شبکه افق در روزهای اخیر حاشیه‌های زیادی درست کرده و حتی می‌توان گفت عملکرد این شبکه باعث عصبانیت بیشتر مردم و افکارعمومی شده است؛ یکی از این حاشیه‌ها به حرف‌های محمدصادق کوشکی مربوط می‌شود.

كوشكي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، شبکه افق نه تنها حادثه سقوط هواپیما و کشته شدن تعدادی از نخبگان کشور را چندان مهم نیافت و نیازی به همدلی و سوگواری ندید، بلکه اظهارات عجیب نادر طالب‌زاده، زینب ابوطالبی و صادق کوشکی در این شبکه باعث عصبانیت مردم شد و فیلم این گفته‌ها در فضای مجازی دست به دست شد؛ تا جایی که حتی صدای اعتراض بسیاری از کسانی که با این افراد در یک جریان فکری و سیاسی هستند، هم بلند شد.

در یکی از این برنامه‌ها به نام «جهان‌آرا» که قبلا هم حاشیه‌زا بوده، محمدصادق کوشکی که استاد دانشگاه تهران و یکی از تئوری پردازان نزدیک به جبهه پایداری است با اشاره به تجمعات اعتراضی اخیر گفت: «... ما باید شیرینی پیروزی بر آمریکا را با تلخی تکرار حوادث آبان‌ماه، در دی‌ماه امسال مشاهده کنیم؟ آیا باید اینها راحت دستشان باز باشد که ۴۰ سال خدمت سپاه را هدف قرار بدهند؟ کدام سپاه؟ همان سپاهی که چند وقت پیش، بیش از ۴۰ تا از بچه‌هایش در مرز سیستان و بلوچستان هدف ترور قرار گرفتند. اگر آن بچه‌های سپاه در مرز نبودند؛ خانمی که تو می‌آیی فراخوان می‌زنی، می‌دانی که دست امثال عبدالمالک ریگی به تو و دخترت و کس و کارت می‌رسید؟ شاید هم خوشت می‌آمد، شاید هم دوست داشتی، ولی مردم ایران دوست ندارند این اتفاق بیفتد...»

این اظهارات کوشکی در واقع نوعی اشاره به رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سینما تلقی شد. بنی‌اعتماد پیش از این و در پی سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷، در صفحات خود در فضای مجازی، فراخوانی برای سوگواری داده بود.

هرچند سخنان کوشکی منجر به انتقاد افراد زیادی از طیف‌های مختلف سیاسی و اعتراض و انصراف‌های هنرمندان از حضور در تلویزیون شد، اما خود او به هیچ وجه اهانت‌آمیز بودن حرفش و اشاره به فرد خاصی را قبول ندارد و اعلام می‌کند که لزومی به عذرخواهی نمی‌بیند.

کوشکی در پاسخ به این سؤال که توضیح شما برای این گفته‌هایتان در شبکه افق چیست، با انکار کنایه جنسی به فرد خاصی گفت: من یک جمله مبهم گفتم و اسم هیچ کسی را نیاوردم. صحبت سر این بوده که اگر گروه ریگی که سابقه قتل و آدم کشی دارد، مرزبانی جلویش نباشد می‌آید و به افراد تعرض می‌کند. گفتم آیا گروه ریگی که سابقه ترور دارد، دستشان به افراد برسد، خوششان می‌آید؟ از هیچ کسی اسمی نبردم. این عبارت من در زیان فارسی استفهام انکاری است. آیا اگر یک گروه تروریست دستش به یک فردی، به خانمی، به دخترش برسد، کسی خوشش می‌آید.

کوشکی این استدلال را در حالی مطرح می‌کند که اشاره او به خانمی که فراخوان داده و دخترش که اتفاقا هنرپیشه معروفی هم هست، نیاز به نام آوردن صریح ندارد و روشن می‌کند که منظور او چه کسی است.

 •  اما شما کلمه خانم را به کار بردید و به فراخوان خانمی اشاره کردید.

دست تروریست به یک خانم و یک آقا برسد چه می‌کند؟ می‌کشد. گروه ریگی در کارنامه‌اش تجاوز جنسی ندارد و تروریستی و آدمکش است.

 • اما عبارت‌های؛ دستش برسد و خوشتان می‌آید را برای خانم و دختری به کار بردید.

بله؛ مثل این که یک نفر بگوید اگر دزد وسایلتان را ببرد خوشتان می‌آید؟ گروه ریگی به تروریسم و آدم‌کشی معروف است. گروه ریگی جنایت جنسی کرده تا حالا؟ اصلاً نبوده است. به زن برسد به مرد برسد، می‌کشد. حالا من می‌گویم دستش به تو برسد تو را می‌کشد، خوش‌ات می‌آید؟ این استفهام انکاری است، یعنی من چیزی را می‌پرسم که می‌دانم پاسخش منفی است.

کوشکی که نامزد مجلس شورای اسلامی نیز شده است و حضورش در تلویزیون در شرایط کنونی حتی مصداق بی‌عدالتی و تبلیغ زودهنگام است، در ادامه با مبرا دانستن خود از هرگونه توهین به فرد خاصی، گفت: صحبتی بوده و  اشاره به فرد خاصی هم نشده است. حتی عبارت کارگردان، هنرپیشه و سلبریتی هم به کار برده نشده و فقط گفته شده یک خانمی؛ حالا شنونده و بیننده بر اساس داده‌های غلط در فضای مجازی گفته‌ که درباره رخشان بنی‌اعتماد یا هر کس دیگری است و این تهمت است.

وی در پاسخ به این پرسش که از کنار هم قرار دادن عبارت‌هایی که شما گفته‌اید توهین برداشت می‌شود، گفت: اگر بخواهید از هر طرف این جمله را بگیرید، هیچ واژه جنسی در آن نیست و ذهن بعضی‌ها شاید معیوب باشد. اگر گفته بودم داعش که هم جنایت جنسی داشته و هم کار دیگر... ولی گروه ریگی جنایت جنسی نداشته، پس به هر کسی برسد آدمکشی می‌کند.

 • پس منظور شما دسترسی جنسی نبوده؟

معلوم است که نبوده. اصلاً این حرف غلط است. عده‌ای کار تخریبی می‌کنند و درباره خیلی‌ها هم قبلا این کار را کرده‌اند. شاید خیلی از کسانی که در فضای سیاسی فعالیت می‌کنند این تخریب‌ها را دیده‌اند و این دفعه اول نیست.

 •  اما درباره حرف‌‎های شما برخی فعالان طیف حزب‌اللهی و انقلابی که همسو با شما هستند هم انتقادهایی داشته‌اند.

این بسته به فهم مخاطب است. مخاطب اگر دقیق نفهمد یا ذهنش معیوب باشد، فرق ندارد گرایش سیاسی‌اش چیست. اگر فروشنده‌ای به خانمی بگوید؛ خانم از این رنگ خوشتان می‌آید؟ او سوء نظر جنسی داشته؟ حتی بچه‌ها هم در بازی‌هایشان می‌گویند؛ اگر دستم به تو برسد پوستت را می‌کنم. گروه ریگی تروریست و آدمکش است، یک قاتل دستش به یک آدم برسد چه می‌کند؟

 • مثال‌ها درست؛ اما شما در جمله خودتان عبارت «کشتن» را نگفتید و همین نگفتن مشخص می‌کند منظورتان اتفاق خاصی بوده که گفتنی هم نیست و به همین دلیل معانی توهین‌آمیز از آن برداشت شده است.

مگر قرار است مخاطب را جلبک فرض کنیم؟ اینکه بگویم اگر گروه ریگی که آدمکش است، دستش به شما برسد، این اهانت به مخاطب است. برخی می‌خواهند با زور چیزی را قالب کنند؛ والا این جمله را اگر فرد دیگری گفته بود، هیچ حساسیتی وجود نداشت. این‌ها تخریب است و رایج شده و مردم هم بنا بر این قضاوت می‌کنند. من مطمئنم اگر این جمله هم نبود باز... حالا این جمله من را برداشته‌اند و به زور به یک نفر خاص چسبانده‌اند. چه نشانه‌ای وجود دارد که منظور فلان کس بوده؛ گفتم یک خانمی؛ از این مبهم‌تر و کلی‌تر؟ می‌گویند چرا گفتی خانم و دختر؟ چون خانم و دختر جلوی تهاجم آسیب‌پذیرتر هستند.

وی در پایان با اشاره به توصیه برخی افراد درباره لزوم عذرخواهی کردن، گفت: به من زنگ می‌زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد. جمله‌ای کاملاً معمولی و استاندارد بوده که هیچ مشکل قانونی ندارد و حتی مشکل اخلاقی هم ندارد.

برخلاف کوشکی، زینب ابوطالبی که او نیز سخنانش مورد انتقاد واقع شده بود، امروز عذرخواهی کرد و در ویدئویی که منتشر کرد، ضمن بیان توضیحاتی اظهار کرد: تأکید می‌کنم همه ما برای این سرزمینیم از هر فکر و عقیده‌ای باشیم و سرنوشت این کشور را با هم رقم می‌زنیم و سرنوشت دیگری غیر از این نخواهد بود.

کد خبر 478585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 41
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  47 32
  کدام استاد دانشگاه!؟ اصلا عذرخواهی ایشان چه ارزش و اهمیتی برای مردم داره؟
  • ملت ایران IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
   47 37
   اقای کوشکی درست میگه .
 • علی IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  60 42
  اینها رو فضاهای مجازی معروف میکنن، وگرنه این برنامه ها ی ... صدا و سیما رو کسی نگاه نمیکنه
 • مهدی IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  40 34
  می خوای نظر بدی ! کلیک میکنی ، نشانگر موس داره چشمک میزنه. واقعا نمیدونی چی بنویسی. سکوت!! . شاید بگی سکوت هیچی رو تغییر نمیده. ولی فکر میکنی میشه حرف زد. میتونی اون چیزی که تو دلته رو عنوان کنی. گیرم که گفتی. آیا امیدی به تغییر هست فقط میدونی که نباید دیگر نباید ته جمله ت نقطه بزاری
 • مشائی مظلوم IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  25 19
  این کوشکی ... همانی است که احمدی نژاد او را به ... تشبیه نمود
 • ساسان IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  40 52
  آقای کوشکی وقایعی روگفت که حرف میلیونها نفر ملت است. دلیلی ندارد بابت یک واقعیت که بعضی ها بخود میگیرند عذر بخواهد
  • ایرانی IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
   15 19
   ما فهمیدیم چی گفتی
 • صفری IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  45 38
  واي بر دانشگاهی که جنابعالی مدرسش باشی!
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
   49 29
   وای به دانشگاهی که غرب زده هاو ترسوها در اون د رس میخوانند
  • ناشناس IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
   8 2
   وای به اون مملکتی که هنرمندش اینقدر سطحی نگر است و نه دلش برای زخمی که بر پیکر کشور مان وارد شده نسوخته
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  42 40
  هر کسی با تضعیف ارتش سپاه نیروی انتظامی باعث جسارت تروریست ها بشه و امنیت مردم را به خطر بندازه باید قانونی محاکمه بشه
 • طلبه IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  70 5
  ادبیات گفتاری باید با خشم همراه نشود .
 • بی نام IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  21 15
  من هم موافقم که عذرخواهی نکردید .
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  45 23
  شبکه افق ی شبکه ...چرا این ... به مردم توهین میکنن
 • احمدیان IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  36 21
  درب شبکه افق را ببندید وخیال مردم را راحت کنید . این افق کارش تفرقه است واتحاد مردم را تخریب می کند ./.
 • امیر IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  29 26
  حرفهای آقای کوشکی مطالبق با واقعیت است اما از انجائی که حقیقت تلخ است با ایشان مخالفت میکنند.
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
   78 5
   واقعیت رو می شه بدون توهین و مودبانه هم بیان کرد، اگر توهین و بی ادبی نکرده بود، کسی چیزی می گفت؟ حالا هم به جای حد اقل یه عذرخواهی الکی برای نشون دادن حسن نیتش، زده زیر همه چی
 • نیکو IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  16 7
  آیا آقای کوشکی دوست دارد مخالفان فکری اش از همین روش انکار استفهامی در باره او و خانواده اش استفاده کننند؟ اگر خوشش نمی آید باید عذر خواهی کند.
 • سمیرا IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  45 5
  سفسطه کرده و حرفش رو به گردن نمی گیره و حتی اگر فرضا منظورش هم اینها نبود، باید عذرخواهی می کرد تا حسن نیت خودش رو نشون بده ولی معلوم شد که حتی حسن نیت هم نداره. دقیقا همین آدما هستن که گند می زنن به چهره انقلاب و ارزش ها!
 • شبنم GB ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  13 19
  من نه تنها حرف ایشونو اشتباه نمیبینم اتفاقا کاملا هم درست بود.خرده رو به هنرمندهای مملکت بگیرین که همیشه فکر میکنن ساز مخالف بزنن روشنفکرترند
 • امیر IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  12 53
  واقعیت رو گفته حالا یه عده که منافعشون به خطر افتاده ناراحت شدن. اینها از بیت المال مردم مفت میخورن
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  20 2
  ... ایشون اگه دلش میخواست از همه این سلبریتیهای ندید بدید امروزی که تمام هم و غمشون یه سفر به آمریکا و ارپا و پز دادن به اونه ، سلبریتی تر بودن... انسان بودن مهمه نه سلبریتی بودن. طالب زاده انسانه ، انسان...
 • حقیقت IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  6 5
  برای جلب توجه چه کارهایی که نمیکنن. بازی با کلمات . متاسفم برای خودم که ذهنم رو درگیر چیزایی میکنم که بی ارزش هستن.
 • حسین ‌ذوالفقاری IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  8 5
  از نظر شما مردم همان های هستند که با شما هم نظر هستند بقیه ادم‌ نیستند
 • IT ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  14 6
  وقتی تو سواره هستی و پشتت به جایی گرم هست، هر چه میخواهد دل تنگت بگو،
 • سیدمصطفی موسوی شعار IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  0 0
  فضای مجازی ما مریض است ... درضمن آقایان همشهری شما نیت خوانی دیگران وشاید خودتان را اصرار دارید به کرسی بنشانید، این اصرار شما بوی شیطنت وتطهیر خودتان میدهد، کوشکی میگوید منظور من آن نیست که شما ودیگران فهم کرده اید، وشما هی قصد خود را دنبال میکنید،
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  1 0
  اتفاقا باید همان مادر ودختر عذر خواهی کنن که 300--400 نفر اوردند جلو دانشگاه که برخلاف ملت به ارزشهای ملت فحاشی کنند