فرانسه آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپا با هدف «تضمین آزادی تردید دریایی» در خلیج فارس و تلاش برای تنش‌زدایی با ایران را اعلام کرده است.

شناور

به گزارش همشهرس آنلاین به نقل از فارس، یک رسانه انگلیسی مدعی شده فرانسه آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپا با هدف «تضمین آزادی تردید دریایی» در خلیج فارس و تلاش برای تنش‌زدایی با ایران را اعلام کرده است. 

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از چندی پیش ایده تشکیل ارتش واحد اروپایی را مطرح کرده و در نخستین گام پیشنهاد کرده است که ائتلافی دریایی متشکل از کشورهای اروپایی و شرکای این کشورها تشکیل شده و در خلیج فارس گشت‌زنی کند.

این ائتلاف، از ائتلافی که واشنگتن با مشارکت ۶ کشور در خلیج فارس به راه انداخته، مجزاست، اما به گفته  «فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه میان دو ائتلاف هماهنگی و تماس برقرار خواهد بود تا از ایمنی تردد اطمینان حاصل شود.

آلمان، هلند و دانمارک از جمله اعضای ائتلاف اروپایی هستند. این ائتلاف قرار است در ابتدا کار خود را با حدود ۱۰ عضو آغاز کند و مقر آن در پایگاه نظامی فرانسه ابوظبی امارات عربی متحده خواهد بود.  این پایگاه قرار است ظرف چند ماه آینده عملیاتی شود.

  • انگلیس عهده‌دار فرماندهی ائتلاف دریایی آمریکایی در خلیج فارس شد

نیروی دریایی انگلیس جایگزین نیروی دریایی آمریکا در فرماندهی ائتلاف دریایی در آب‌های جنوبی ایران شد. شبکه «اسکای نیوز» گزارش داد نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، فرماندهی ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در خلیج فارس را برعهده گرفت.

بر این اساس، «جیمز پارکین» ناخدای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا از امروز جایگزین «آلوین هولسی» دریادار آمریکایی در فرماندهی ائتلاف دریایی متشکل از هفت کشور در آب‌های جنوبی ایران شد.

مراسم تغییر فرماندهی ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در پایگاه دریایی این کشور در بحرین انجام شد.

ناخدا پارکین و دریادار هولسی در این مراسم سه هدف مأموریت دریایی بین‌المللی در آب‌های جنوبی ایران را اینگونه ادعا کردند:‌ «مراقبت، نظارت و ضمانت».

هولسی با ادعای اینکه از طریق همکاری بین‌المللی در خلیج فارس می‌توانند محیطی ایمن‌تر برای ناوبری همه کشورها فراهم کنند، از باز بودن راه ورود به این ائتلاف خبر داد.

«جیمز مالوی» فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در غرب آسیا نیز با «حیاتی» خواندن آب‌های جنوب ایران، مدعی شد که مانع هرگونه فعالیت خطرناک و غیرقانونی خواهند شد.

به نوشته اسکای‌نیوز، به این ائتلاف دریایی که شامل کشورهای انگلیس، آمریکا، بحرین، امارات عربی متحده، عربستان سعودی و آلبانی می‌شود، نام «ائتلاف نیروی نگهبان» نیز اطلاق می‌شود. ائتلاف اروپایی و آمریکایی در حالی در خلیج فارس شکل می‌گیرد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت تحریم‌های ضدایرانی همراه با اعزام نزدیک به ۱۴۰۰۰ نیروی آمریکایی به منطقه، تنش‌ها در خلیج فارس را به میزان کم‌سابقه‌ای افزایش داده است. واشنگتن مدعی است که حضور ناوهای هواپیمابر، بمب‌افکن‌ها و هزاران نیروی نظامی این کشور در منطقه با هدف ایجاد بازدارندگی در برابر ایران صورت گرفته است. تهران با رد این ادعا، گفت‌وگوی منطقه‌ای برای کاهش تنش را در قالب «ابتکار صلح هرمز» پیشنهاد کرده است.

کد خبر 481371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی