دولت سوریه اعلام کرد هر کس در مبادلات خود از ارزهای خارجی استفاده کند به ۷ سال کار اجباری محکوم خواهد شد!

پول سوریه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، پایگاه خبری میدل‌ایست‌آی در گزارشی اعلام کرد که بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در دستور عجیبی گفته است کسانی که در تراکنش‌های خود به جای پول ملی این کشور از ارزهای خارجی استفاده کنند، به ۷ سال کار اجباری محکوم می‌شوند!

در هفته‌های اخیر روند ریزش ارزش پول ملی سوریه که «پوند» نام دارد تشدید شده است، تا جایی که اکنون ارزش هر دلار در بازار سیاه این کشور به ۱۲۰۰ پوند رسیده است. با این حال، دولت این کشور در بازار ارز رسمی این کشور نرخ برابری هر دلار را معادل ۴۳۴ پوند اعلام کرده است. پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، نرخ برابری هر دلار معادل ۴۷ پوند بود اما اکنون ارزش پوند به کمترین سطح تاریخ خود رسیده است. 

در ماه‌های اخیر فشار تحریم‌های آمریکا بر بخش‌های مالی و بانکی سوریه تشدیده شده و بحران ارزی در لبنان نیز کار این کشور را برای دسترسی به منابع ارزی دشوارتر کرده است. جنگ داخلی سوریه نیز که اکنون وارد نهمین سال خود شده، آسیب زیادی به اقتصاد این کشور زده است. پیش‌تر نشریه فایننشال تایمز گزارش داده بود که حدود ۸۰ درصد ثروتمندان باقیمانده در سوریه، منابع ارزی خود را در بانک‌های لبنانی نگهداری می‌کنند.

تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، این کشور ۱۷ میلیارد دلارز ذخایر ارزی داشت اما اکنون آمار دقیقی از حجم ذخایر ارزی این کشور در دست نیست. به گفته عبدالرحمن مصطفی، یکی از رهبران مخالفین دولت، میزان بدهی خارجی سوریه در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است.

پوند آخرین بار 2سال پیش دچار ریزش شدید شد اما از آن زمان به بعد دارای یک ثبات نسبی بود. آمریکا اخیرا تحریم‌های جدیدی را علیه سوریه اعلام کرده و بازرگانان نزدیک به دولت را هدف قرار داده است. به گفته برخی از فعالان تجاری سوریه، جنگ داخلی باعث شده است بسیاری از خانواده‌های ثروتمند این کشور از سوریه مهاجرت و ثروت خود را از این کشور خارج کنند.

کد خبر 479210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

دیدگاه خوانندگان