ترس و وحشت از حمله‌ای دوباره و اضطراب و نگرانی دائمی از عواقب آن، رفتاری را در فرد بوجود خواهد آورد که چنانچه کنترل نشود، منجر به اختلال اضطرابی (پانیک) می‌شود.

اختلال اضطرابي _ پانيك

 به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا یک متخصص روانپزشک و روان درمانگر نسبت به وقوع بیماری پانیک اظهار داشت: هر فردی در طول دوران زندگی ممکن است در پاسخ به استرس‌ها دچار اضطراب و نگرانی شود اما مشخصه اصلی اختلال پانیک، وقوع خود به خود و غیرمنتظره حملات به صورت تجربه حمله‌ای احساس ترس شدید خواهد بود. 

مهدی قاسمی با بیان اینکه نگرانی دائمی از وقوع حمله‌ای دیگر باعث بروز اضطراب انتظار و پیدایش علایم رفتار اجتنابی و اختلال عملکرد در زندگی فرد مبتلا به پانیک می‌شود،‌ افزود: این حملات غیرمنتظره و عودکننده، دارای برخی علایم جسمی نیز است که هر فرد بیمار ممکن است یکسری از آنها را حین حمله، در زندگی تجربه کند.

وی برای نمونه گفت: تعریق، تپش قلب، تنگی نفس و احساس خفگی، درد یا احساس فشار در قفسه سینه، تهوع و ناراحتی شکمی، سرگیجه، منگی سر، گاه ضعف بدنی و تلو تلو خوردن، احساس گز گز مور مور یا احساس یخ کردگی یا داغی در بدن، احساسات غیر واقعی و یا احساس جدا بودن از محیط، ترس از دست دادن کنترل، ترس از مرگ قریب الوقوع، ترس از دست دادن کنترل و یا ترس از دیوانگی،‌ جمله علائم ابتلا به اختلال پانیک است.

این روان درمانگر افزود: نخستین حمله پانیک معمولا خود به خود است اما گاه حمله به دنبال آشفتگی، فعالیت بدنی، فعالیت جنسی یا آسیب هیجانی متوسطی روی می‌دهد. زمانی که حمله پانیک آغاز شد، علایم آن در عرض ۱۰ دقیقه به سرعت تشدید می شود و از این رو فرد بیمار نمی تواند علت ترس و نگرانی بوجود آمده درون خود را بیان کند. 

قاسمی با عنوان اینکه این اختلال بیشتر در میان زنان و به صورت ارثی در برخی افراد مشاهده می‌شود، اظهار داشت: علل دیگری که برای اختلال پانیک مطرح است، تجربیات قبلی به خصوص تجربیات کودکی بیمار و یادگیری حالات اضطرابی اطرافیان است. در این دسته افراد، ترشح یکسری مواد شیمیایی در مغز به نام دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین دچار عدم تعادل روانی آنان می‌شود.

اضطراب و بیماری قلبی

وی گفت: تشخیص این اختلال حتما منوط به این است که حملات مزبور نباید ناشی از اثرات مستقیم یک ماده مورد سوءمصرف یا عوارض داروها یا یک بیماری طبی عمومی مانند مشکلات قلبی یا پرکاری تیروئید باشد.

این روانپزشک افزود: نظریه‌های روانکاوی، حمله پانیک را نتیجه دفاعی ناموفق در برابر تکانه‌های اضطراب انگیز می‌دانند. آن چه در گذشته، اضطراب هشدار دهنده خفیفی بود، به احساس فلج کننده تشویش مبدل می‌شود و سپس علایم جسمی کار را یکسره می‌کند.

وی ادامه داد: براساس پژوهش‌هایی به عمل آمده در زمینه بیماری پانیک، ابتلا به این اختلال در دوران کودکی با جدا شدن والدین و یا با مرگ آنان تا پیش از ۱۰ سالگی رابطه دارد. همچنین مشاهده شده که حدود ۶۰ درصد زنان مبتلا به بیماری پانیک، سابقه آزار جنسی در دوران کودکی دارند، در حالیکه که این میزان در زنان مبتلا به سایر اختلالات اضطرابی حدود ۳۱ درصد است.

کد خبر 479292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن ترک IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
    1 0
    لطف کنید جوابرا بدهید . دوازده ساله که استرس واضطراب شدید دارم هرچی دکتر میرم خوب نمیشه باید چه خاکی بر سر کنم در تهران جایی برای خوب کردن این بدبختی هست زندگیم به طور کل نابود شد لطف کنید جواب بدید ممنون میشم