پرنس چارلز ولیعهد انگلیس در گفت وگو با هفته‌نامه ساندی تایمز برای سفر به جمهوری اسلامی ایران در چارچوب یک برنامه رسمی ابراز علاقه کرد.

وليعهد انگليس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ولیعهد انگلیس، ایران را بخش مهمی از جهان توصیف کرد که مردمان فوق‌ العاده‌ای دارد و گفت: قطعاً دوست دارم به ایران سفر کنم. می‌دانم که این کشور در طول قرن‌ ها بخش مهمی از جهان بوده و سهم بسزایی در توسعه‌ علم، فرهنگ، شعر و هنر بشریت ایفا کرده است.

او که در جریان زلزله بم در سال ۱۳۸۲ همراه صلیب سرخ جهانی به ایران سفر کرده بود گفت: از فرهنگ و معماری اسلامی در ایران لذت می‌برد.

به گزارش روز شنبه ساندی تایمز، در خاندان سلطنتی این استنباط وجود دارد که چارلز می‌تواند در تقویت روابط دیپلماتیک میان ایران و انگلیس نقش مهمی ایفا کند.

این نشریه انگلیسی افزود: وزارت امور خارجه انگلیس پیش‌تر برای ترتیب دادن سفر چارلز به تهران با مقامات ایران در حال مذاکره بود اما با دستگیری نازنین زاغری (شهروند ایرانی- انگلیسی که به جرایم امنیتی در زندان است) این برنامه معلق شد.

ولیعهد انگلیس در ادامه گفت‌ وگو با ساندی تایمز که در حاشیه اجلاس داووس صورت گرفت، خود را فردی صلح طلب معرفی و عنوان کرد که زمان زیادی را صرف نزدیک کردن مردم کرده است. او با چاشنی «انشاءالله» گفت دعا می‌کند که مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی هم پایان یافته و صلح پایدار حاکم شود.

پرنس چارلز در بخش دیگری از سخنان خود، گرمایش زمین، تغییرات آب و هوایی و تحولات زیست محیطی را بزرگ‌ ترین تهدید جامعه بشری توصیف کرد.

او در همین ارتباط آتش سوزی‌های اخیر در استرالیا را یکی از پیامدهای ناشی از تغییرات ‌آب وهوایی دانست.

چارلز برخلاف رئیس جمهوری آمریکا در داووس با "گرتا تونبرگ" فعال نوجوان محیط زیست نیز دیدار و او را شخصیتی فوق‌ العاده خواند.

"دونالد ترامپ" که آمریکا را از پیمان اقلیمی پاریس خارج کرد، تونبرگ را پیام آور عذاب توصیف کرده است.

کد خبر 480462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =