عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: معتقدم که تحول و حرکت بر اساس قانون اساسی که مبنای اداره کشور بوده، مجلس است.

قالیباف

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، محمد باقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز شنبه ۵ بهمن ماه در جمع اعضای جامعه اسلامی مهندسین با گرامیداشت یاد و نام امام خمینی، شهید سلیمانی و شهدای حادثه کرمان و هواپیمای اوکراین گفت: ما در کشور مشکلی اساسی و جدی داریم و آن این بوده که چالشی به نام نبود نسبت میان نظام ساختار کشور و خواسته ها وجود دارد و در تمامی حوزه ها از اقتصاد، فرهنگ، آموزش و غیره وجود دارد و اگر آن را اصلاح نکنیم، سر و سامان نخواهیم گرفت.

وی ادامه داد: اداره یک مجموعه بزرگ تحت عنوان دولت یا حکومت و به طور کلی کشور، نیازمند داشتن هنر حکومتداری است. مدیریت هم هنر، مهارت و علم است و در کشور ما باید بر اساس باورها و اندیشه‌های اسلامی و قرآنی باشد.

عضو مجمع تشخیص گفت: در اجرا متاسفانه انطباق حکمت نظری و عملی وجود ندارد و این ناکارآمدی که در بخش‌های از کشور ناکارآمدی اشباع شده است، ادامه می‌یابد.

قالیباف افزود: معتقدم که مبنای این تحول و حرکت بر اساس قانون اساسی که مبنای اداره کشور بوده، مجلس است. هر چند برخی این انتقاد را می‌کنند که من تاکنون در مجلس نبوده‌ام ولی باید بگویم بنا به تجربه و مشورت با پیشکسوتان این حرف را می‌زنم. برخی می‌گویند که این تحول از مجلس شروع نمی‌شود ولی باید بگویم من مخالفم که معتقدم که کار نشد ندارد.

 • مجلس با حضور ۲۹۰ نفر و با یک خرد جمعی توان ایجاد تحول دارند

شهردار اسبق تهران اضافه کرد: معتقدم مدیری اگر وارد مجموعه ای شد و چهار ماه نتواند روی کار سوار شود، چهل ماه دیگر هم نمی‌تواند این کار را بکند.

وی اضافه کرد: زمانی که بنده به نیروی انتظامی رفتم، به دوستان گفتم که باید دو کار انجام شود. اولین کار هویت بخشی به نیروی انتظامی به این معنی است، فرزندان مجموعه نیروی انتظامی در مدرسه وقتی شغل پدر را گفتند، همه دانش آموزان بفهمند و به آن افتخار کند. این کار در درون سازمان است. به عنوان دومین هدف این موضوع را پی گرفتم که هر کسی می خواهد به کلانتری برود، اول بیاید سراغ من و بعد به مجموعه پاسگاه‌های پلیس برود. همه به من می‌خندیدند ولی من گفتم که با این دو هدف به نیروی انتظامی آمده‌ام.

وی تصریح کرد: من با همان پرسنل نیروی انتظامی تنها چهارده ماه بعد توانستیم به این اهداف دست پیدا کنیم و ۱۱۰ راه افتاد. ۱۱۰ یک ساختار و تغییر فرهنگ بود. پرسنل نیروی انتظامی این کار بزرگ را انجام دادند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: در دولت اصلاحات در مورد حل ترافیک بحث شد و قبول کردند. به من گفتند که یک بند که مربوط به کمربند است را حل کنید و اگر این موضوع حل شد، بقیه طرح را اجرا کنیم. من به دوستان گفتم سه ماه مهلت می خواهم که مشکل بستن کمربند را حل کنم و این کار را نیز کردم و دوستان هم تصدیق کردند.

قالیباف افزود: مردم ما وقتی مسئولین از آنان چیزی بخواهند و به آن باور داشته باشند، انجام می دهند چرا که فرهنگ پذیر هستند. مجلس با حضور ۲۹۰ نفر و با یک خرد جمعی توان ایجاد تحول دارد.

وی اظهار داشت: وقتی حضرت آقا می فرمایند که باید قوی بشویم، باید از مجلس شروع شود و با درایت شویم.

شهردار اسبق تهران اضافه کرد: قوی شدن به معنای قوی شدن دولت نیست و معتقدم هر چه نهاد دولت و بروکراسی دولت قوی شود، مردم ضعیف می شوند. قوی شدن به این معنی است که ایران قوی شود و این هم به معنی این است که تک تک مردم قوی شوند. نمایندگان باید قوی باشند که کشور قوی شود و تحول ایجاد کنند. از طریق قانون گذاری و نظارت نمایندگان توان تغییر و قوی شدن وجود دارد.

قالیباف بیان کرد: نمایندگان با خرد و کار جمعی توان قوی شدن را دارند. باید این تحول از درون رخ دهد تا در جامعه نیز تحول شکل بگیرد و کشور قوی شود. ما در شهرداری تحول را از درون شروع کردیم و شهر و مردم را قوی کردیم.

 • نمایندگان باید به سنت الهی ایمان داشته باشند

وی تصریح کرد: در سیاست های قانون گذاری حضرت آقا به این موضوعات اشاره شده لذا معتقدم در گام دوم باید تحول از مجلس شروع شود و این موضوع نیازمند افراد متخصص، انقلابی و جوان است. جوان منظورم نسبت به مجلس است و سن فقط یک شاخص است. مثلا اگر متوسط سن مجلس ۵۰ باشد، مجلس جوان است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: نمایندگان باید به سنت الهی ایمان داشته باشند. غرب زده بودن و اینکه نمی‌توانیم، نمی‌شود. خداوند به تمامی بندگان مومن قول داده که پیروز خواهید شد. پس در سنت الهی نمی‌شود و نمی‌توانیم نیست.

قالیباف افزود: ما در دوم اسفند پیش رو دلسوزان انقلاب اسلامی و آنهایی که شیفته خدمت به مردم هستند را انتخاب کنیم تا تحول ایجاد شود. ما برای اینکه مردم تحول را احساس کنند و آماده حرکت بزرگ برای جبران گذشته باشند، یک برنامه پنج ساله نیاز داریم.

وی اظهار داشت: من معتقدم این تحول با شرایط موجود منطقه ای، داخلی و بین المللی با یک برنامه پنج ساله ایجاد خواهد شد و مردم آن را حس خواهند کرد. من در دوران شهرداری به مردم گفتم که اگر هر ۶ ماه تغییر را حس نکنند، این به معنی مشکل است. حالا هم که صحبت از برنامه پنج ساله می کنم باید بگویم که این تغییر و تحول در طول دوران این برنامه حس خواهد شد و این موضوع مستلزم اراده جدی نمایندگان خواهند بود.

قالیباف بیان کرد: نباید سطح ملی فدای سطح محلی شود. نباید مسایل بین المللی را فدای سطح محلی کنیم. اما باید بگویم که سطح محلی را نیز نباید فراموش کرد. ما باید تناسب بین این سطوح ایجاد کنیم. هر چه سیطره بر میزان بروکراسی بیشتر شود، مشکلات کمتر می شود.

وی تصریح کرد: سیستم بروکراسی کشور اسب سرکشی شده است که حتما باید مهار شود. باید تصمیماتی گرفته شود تا تحول رخ دهد. نباید دولت خدمت تولید کند و این موضوع فسادزا است. دولت باید خرید خدمت کند. دولت باید به امورات تولی گری بپردازد.

قالیباف در مورد جمع بندی شورای ائتلاف اصولگرایان بیان کرد: تا الان مجموعه شورای ائتلاف جز دوستان ما در پایداری که در حال گفتگو هستند، بقیه حضور دارند و مکانیزم خوبی ایجاد شده است. در حال حاضر ۱۵۶ نفر انتخاب شده اند و با مجمع هفت هزاری تهران که تحت یک سامانه رای خواهند داد، به لیست نهایی تهران خواهیم رسید. در این نوبت تصمیم پشت درهای بسته گرفته نخواهد شد. همه دوستان متعلق به این اردوگاه با هر گرایشی در شورا هستند و شورای ائتلاف برای شهرستان ها انتخاب نخواهد کرد و خودشان با همین مکانیزم کار را پیش خواهند برد. شورای مرکزی فقط در صورت احتیاج به مشاوره، کمک خواهد کرد و امیدواریم در زمان مقرر در تهران و شهرستان ها به لیست نهایی برسیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت در پاسخ به سوالی در زمینه عدم متولی داشتن منافع ملی در کشور گفت: موافق هستم و باید روندهای جاری اصلاح شود. باید بین سطوح ملی، محلی و بین‌المللی تناسب باشد و در غیر این صورت نابسامانی ایجاد می شود.

قالیباف درباره ارتباط خودش با سردار سلیمانی بیان کرد: ما با شهید سلیمانی نزدیک به چهل سال دوستی داشتیم. با ایشان از عملیات فتح المبین آشنا شدیم و تا چند روز قبل از شهادت این دوستی ادامه یافت. ما با هم مانوس بودیم. همانطور که حضرت آقا فرمودند، زندگی شهید سلیمانی نمونه بارز مکتب انقلاب، اسلام و امام بود. امیدواریم همانطور که به برکت خون شهید بهشتی در آن مقطع حساس انقلاب تحول عظیمی رخ داد و ریشه نفاق از کشور کنده شد، امیدواریم به برکت خون مطهر شهید سلیمانی ریشه فرهنگ و باور غرب زدگی از کشور برچیده شود. امیدواریم گام دوم با حذف غرب زدگی ادامه یابد.

وی درباره مواجهه با دولت دوازدهم تصریح کرد: معتقدم در کشور با وجود سلایق مختلف باید کار را به پیش ببریم. ممکن است دولت موانعی برای کار داشته باشد و مجلس یازدهم باید این موانع را بردارد. اگر دولت قانون را رعایت نکند، مجلس باید ورود کرده و تذکر دهد. من به مجلس گفته ام که باید به دولت کمک کند و معتقدم اگر مجلس به رسالت وجودی خود عمل کند، همین دولت را به کار خواهد کشید تا  کار را به پیش ببرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: من تجربه کار با سه دولت را دارم که مرا قبول نداشتند ولی من کارم را کردم. اگر موضوع کار باشد، می توان کار را به پیش برد. 

قالیباف در مورد پاسخ دادن به اتهامات علیه او در دوران شهرداری افزود: ما نمی گوییم بی عیب و نقص هستیم. یک پرونده نشان دهید که به دادگاه رفته و جواب گرفته شده باشد. همین موضوع املاک تعاونی که به املاک نجومی بعد از حقوق نجومی مطرح شد، حکم هم آمده ولی جریانات دست از تخریب برنمی دارند. ما از سال ۸۷ تمامی گزارش های بودجه و تفریغ بودجه را گذاشته‌ایم. ای کاش در قوه قضاییه نهایی شود که وقتی کسی ادعایی می کند، خواستار ارایه سند شوند. این باعث بسته شدن دهان دروغ گویان می شود.

وی درباره اف ای تی اف اظهار داشت: این موضوع در مجمع بررسی می شود. حضرت آقا هم فرمودند که باید کار کارشناسی در این موضوع صورت بگیرد. اف ای تی اف در حال بررسی است.

کد خبر 480441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  15 27
  تو راستگو نيستی در شهر داری تهران تا تونستي ... بس نبود. حلا می‌خوای به کل کشور ...
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  7 17
  دکتر زود شروع کردی جر نزن
  • مهدی IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   0 0
   جوابتو داده خودش نخونده حرف نزن
 • مهدی FR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  9 4
  این دوره قراره... عازم بهارستان بشن
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  7 15
  پرونده هاي بزرگ دوره شهرداري ات نشان داد كي هستي
 • حمزه جعفری IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  16 8
  او حتما انشاالله رای خواهد آورد ای کاش رییسی می رفت به نفع اوکنار
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  29 13
  رای ماقالیباف
  • جعفر محبی US ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   9 0
   دقیقا همین طور هست غیرت ایرانی داشتن و دو تابعیتی نبودن از شاخصه های حاج باقر است
 • حسین IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  11 0
  در شرایط امروز وجود فردی انقلابی ومردمی مثل قالیباف وامثال ایشان الزامی است
 • امیر حسینی IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  3 9
  جناب قالیباف در مورد پولهای شهرداری ... استرالیا ... توضیح بده
 • کیانفر IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  6 2
  سردار. خلبان.دکتر قالیباف واقعا. انسان بزرگی است در اوج جوانی. فرمانده. بود. و. با. جان و دل. از. کشور. دفاع کرد. با کفایت و کارآمد است،،، خداوند. بزرگ. حافظ‌ش باشد
 • آرسان ایلامی IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  3 0
  وی اضافه کرد: "زمانی که بنده به نیروی انتظامی رفتم، به دوستان گفتم که باید دو کار انجام شود": اول وارد کردن ماشین های بنز از آلمان دوم فروختن آنها به دلیل هزینه های بالای تعمیر ونگهداری ونبود قطعات آنها در ایران !!!! واقعا مدیریت علم دانستن و هنر توانستن است و آزموده را آزمودن خطاست
 • جانباز وبرادر شهید IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 3
  شما که از همه ی رانتها وفرصهایی که وجود داشت استفاده کردیدوبارت را خووووووب بستید، این هم کاسه ی حلوای مجانی بهت میدن تجربه میکنی، آقای قالیباف، چهارتا عوام ... پیدا میشن در نبود مردم به تو رای بدن
  • مهدی IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   0 2
   خب نیروی انتظامی خوب کار کشید از اون ماشینها بعد فروختنش تو همه جای دنیا همینجوره شما به خودت نگاه نکن سرمایه داری هر چیزی رو تاریخش تموم شدمیندازی اشغالدونی
 • امین IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 6
  داره جمعتون جمع میشه...به جای مجلس بگین محفل...
 • ادهم IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  2 1
  بالاخره ایشان هم نظرشان رااعلام کردند بلی فقط نظرشان را اعلام کردنداینهافقط حرفهایی هستندکه مسئولین سالهاست درمواقع خاص بلی خاص ابرازمیدارندتادلی بدست آرند
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  2 2
  خدا بدادمان برسه با این آدم ....
 • کمال IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 3
  خدا به خیر کند با امدن اینجور ادمها. چه رویی هم دارن. سه بار در ریاست جمهوری نخواستنت برادر. برو به طرقبه در مشهد کمی هم کار کشاورزی کن و از طبیعت لذت ببر

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار