وزارت دفاع روسیه اطلاعات و اخباری مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی راه را بر یکی از گشت‌های روسیه در سوریه بسته‌اند، تأیید کرد.

روسيه

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از اسپوتنیک نوشت: وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اینکه حدود ۱۴ ماه پیش نیروهای آمریکایی راه را بر گشت روسیه در شهر منبج بستند، صحت دارد. این اقدام مثال زنده‌ای برای مفید بودن کانال‌های ارتباطی میان دو کشور در سوریه است.

در این بیانیه آمده است: افزایش تنش ساختگی از سوی آمریکا درباره فعالیت گشت‌ها در سوریه به تقویت ثبات کمکی نمی‌کند بلکه باعث مانع‌تراشی و ایجاد مشکل در فعالیت نظامیان می‌شود.

در این بیانیه آمده است: امروزه نیروهای مسلح روسیه و آمریکا روابط خود را در سوریه تقویت کرده‌اند. ما محل نیروهای آمریکایی را می‌دانیم و آن‌ها نیز از محل استقرار ما خبر دارند. از طریق کانال‌های ارتباطی کنونی مسائل در مناطق درگیر به سرعت حل می‌شود.

در همین حال وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ خود اعلام کرد، طرف روس در کمیسیون روسیه-ترکیه ناظر بر اجرای آتش‌بس در سوریه ۱۰۸ نقض آتش‌بس در ۲۴ ساعت گذشته ثبت کردند، در حالی که طرف ترکیه‌ای ۸۹ مورد نقض آتش‌بس را اطلاع داده‌اند.  

پنج‌شنبه جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه با بیان اینکه نیروهای میدانی روسیه و آمریکا در کاهش تنش‌ فعالیت‌هایشان در سوریه گهگاه دچار "وقفه‌هایی" می‌شوند، گفت این حادثه در واقع اثرگذاری کانال‌های تنش‌زدایی نظامی – نظامی موجود را اثبات می‌کند. او همچنین گفت، ‌آمریکا حدود ۱۴ ماه پیش یک ژنرال روس که در منبج حضور داشت "ردگیری" کرد. این مساله در نهایت از طریق کانال‌های نظامی – نظامی حل و فصل شد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در حال حاضر در سوریه، نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا روابط کاملاً عادی و حرفه‌ای دارند. می‌دانیم که نیروهای آمریکایی در کجا قرار دارند و طرف آمریکایی از محل کار نیروهای نظامی روسی آگاه است. اقدامات ناسازگار در مناطقی که تماس مستقیم [بین دو ارتش] وجود داشته باشد، سریعاً از طریق کانال‌های موجود برای رفع اختلاف بررسی می‌شود.

به گفته این وزارتخانه، وضعیت گزارش شده حدود ۱۴ ماه پیش در نزدیکی منبج رخ داده است "که در آن زمان تحت کنترل سه گانه ائتلاف موسوم به ضد تروریستی به رهبری ایالات متحده، واحدهای کرد و سربازان دولت سوریه قرار داشت. "

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد، در آن زمان همه طرف‌های فعال در میدان مجبور بودند برای جلوگیری از موقعیت‌های درگیری، مرتباً اقدامات خود را هماهنگ کنند. بنابراین، مورد ذکر شده توسط نماینده ایالات متحده نمونه بارزی از اثربخشی کانال‌های موجود در تعامل بین ارتش دو کشور در سوریه است. این بیانیه افزود، هرگونه تلاش برخی از مقامات پنتاگون برای "تشدید ساختگی" اوضاع مرتبط با گشت‌زنی در سوریه "به ثبات اوضاع کمک نمی‌کند و فقط مداخله در امور ارتش در انجام کارهایشان است.

کد خبر 480449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار