کارشناس ارشد فیفا در مدیریت و حقوق ورزش اعتقاد دارد که ایران باید مقابل تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا ایستادگی کند.

لیگ قهرمانان آسیا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، امیر صدیقی در خصوص محرومیت باشگاه‌های ایرانی از میزبانی از مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: این اتفاق برای ورزش کشور بسیار تلخ بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا مسیری غلط و خطرناک را می‌رود که این مسیر نه‌تنها فوتبال ایران، بلکه می‌تواند ورزش ایران و آسیا را دچار چالشی جدی کند. موضوع امنیت بسیار خاص و ویژه است و AFC، صلاحیت این را ندارد که تشخیص دهد کشوری امنیت دارد یا خیر.

وی ضمن بیان این جمله که کنفدراسیون فوتبال آسیا بارها نشان داده که می‌خواهد ایران را وارد چالش‌های جدید کندافزود: سه سال پیش و زمانی که تنش میان ایران و عربستان رقم خورد، دیدیم که مواضع کنفدراسیون فوتبال آسیا چطور بود و آنها با حمایت‌های غلط خود، موضوعی را جا انداختند که در ورزش دنیا، کمتر شاهد آن بودیم. به جای اینکه ورزش را پُلی برای نزدیکی کشورها ببینند، در جهت سیاسی خود بهره‌برداری کردند و به این رویه ادامه می‌دهند. در مرحله‌ای متوجه موضوع شدیم که کار تمام‌شده به نظر می‌رسد.

کارشناس ارشد فیفا در مدیریت و حقوق ورزش با بیان اینکه اگر هیئت اجرایی AFC این تصمیم را تأیید کند، چالش بسیار بزرگی برای ورزش ایران آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: فوتبال برادر بزرگتر سایر رشته‌های ورزشی است و ممکن است سلب میزبانی گریبانگیر سایر ورزش‌ها شود. سال آینده میزبان مسابقات هندبال جوانان قهرمانی آسیا هستیم. باید راهکاری جدی برای این موضوع پیدا کرد. در این میان همدلی که روی این موضوع در باشگاه‌ها ایجاد شده است، پالس بسیار مثبتی خواهد داشت.

صدیقی با انتقاد از عوامل ایرانی حاضر در کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: هر زمان در سیاست خارجی از مواضع خود کوتاه نیامدیم و محکم ایستادیم، نتیجه بهتری گرفتیم. هیچ‌وقت نتوانسته‌ایم از ابزارهای خود در دیپلماسی بین‌الملل فوتبال استفاده کنیم. حتی زمانی که کرسی‌های مهمی در AFC داشتیم، ‌ نقشی در تصمیم‌گیری‌ها نداشتیم و آخر از همه فهمیدیم می‌خواهند چه بلایی بر سر ورزش ما بیاورند.

وی در پاسخ به این پرسش که باشگاه‌های ما باید چه راهکاری در قبال این مسئله داشته باشند گفت: دو مسیر پیش روی ما خواهد بود. یا اینکه تیم‌های ما تصمیم AFC را بپذیرند و به بازی در زمین ثالث تمکین کنند، یا اینکه مقابل این تصمیم ایستادگی کنیم. ایستادگی مقابل تصمیم AFC شاید ضررهایی به‌صورت کوتاه‌مدت برای باشگاه‌ها، هواداران و فوتبال ایران داشته باشد و بازی‌های تیم ملی فوتبال و نیز مسابقات رشته‌های دیگر را تحت تأثیر قرار دهد، اما در بلندمدت به نفع ما خواهد بود.

کارشناس ارشد فیفا درباره جریمه احتمالی باشگاه‌های ایرانی اظهار داشت: بر اساس مقررات لیگ قهرمانان آسیا، کناره‌گیری تیم حاضر در پلی‌آف مسابقات، ۳۰ هزار دلار و کناره‌گیری تیم حاضر در مرحله گروهی، ۵۰ هزار دلار جریمه دارد. این تیم‌ها همچنین دو سال از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم می‌شوند. اینها تنبیهات اولیه است و تنبیهات ثانویه شاید کمتر یا بیشتر باشد.

صدیقی با بیان اینکه باید با همدلی تلاش کنیم تصمیمی جدی بگیریم تا شاهد اتفاقات بدتر نباشیم، یادآور شد: هویت فوتبال ما، هواداران و ورزشکاران هستند و گرفتن حق میزبانی از یک کشور، تنبیهی ناعادلانه است. این حکم بیشتر یک تنبیه است تا اقدامی بازدارنده. اکنون به‌خاطر موج رسانه‌ای که علیه کشورمان به راه افتاده، تنبیه می‌شویم و AFC هم دنباله‌روی این مسیر است.

کد خبر 478863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار