب کرد.

بیت‌الله عبدالهی، نماینده مردم اهر و عضو کمیته ویژه بررسی حادثه کرمان هم در پاسخ به این پرسش که مسئول برگزاری مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان کدام نهاد بوده، توضیح می‌دهد: قطعی نشد که چه کسی یا چه نهادی مسوول بوده است. برداشت من از بحث معاون وزیر کشور این بود که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مسوولیت برگزاری این مراسم را داشته و بعد مسوولیت برعهده نیروهای امنیتی و انتظامی بود.

او در پاسخ به این پرسش که تعداد قطعی کشته‌شدگان چقدر است، اضافه می‌کند: در جلسه درمورد تعداد کشته‌گان هیچ بحثی نشد. من آمار قطعی و رسمی ندارم. وقتی ابعاد قضیه بررسی شود، تعداد کشته‌شدگان هم مشخص می‌شود. این آمار محرمانه نیست.

این نماینده در پاسخ به این پرسش که مسئول برگزاری مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان کدام نهاد بوده، توضیح می‌دهد: قطعی نشد که چه کسی یا چه نهادی مسوول بوده است. برداشت من از بحث معاون وزیر کشور این بود که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مسوولیت برگزاری این مراسم را داشته است. اسن در حالی است که مهدی صدفی، رئیس ستاد نمازجمعه و عضو شورای هماهنگی تبلیغات کرمان در این باره به ایرناپلاس می‌گوید: من یک عضو از ستاد برگزاری مراسم هستم و در جریان جزئیات هم نیستم.

  • در رده شهدا

حجت الاسلام راشد یزدی هم دیروز، پنجشنبه در آیین گرامیداشت جان‌باختگان تشییع شهدای جبهه مقاومت در کرمان آنها را در رده شهدا خواند و با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به استان کرمان و شهرستان رفسنجان گفت: امروز شهادت تمامی افراد جان‌باخته در تشییع شهدای جبهه مقاومت شرعی است.

محمدجواد فدائی، استاندار کرمان هم روز پنجشنبه گفته:  گروه هایی از سوی وزارت کشور، هیات دولت، وزارت اطلاعات و کمیسیون های مجلس بررسی های لازم را در این زمینه انجام داده اند و با همه افرادی که دست اندرکار اجرای این برنامه بوده، صحبت کرده اند و منتظر گزارش های آنها هستیم.

این در حالی است که در مراسم بزرگداشت جان باختگان تشییع شهدای مقاومت، نام و تصویر حدود ۶۰ تن (۳۰ مرد و ۳۰ زن) روی بنری درج شده بود.

کد خبر 481480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار