نشریه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی مدعی شد که چند روز پیش از آنکه کشورهای اروپایی مکانیسم حل و فصل اختلافات را فعال کند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آنها را به افزایش تعرفه خودروها تهدید کرده بود.

اتحاديه اروپا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورو نیوز، واشنگتن پست مدعی شد ، دولت ترامپ به صورت محرمانه به سه کشور اروپایی اخطار داده بود که در صورتی که مکانیسم را فعال نکنند ۲۵ درصد بر تعرفه خودروهای وارداتی از اروپا می‌افزاید.

با این وجود مقامات اروپایی به واشنگتن پست گفته بودند که فعال کردن مکانیسم حل اختلاف از چند هفته پیش در برنامه بوده و آنها قصد اجرای آن را داشته‌اند.

در مقابل یک مقام آگاه به واشنگتن پست گفت که «اروپا برای این‌که ضعیف جلوه نکند تهدید ترامپ را عمومی نکرده است.»

این نشریه به نقل از منابع اروپایی می‌افزاید که دولت آمریکا مستقیما از طریق فرستاده ویژه پایتخت‌های اروپایی را از تهدید خود آگاه کرده بود.

واشنگتن پست در گزارش خود نوشت که تلاش‌های ایالات متحده با تهدید تعرفه‌ای برای فشار وارد کردن به سیاست خارجی اروپا، طبق گفته یک مقام اروپایی برابر با «اخاذی» است که سطح جدیدی از «شیوه‌های خشن آمریکا با قدیمی‌ترین متحدانش» را نشان می‌دهد.

طبق این گزارش، دونالد ترامپ پیش‌تر از تهدید تعرفه ۲۵ درصد روی خودروها برای به‌دست آوردن شرایط مطلوب‌تر در روابط تجاری آمریکا با اروپایی‌ها استفاده کرده بود

در همین حال، جرمی شاپیرو، مدیر تحقیق در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در اینباره گفت: «تهدید تعرفه‌ای یک روش شبیه به مافیا است و روابط بین متحدان معمولا نباید اینگونه باشد.»

کد خبر 478593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =