زمین‌های چند هکتاری در ابتدای بزرگراه آزادگان نرسیده به میدان الغدیر وجود داشت که از ۲ سال قبل توسط متخلفان و سودجویان به‌طور شبانه از کاربری کشاورزی به صنعتی تبدیل شده بود که با تلاش شهرداری منطقه ۱۸ پاکسازی شد.

جمع آوری کانکس های مزاحم

همشهری آنلاین / مریم قاسمی: شهردار ناحیه ۲ شهرداری منطقه ۱۸ در این‌باره می‌گوید:«با توجه به اینکه اراضی کشاورزی ارزان‌تر از بقیه زمین‌هاست، تعدادی از زمین‌خواران و متخلفان این زمین‌های چند هکتاری حاشیه بزرگراه آزادگان  را از مالکان با قیمت ارزان خریداری کرده بودند تا در این نقطه فعالیت تجاری داشته باشند.»

کانکس های مزاحم

«امیر محمدی» ادامه می‌دهد:«در این مدت زمان زمین‌های کشاورزی چند هکتاری در این بخش از منطقه ۱۸، در قرق  افراد سودجو قرار گرفت و آنها با خیال راحت به خرید و فروش  غیرقانونی کانکس، کانتینر و خانه‌های پیش ساخته  اقدام می کردند. با توجه به اهمیت موضوع بارها به آنها تذکر داده شد که این تجارت غیر قانونی دست بردارند، اما متاسفانه این تلاش ها تأثیری در اصلاح آنها نداشت. بنابراین برای ریشه‌کنی این جرم مراحل قانونی را پشت سر گذاشتیم و بالاخره با حمایت شهردار منطقه ۱۸ توانستیم مشکل را با دادستان مربوطه مطرح و دستور قضایی را برای جمع‌آوری کانکس‌ها بگیریم، پس از مدتی همراه با ضابطین قضایی، رئیس و اکیپ کلانتری و عوامل شهرداری به مدت ۷ ساعت، تعداد  ۱۳ کانکس که هر کدام به طول ۱۶ تا ۱۸ متری بود، جمع‌آوری شد.»

محمدی ادامه می‌دهد:«هنگام جمع‌آوری، پاکسازی حاشیه بزرگراه آزادگان متوجه شدیم که فعالیت کانکس‌فروشان به قدری توسعه‌یافته که برای خود نگهبان و محل دیده بانی و دفاتر فروش مجهز به گاوصندوق، تلویزیون و... راه اندازی کرده بودند و بسیار حرفه ای مشغول کار بودند. خلافکاران به‌رغم دریافت اخطار های قانونی کتبی و شفاهی، همچنان به کار خود ادامه می‌دادند که باعث بی انضباطی و ناهمگونی شهر شده بود. با این حال عوامل مدیریت شهری منطقه ۱۸توانستند با اقتدار کامل و طبق قانون و مقررات حق پایمال شده شهروندان را باز پس گیرد و این محل تجاری غیر قانونی را به طور کامل بازسازی کنند.»

 گفتنی است طبق قانون شهرداری‌ها هیچ‌ فردی یا گروهی نمی تواند در مجاورت بزرگراه‌ها و در فاصله ۱۵۰ متری حریم شهر اقدام به تغییر کاربری زمین های کشاورزی و راه‌اندازی مراکز تجاری و صنعتی کند.
 

                                                      نمای قبل از اجرای طرح ویژه جمع آوری کانکس های غیر قانونی

 

                                                     نمای بعد از اجرای طرح ویژه جمع آوری کانکس های غیر قانونی

کد خبر 481150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =