اواخر سال ۲۰۱۸ رئیس جمهور ترکیه در یک تماس تلفنی با دونالد ترامپ درخواستی نامعمول را از او مطرح کرد: آیا او می‌تواند همراه با اعضای ارشد کابینه خود در تحقیقات کیفری درباره هالک بانک یکی از بزرگترین بانک‌های دولتی ترکیه مداخله کرده و حتی این تحقیقات را لغو کند؟

جان بولتون

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از نیویورک تایمز نوشت: این تنها تلاش اردوغان برای قانع کردن دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به منظور متوقف ساختن تحقیقات علیه هالک بانک که از سوی واشنگتن به نقض تحریم‌ها علیه ایران متهم شده نبوده است.

دولت اردوغان یک شرکت لابیگر تحت مدیریت یک دوست و حامی ملی دونالد ترامپ را به خدمت گرفت تا پرونده‌اش را در کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا به نتیجه برساند.

براساس اعلام چند مشارکت کننده در این لابی‌گری‌ها تماس‌های تلفنی بیشتری بین این دو رهبر آمریکا و ترکیه که در آن این موضوع مورد بحث قرار گرفت انجام شده است.

اخیرا جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ در کتاب جدیدش که به زودی روانه بازار می‌شود فاش کرده که دونالد ترامپ یک سری امتیازات شخصی را به اردوغان و همچنین شی جینپینگ رئیس جمهور چین ارائه کرده است.

افراد آگاه به متن کتاب جدید جان بولتون گفته‌اند او در کتابش نوشته که نگرانی خود را از بابت این مسئله با ویلیام بار دادستان کل آمریکا در میان گذاشته و ویلیام بار نیز در پاسخ به مداخله ترامپ در دو پرونده مرتبط با ترکیه و چین اشاره کرده است: تحقیقات درباره هالک بانک و تصمیم سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ برای برداشتن تحریم‌ها علیه شرکت مخابراتی چینی زد تی ای.

وزارت دادگستری آمریکا روایت جان بولتون را مورد مناقشه قرار داده است.  اما چند دموکرات ارشد آمریکا با استفاده از فرصت افشای مداخله ترامپ در پرونده‌های هالک بانک و زد تی ای گفتند این نشان می‌دهد که رئیس جمهور آمریکا از ریاست جمهوری برای اضافه کردن به ثروت خود و خانواده‌اش بهره برده است در حالی که شرکت خانوادگی او نیز روابط تجاری گسترده با ترکیه داشته و موضوع ساخت برج‌های جدیدی در چین را هم در نظر داشته است.

چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنای آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: چند عضو دولت آمریکا نسبت به معامله‌های دونالد ترامپ با دیکتاتورها نگرانی داشتند.

او پرسید آیا رئیس جمهور آمریکا هنگامی که با اردوغان یا شی جینپینگ و دیگران صحبت کرده منافع شخصی را مدنظر داشته است. شاید فرزندان او  یک سری منافع شخصی در این موارد داشته‌اند باید پرسید آیا این رفتار بر سیاست خارجی کشور ما در قبال این کشورها تاثیر نگذاشته است؟

چند مقام سابق سیاست خارجی آمریکا شامل کسانی که در دولت‌های جمهوری خواه خدمت کرده‌اند در مصاحبه‌هایی گفتند ترامپ بعضا نقشی غیر معمول و آزار دهنده را در پرونده‌های تحریم‌ها و جرایم سطح بالا که مربوط به دولت‌های خارجی می‌شده ایفا کرده است.

فیلیپ زلیکو یک استاد تاریخ در دانشگاه ویرجینا که در دولت جورج بوش از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا بود گفت: آن چه که درباره این مداخله در پرونده هالک بانک می‌دانم حقیقتا نگران کننده و به شدت غیر عادی است.

براساس این گزارش مداخله ترامپ در تحقیقات هالک بانک اوایل آغاز به کار دولتش شروع شد.

رودولف جولیانی وکیل ترامپ سال ۲۰۱۷ در نشستی با رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق دولت وی از ترامپ درباره مسئله آزادی رضا ضراب تاجر ترکیه‌ای سوال کرد.

رضا ضراب جولیانی را برای کمک کردن به آزادیش از زندان به خدمت گرفته بود. مقام‌های سابق دولت ترکیه گفتند این کشور هم خواستار آزادی این تاجر بوده تا او علیه مقامات ارشد بانک شهادت ندهد یا اعضای خانواده اردوغان و خودش را درگیر پرونده نکند.

در این گزارش تصریح شد اردوغان در یک سری تماس‌های تلفنی شخصی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مکررا تلاش کرد ترامپ را برای استفاده از قدرتش برای محدود کردن اقدامات پلیسی و قضایی بیشتر علیه هالک بانک متقاعد کرد.

کد خبر 481267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار