کمیسیون بهداشت ملی چین دوشنبه ۷ بهمن اعلام کرد تاکنون ۵۱ تن از مبتلایان به ویروس کورونا درمان و از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند که بیانگر پیشرفت این کشور در مقابله با درمان این ویروس جدید است.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کمیسیون بهداشت ملی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد با وجود تلاش‌های بسیار و نجات ۵۱ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا، تاکنون این ویروس جان ۸۰ تن را گرفته است و ۲ هزار و ۷۶۱ تن در چین و ۳۷ تن در کشورهای دیگر به این ویروس مبتلا شده‌اند که دست‌کم حال ۳۲۰ تن از آن‌ها وخیم است.

این ویروس که گمان می‌رود اواخر سال گذشته میلادی در یک بازار غذاهای دریایی در شهر ووهان واقع در استان هوبی در مرکز چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروخت سرچشمه گرفته است، اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین به ۲۱ کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم شیوع یافته است.

با گسترش ویروس ووهان از این شهر به سایر شهرها و کشورهای دیگر، دولت در ۳۰ استان و منطقه این کشور محدودیت تردد و عبور و مرور اعمال کرده است از جمله این‌که استان ۵۷ میلیون نفری هوبی با مرکزیت ووهان از یک هفته پیش قرنطینه شده است. ووهان همچنین از امروز هرگونه خدمات صدور ویزا و گذرنامه را به اتباع داخلی و خارجی ممنوع کرد.

وزارت بهداشت چین در حال راه‌اندازی ۲ بیمارستان برای بستری کردن بیماران در شهر ووهان است. یکی از این بیمارستان‌ها با ظرفیت ۱۰۰۰ تخت در ۲۵ هزار مترمربع قرار است تا شنبه به بهره‌برداری برسد و بیمارستان دیگر هم با ظرفیت ۱۳۰۰ تخت قرار بود ظرف ۲ هفته ساخته شود. 

  • ایرانیان در چین در میانه شیوع بیماری

حدود ۱۰۰ دانشجوی ایرانی در ووهان زندگی می‌کنند که تعدادی از آنها این شهر را ترک کرده‌اند و تعداد دیگری همچنان در آن زندگی می‌کنند. براساس اطلاعیه‌ای که سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن صادر کرده است تاکنون هیچ‌یک از دانشجویان و ایرانیان مقیم این شهر و حتی ایرانیان مقیم چین به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند و سفارت آماده کمک به ایرانیان مقیم ووهان است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در روزهای گذشته ۲ بار کمیسیون بررسی آخرین وضعیت کرونا در چین را برگزار کرده و هر بار تصمیماتی برای حفظ امنیت شهروندان ایرانی مقیم چین به ویژه مقیم ووهان اتخاذ کرده است.

سفارت ایران در چین پیش‌تر در بیانیه‌ای آورده بود سفارت ایران در ارتباط مستقیم با ایرانیان مقیم شهر ووهان و همچنین در تماس مستمر با مقامات دولت مرکزی چین و مسئولان شهر ووهان پیگیر آخرین وضعیت ایرانیان مقیم است.
در این بیانیه آمده است: شماره تلفن ۸۶۱۷۸۱۲۰۵۰۴۱۳+ بخش کنسولی سفارت به طور اختصاصی برای پیگیری وضعیت هموطنان ایرانی به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به ایرانیان مقیم است.

  • تعطیلات افزایش می‌یابد

از سوی دیگر تعطیلات عید بهاره چین که از ۲۴ تا ۳۰ ژانویه بود امروز دوشنبه با اعلام شورای دولتی چین به ۲ فوریه افزایش یافت. در مورد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و مدارس نیز که قرار بود ۱۷ فوریه بازگشایی شوند، اعلام شده است این زمان قطعی نیست و بازگشایی آنها به تعویق افتاده است.

وزارت علوم چین به اساتید و دانشجویان خارجی هم اعلام کرده است چنانچه در تعطیلات عید بهار به کشورهای خود برگشته‌اند، فعلا به چین بازنگردند و پروازهای خود را لغو کنند. از اساتیدی هم که در چین هستند خواسته شده است به مدت ۲ هفته خود را در خانه قرنطینه کنند و بعد از ۲ هفته چنانچه نشانه‌های این ویروس در آن‌ها خود را نشان نداد، می‌توانند به دانشگاه‌ها مراجعه کنند.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته در نشستی اعلام کرد شیوع بیماری در حدی نیست که وضعیت اضطراری جهانی اعلام شود با این حال برخی از کارشناسان بهداشت این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا چین می‌تواند بر این بیماری فایق آید؟

با این حال کمیسیون بهداشت چین روز گذشته اعلام کرد تمام توان و تلاش خود را برای یافتن واکسن ضد این ویروس به کار گرفته است. 

دولت چین در اقدامی دیگر خرید و فروش حیوانات وحشی را که گفته می‌شود منشا و عامل اصلی انتقال این بیماری هستند، ممنوع کرده است.

از سوی دیگر پیام‌رسان ویچت که اصلی‌ترین شبکه اجتماعی چین است و تقریبا تمام شهروندان این کشور عضو آن هستند هشدار داد حساب کسانی که در موضوع ویروس کرونا شایعه‌پراکنی کنند و باعث نگرانی مردم شوند بسته می‌شود و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

در پکن پایتخت چین هم به منظور اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش ویروس، از هفته گذشته فعالیت اکثر مراکز فرهنگی و هنری این شهر مانند کتابخانه ملی پکن، شهر ممنوعه و کلیه مراکزی که قرار بوده است در آن‌ها فعالیت‌های مرتبط با سال نو چینی برگزار شود تعطیل شده‌ است همچنین بسیاری از سینماهای این کشور هم تعطیل شده‌اند.

مقامات بهداشتی در پکن از طریق ارسال پیامک به مردم از آن‌ها خواسته‌اند هنگام احوالپرسی با یکدیگر دست ندهند، بلکه ژست سنتی چینی یعنی همان احترام سنتی چینی را به جا بیاورند.

  • درباره ویروس جدید چه می‌دانیم؟

ویروس ووهان که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است، دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا ۲ هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علائمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاه نشوند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان احساس نکنند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به ۷ مورد رسیده است. این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود، اما در مواردی باعث نشانگان شدید حاد تنفسی یا همان سارس می‌شود. نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است. 

کد خبر 480727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار