سازمان ملل در تحقیقی اعلام کرد که طی ۹ سال جنگ در سوریه، دختران و پسران سوری از کودکی محروم و به شکل بی‌سابقه‌ای حقوق آنها نقض شده و از سوی گروه‌های مسلح به قتل رسیده یا مهاجرت کرده‌اند، برای مشارکت در جنگ مجبور شده‌اند و مورد شکنجه، تجاوز و بردگی جنسی قرار گرفته‌اند.

کودک سوری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، کمیسیون بین‌المللی تحقیق درباره نقض حقوق بشر در سوریه وابسته به سازمان ملل در گزارشی به نقل از پائولو سرجیو پینه‌رو رئیس این کمیسیون آورده است: من از بی‌اعتنایی آشکار به قوانین جنگ و کنوانسیون حقوق کودک توسط گروه‌های مسلح در جنگ سوریه بسیار متعجب هستم. گرچه مسئولیت حفاظت از پسران و دختران در این کشور متوجه دولت سوریه است، اما تمامی طرف‌های درگیر در این جنگ باید تلاش‌های جدی‌تری برای حمایت از کودکان و حفظ نسل آینده در این کشور انجام دهند.

این گزارش با عنوان «محو آرزوهای فرزندانم»  که برگرفته از اظهارات یک زن در یکی از روستاهای ادلب در سال ۲۰۱۲ است، منتشر شده و در آن به مصاحبه‌های شخصی با حدود ۵ هزار کودک و نوجوان، شاهدان عینی، پزشکان متخصص، اعضای گروه‌های مسلح، کارشناسان مراقبت‌های بهداشتی و وکلا از سپتامبر ۲۰۱۱ تا اکتبر گذشته استناد شده است.

در گزارش کمیسیون بین‌المللی تحقیق درباره نقض حقوق بشر در سوریه آمده است که در نتیجه استفاده گروه‌های مسلح از بمب‌های خوشه‌ای و حرارتی و تسلیحات شیمیایی، ده‌ها کودک و نوجوان سوری کشته و مجروح شدند و علاوه بر آن تجارب هولناک کودکان در این درگیری‌ها ماهیت جنسی به خود گرفته است.

طبق این گزارش، زنان به طور نامتناسبی در معرض انواع مختلف خشونت جنسی قرار گرفته‌اند و تهدیدهای تجاوز جنسی به محدودیت شدید فعالیت‌های آنها منجر شده است. بیشتر دختران مجبور به خانه‌نشینی شده و از دسترسی به آموزش در مدارس منع شده‌اند و همچنین برای دستیابی به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی مناسب با موانع قابل توجهی مواجه بودند.

در همین حال، پسران، به ویژه افراد ۱۲ساله به بالا، به منظور سربازگیری توسط گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان در زندان‌های مختلف بازداشت شدند.

در همین راستا، یک منبع وابسته به یکی از گروه‌های مسلح و تروریستی در سوریه اظهار کرد: پسران جوان مبارزان بسیار خوبی هستند. آنها با شور و شوق زیادی می‌جنگند و از هیچ چیز نمی‌ترسند. منظورم از این پسران جنگجویان ۱۴ تا ۱۷ ساله هستند که ما آنها را به جبهه‌های مقدم سوق می‌دهیم.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۲/۱ میلیون دختر و پسر در سوریه از ادامه تحصیل مستمر محروم شده‌اند، آمده است که ده‌ها هزار کودک و نوجوان نیز طی سال‌های اخیر فرصت آموزش را از دست داده‌اند.

کارن ابوزید، عضو کمیسیون سازمان ملل، با اشاره به ضرورت اقدامات فوری توسط دولت سوریه برای پشتیبانی از کودکان و نوجوانان این کشور برای بازگشت به مدارس گفت: گروه‌های مسلح که برای خود قلمرو و سرحداتی مشخص کردند نیز باید هرچه سریع‌تر زمینه و امکانات لازم را برای آموزش کودکان فراهم کنند تا کودکان بتوانند به کلاس‌های درس بازگردند.

در این گزارش درد و رنج کودکان و آسیب‌های روحی وارد شده به آنها نیز مورد توجه قرار گرفته و درخصوص تاثیرات عمیق درگیری‌ها بر سلامت جسمی و روانی کودکان سوری ابراز نگرانی شده است چراکه شمار زیادی از دختران و پسران سوری از معلولیت جسمی و همچنین مشکلات روحی و روانی جدی رنج می‌برند. علاوه بر این، درگیری‌های مداوم در سوریه به آوارگی بیش از ۵ میلیون کودک و نوجوان سوری منجر شده است.

مادری که در ابتدای گزارش به او اشاره شد، در این باره می‌گوید: آرزوهای فرزندانم را نابود کردند، آنچه را در طول زندگی‌مان برای ساختن آن رنج بردیم، تخریب کردند. دخترم زمانی که متوجه سوخته شدن خانه‌مان شد، دچار افسردگی شد و فرزند دیگرم که ۳ساله است در نتیجه بحران فعلی شوکه شده است و همواره می‌بینم که تصویر تانک را نقاشی می‌کند.

کمیسیون بین‌المللی تحقیق درباره نقض حقوق بشر در سوریه در ادامه بر لزوم حمایت از کودکان آواره، از جمله تعهد به بازگشت کودکانی که روابط خانوادگی با برخی از عناصر تروریستی داعش دارند، تاکید کرد.

کد خبر 479186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

دیدگاه خوانندگان