وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در پرداخت بسته حمایت معیشتی برای هر خانوار ایرانی به دفعات زیاد آزمون وسع انجام می‌شود تا از بین جمعیت کل، ۶۰ میلیون نفری که شرایط ضعیف‌تری نسبت به دیگران دارند مشخص شوند.

محمد شریعتمداری هوم پیج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در چهل و یکمین گردهمایی کانونهای بازنشستگی آموزش و پرورش استانهای کشور که در تهران برگزار شد، اظهار کرد: آزمون وسع در میان چندین روش مطرح، عادلانه‌ترین روش بوده و براساس آن خانوارهای ضعیفتر و در دهکهای پایین‌تر درآمدی برای بسته حمایت معیشتی مشخص شدند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با احتساب  درصد خطا در آزمون انجام شده، قطعا ۶۰ میلیون نفری که در این طرح قرار گرفته و مشمول شده‌اند نسبت به سایر افراد جامعه کم برخوردارتر بوده‌اند. این به معنی این نیست که سایرین ثروتمند و برخوردارند، بلکه نشان دهنده این است که بخش زیادی از جمعیت کشور در سطوح متوسط به پایین درآمدی قراردارند.

وی  با تاکید بر اینکه روش کنونی نسبت به سایر روشها به عدالت نزدیکتر است، گفت: این آزمون به صورت مداوم و هر دو ماه یکبار انجام می‌شود و در فرآیند اجرا به طور قطع درصد خطای آن کاهش می‌یابد، برهمین اساس هم اگر در ماه‌های آتی افرادی شامل طرح شوند، مجددا برای آنها بسته حمایتی فعال خواهد شد.

شریعتمداری تصریح کرد: در حال حاضر، ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار ایرانی فاقد خودرو هستند و بخش اعظمی از جمعیت کشورمان مالک هیچ خانه و زمینی نیستند؛ بنابراین اگر خانواری به هر شکل دارای خانه و ماشین شخصی است و درآمد او از موارد اعلام شده بالاتر است، پس نسبت به بخش اعظم جامعه، برخوردار است، هرچند وضعیت بسیار خوبی هم نداشته باشند.

 • ارائه پیشنهاد ۶ هزار میلیارد تومانی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به مجلس

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با بیان اینکه بازنشستگی یکی از مسائل مهم و اساسی کشور است، گفت: تبیین مسائل و مشکلات پیشکسوتان جامعه یکی از اصول اساسی دولت است و قطعا اگر در این زمینه بی‌توجهی صورت گیرد قابل قبول نیست و به ناامیدی در میان این قشر دامن می‌زند.

وی در ادامه تاکید کرد: شاغلین امروز، آینده خود را در بازنشستگان جامعه می‌بینند و خود این مساله جدی کشور است. برونداد مطالعات و بررسی‌های علمی و پژوهشی نیز نشان می‌دهد که مشکلات استخراج شده با فاصله خیلی کم، مطابق با دغدغه‌های امروزی بازنشستگان است.

شریعتمداری، اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را یکی از دغدغه‌های مهم جامعه عنوان کرد و گفت: در اولین بودجه پیشنهادی دولت به مجلس، عدد بودجه کل چیزی حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود که تصور می‌شد با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بودجه خوبی تدوین شده است اما وقتی شرایط تحریم و مشکلات فروش نفت پیش آمد، این عدد در گام اول به ۴۰۱ هزار، در گام دوم به ۳۸۰ هزار و در نهایت به ۳۰۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و منابع و مصارف کشور را دچار تغییر کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه در ابتدا دولت پیشنهاد ۶ هزار میلیارد تومانی را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تقدیم مجلس کرده است، افزود: قطعا کانونهای بازنشستگی در تعامل با مجلس و نمایندگان می‌توانند روندی را طی کنند که به بهبود بودجه و اعتبارات این بخش کمک کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: قطعا بازنشستگان زیر فشار زیادی هستند و این موضوعی است که غیرقابل انکار است. برای همه ما شرایط بازنشسته عزیزی که فرزند دانشگاهی دارد یا حتی عائله‌مند معلول دارد، قابل تصور نیست و همه تلاش ما برطرف شدن مشکلات است که امیدواریم با همدلی و همکاری در جهت کاهش مشکلات گام برداریم.

شریعتمداری ادامه داد: پایین بودن افزایش حقوق و دستمزد نسبت به تورم طی سالهای مختلف وجود داشته که دولت تلاش کرد در سالهای اخیر این رویه را تغییر دهد. اما این دوسال با توجه به شرایط اقتصادی و تحریمها، افزایش حقوق بیش از تورم اتفاق نیفتاده و امسال هم این افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان ۱۵ درصد درنظر گرفته شده است.

وی بیمه تکمیلی درمان را دغدغه دوم بازنشستگان و پیشکسوتان جامعه عنوان کرد و با بیان اینکه بازنشستگان آموزش و پرورش ستون فقرات کشور هستند، گفت: در بحث بیمه تکمیلی با توجه به اینکه سهم بازنشستگان ثابت مانده و سهم صندوق بازنشستگی کشوری افزایش یافته، تا حدودی سقف تعهدات بهبود یافته اما این میزان کفاف درمان بازنشستگان را با توجه به هزینه‌های درمان نمی‌دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری خواست تا با برگزاری نشست مشترک با نمایندگان کانونهای بازنشستگی نسبت به ارائه راه حل جامع برای بهبود کیفیت خدمات و افزایش سقف تعهدات بیمه تکمیلی بررسی کنند.

شریعتمداری تاکید کرد: اعضای هیات مدیره صندوق بازنشستگی از برجسته‌ترین چهره‌های علمی و اقتصادی هستند و چند سال است که این هیات مدیره در حال فعالیت است و اگر مدیرعاملی هم انتخاب شود باید زیر نظر این هیات مدیره کار کند.

وی تصریح کرد: شخص ایزدی سالها رئیس هیات مدیره صندوق بوده و همین دوره، برنامه راهبردی صندوق بازنشستگی که مهم‌ترین مسائل این صندوق از اصلاح امور جاری و ساختاری تا بحثهای اکچوئری بوده بالاخره بعداز شش ماه به نتیجه رسیده و من برای اولین بار در جلسات متعدد چندساعته برای به سرانجام رسیدن این برنامه مهم شرکت داشتم و برنامه خوبی با کمک هیات مدیره و مدیران صندوق تدوین شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما با صندوقی مواجه هستیم که ۱۷ درصد آورده آن از محل کسورات بازنشستگی و ۵ درصد از محل سودآوری شرکتها است و مابقی وابسته به بودجه عمومی و دولت است. بنابراین اینکه بیان شود وضعیت بد شرکتها سبب این مشکلات شده، مطلب درستی نیست.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه مسیر شفافیت خواسته من از مدیرعامل صندوق بازنشستگی بوده و این مسیر در دوره سرپرست فعلی صندوق نیز با جدیت دنبال شده است، گفت: وقتی حق بیمه یک صندوق از ابتدای تشکیل تاکنون عدد ثابت۲۲ درصد به جای ۳۰ درصدی که در تامین اجتماعی و به صورت سه جانبه گرایی دریافت باشد، همین مشکلاتی را ایجاد می‌کند که امروز با آن مواجه هستیم.

شریعتمداری با بیان اینکه عزل و نصب و مدیریت یک بنگاه کار مدیرعامل صندوق نیست و صندوقها باید سهامداری کنند، گفت: در برنامه راهبردی صندوق بازنشستگی این مساله به خوبی تبیین شده و این صندوق نیز به زودی همانند تامین اجتماعی سیاست مدیریت سهام را به جای بنگاه داری کنونی اجرایی خواهد کرد.

وی یکی از مشکلات بازنشستگان را خستگی در پیگیری امور اداری عنوان کرد و گفت: باید فرآیندی در بخش خدمات و ارتباط با بازنشستگان طراحی شود تا شخص بازنشسته با کمترین مشکل و در کمترین زمان، خدمت مورد نظر خود را دریافت کند.

شریعتمداری همچنین انتخاب نماینده کانون‌های بازنشستگی هر استان را به عنوان مشاور امور بازنشستگی در مدیریت استانی صندوق بازنشستگی کشوری، مدیریت‌های استانی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش استانها عاملی برای مشارکت بازنشستگان در امور و استفاده از دانش و تجربه گران‌قیمت این افراد دانست.

 وی گفت: اگر این مراحل اجرایی شود، می‌توان در شورای عالی رفاه نیز برای انتخاب مشاور استاندار در امور بازنشستگی به نتیجه رسید و این برنامه را  عملیاتی کرد.

تهیه دستورالعمل و شیوه‌نامه استفاده از امکانات در اختیار ادارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در استانها، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشگاهی مقطع ارشد و دکتری فرزندان بازنشستگان کشوری، استفاده از طرح های پژوهشی و کاربردی فارغ التحصیلان مقطع دکتری برای سیاست‌گذاری در حوزه رفاه، اشتغال و صندوق‌های بازنشستگی و همچنین حمایت از طرح‌های علمی کانون‌های بازنشستگی با محور بیان دغدغه‌ها استانی و منطقهای کانونها و ارائه راه حل مناسب، از جمله بحثهای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست بود.

 • تصویب اعتبار برای پرداخت وام ۷ میلیون تومانی به ۴۰۰ هزار نفر

نعمت‌الله ایزدی، سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست با اشاره به ساز وکارهای پرداخت وام به بازنشستگان این صندوق گفت: با توجه به شرایط موجود و با تعامل بسیار خوب بانک صادرات به عنوان بانک عامل، اعتبار ۲۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام ۷ میلیون تومانی به ۴۰۰ هزار نفر تصویب و اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه تلاش شده تا عدالت در پرداخت این تسهیلات در دستور کار قرار گیرد، افزود: اتکای کامل به سیستم خودکار که براساس اولویتهای مشخص شده، افراد را واجد شرایط دریافت وام میداند از تغییراتی بوده که در این خصوص اتفاق افتاده است.

ایزدی با بیان اینکه با اعتبارات موجود، در حال حاضر می توان با همین شیوه عمل کرد، گفت: اگر بانک رفاه و توسعه تعاون در این زمینه همکاری کنند قطعا می توان اعتبارات و سقف تسهیلات را تغییر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایزدی درباره بیمه تکمیلی درمان نیز گفت: تلاش ما این بوده که در شرایط فعلی سهم حق بیمه بازنشستگان افزایش پیدا نکند و از محل سهم صندوق، سقف تعهدات بهبود یابد. در بخش بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز تلاش این است که هزینه‌ها تاجایی که امکان دارد پرداخت شود و این افراد با مشکل مواجه نشوند.

کد خبر 478466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 35
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 26
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  12 3
  باز نشستگان را هم رتبه بندی کنید.
 • حمید IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  20 0
  هیچ کس دیگه دنبال بازنشستگی نیست. یه عمر پول بیمه پرداخت کردیم که الان فقیر بشیم با این حقوق ۱/۷۰۰
 • محسن TR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  19 2
  آقای محترم میشه بفرمائید دقیقا چه زمانی به این نتیجه رسیدید؟ البته خیلی تشکر میکنم که بالاخره به این نتیجه رسیدید.
 • وحید از کار افتاده IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  11 1
  لطفا بنویسین بازنشستگان به غیر قشر فقیر و تحت فشار و آسیب پذیر جامعه یعنی بازنشستگان تامین اجتماعی
 • رحمن IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  16 2
  کم شعار بده
 • محمد. ح IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  این خبر خوشه که بیشتر جمعیت فاقد خانه زمین و خودرو هستند؟!!! متاسفم واقعا..
 • JP ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  2 0
  میشه بفرمایید خبرهای خوشش کجاش بود
 • بازنشسته IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  5 0
  سلام وعرض ادب آقای شریعتمداری بازنشسته هستیم با2800 حقوق 5سرعائله سه تاشون دانشجوهستن ودخترام دم بخت به غیرازماشین آردی 84 ویه خونه کوچک درشهرستان هیچی نداریم نه پس اندازی نه طلایی که بفروشیم خرج کنیم درشناسنامه رفاه که اعتراض کرده بودیم اعداد وارقامی آوردن که نمیدونیم از کجاست گردش حساب 17 میلیونی که شدیدا تکدیب میکنیم دوباره اعتراض کردیم تهدید به قطع یارانه هم شدیم ولی دوباره اعتراض کردیم چون اعتقاد داریم آنرا که حساب پاک هست از محاسبه چه باک هست هيچی جز حقوق 2800 نداریم اگه عدالتی وجود داشته باشه باید به ما وخیلی از امثال ما تعلق بگیره ببینی مردم چقدرمحتاجند که به خاط چندرعاز حاضرند کل داراییشونو چک کنین ممنون
 • ناهید US ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  5 0
  دیگه خسته شدیم
  • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
   0 0
   همین حقوق ارزوی ماست
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  2 0
  پس این همه مسکن تو کلانشهرها و شهرها این همه ملک ومال کیه.این همه شغلهای پزشکی و مهندسی و شرکت و شغلهای آزاد مال کیه که من معلول روستایی و مقروض بانکها بسته که ندادید هیچ با دو بچه دوقلو شیر خشکی فقط گرانی بهم تحمیل کردید لا اقل زیر ۳۰۰ میلیون که گفتید وام ها را نگاه کنید بدهکاری از چه زماني جز درامده
 • اسماعیل IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  2 0
  بهترین کمک دولت به بازنشسته های آموزش وپرورش اینست که هر بازنشسته یک فرزندش استخدام آن اداره شود
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  2 0
  عدادی‌ در‌ ویلای‌ چند‌ صد‌ میلیاردی‌ عشق‌ و‌ حال می‌کنند‌ و‌ ماشین‌ طلا‌ سوار‌ می‌شوند‌ و‌ به‌ این‌ محرومین‌ شعار‌ میدهند‌
 • اران IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  0 1
  اقا جان همسان سازی کلا امکان ندارد شما همت کنید عیدی ما بازنشستگان که سی سال کارگری کردیم حالا به چه مبنای این عیدی را میدیدمگر ما سی سال حق بیمه واریز نکردیم
 • علی زاده IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  0 0
  انشالله بیشتر فکر معیشت فرهنگیان باشید ممنون
 • دروغگو IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  از این همه اعتماد بفس ... نشدید
 • هوشنگ IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  با احترام.شمابه.خداهرسال.افزایش‌حقوق.تمامحقوق.بگیران.را.روانی.میکند.چرااین‌همه.بااعصاب.وروان.بازی.میکنید.پول.داروهم‌نمیدی..این.درست‌‌نیست.افزایش.بدی
 • ناشناس IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  0 0
  دروغ است. من بازنشسته هستم ماهی یک میلیون حقوق دارم خانه ام پانصد میلیون فرزندم پراید سی میلیون دارد ویک پژو دارم پنجاه میلیون سرجمع پانصدوهشتاد میلیون ولی شرایط بسته معیشتی خانه نهصد میلیونی وماشین سیصد میلیونی بوده ولی بسته معیشتی به من نداده اند
 • بانو AE ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  لطفا این سبد کالایی ک دم عید میدهید به زنان سرپرست خانواده ک تحت هیچ پوششی نیستند هم بدهید
  • داریوش IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
   0 0
   خوش به حالت پدر جان! من اگه جای تو بودم از خوشحالی خانه 500 میلیونی و پژو کلامو مینداختم هوا
 • بازنشسته IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 1
  آقای وزیر،برای توجیه عملکرد غلط دولت،خسته نشدید هر دفعه آمار غیر واقعی به مردم میدهند؟لطفا اطلاعات وزارت رفاه را با دیگر سازمان و نهادها چک کنید.
 • رضا IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  نه خونه دارم نه ماشین نه شغل ثابتی. ولی بازهم یارانه معیشتی به من ندادن.ولی به دامادم که هم خونه داره هم ماشین و کارمند بانک حکمت ایرانیانه یارانه معیشتی تعلق گرفت.
 • امیر IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 0
  شمااول حداکثرهاوحداقلهارو روشن کنید
 • ق رحیمی IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  1 0
  لطفا کلمه بازنشستگی را حذف کنید و به جای آن بنویسید (کار از نو ) چون ۹۰در صد دوباره این افراد باید برای سختی زندگی کار کنند و بازنشستگی را در گور در تجربه کنند و فقط ده در صد بازنشسته واقعی داریم
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 0
  سلام جناب آقای وزیر محترم کار و تعاون لطفا اختلاف فاحش حقوق شاغلین و بازنشستگان کشوری که به مرز صددرصد رسیده بردارید تا شاغلین عزیز امیدوار باشند به آینده خود . با تشکر
 • عباس چاووشیان DE ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 1
  کمک معیشتی چرا به یک کارمند بازنشسته بانک تعلق نمیگیره؟
  • داریوش IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
   0 0
   چون جنابعالی و امثال شما طی دوران خدمتت انواع و اقسام وامها رو گرفتی
 • IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 0
  شریعتمداری، تو که کاری از دستت ساخته نیست حرف نزن شما خبر نگاران هم هر روز الگی ننویسید خبر خوش دولت فقط مگر بترسد که کاری بکند
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  1 0
  بهتر‌نیست‌بجای‌اینکه‌.خودرا‌خسته‌کنید‌‌وحرف‌بزنید‌عمل‌کنید‌وشعار‌ندهید
 • محمود IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 0
  بازنسشتگان رو مرده میپندارند. حقوق فرهنگیان بازنسشته رو بازنگری کنید .
 • علی IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  1 0
  شنیده شده دولت برای اجرای همطرازی بازنشستگان اقدام وشورای نگهبان آن راردنموده آیااین مورددرست است
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0 0
  اینکه گفته میشوداولویت پرداخت تسهیلات بصورت خودکار،مشخص میشودیکی ازدروغهاییستکه مابآنهاعادت کرده ایم وآقایان هم بگفتن آن عادت دارندامروزه اگربازنشسته بینوایی ماتتدمن اگرتقاضای وام میدهدطبق عادات خلایق اوراپیچانده وازگفته خودپشیمانش میکننداگرسیستم خودکاراولویت رامشخص کندنیازی بتقاضای مانیست سیستم اولویت رامشخص وابلاغ میکنداگر،ذینفع نخواست بدیگر،ی ابلاغ شو د نکته دیگر،آیاکسی هست که این نظرهارامطالعه وبمقامات درستکارارجاع دهدیانه
 • US ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0 0
  پس چرا معیشتی ندادی .منم یکی از همونام
 • Abas IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0 0
  شریعتمداری چطور ادم شناسی کند یه سری برو داخل روستا ها ودهاتهای وبخشها ی محروم جامعه ببین کی خونه و ما شین داره بیا از تهران بیرون خواب نروید
 • نبی IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
  0 0
  لطفا یکی از فرزندان فرهنگیان بازنشسته رو استخدام کنید. حقوق شاغلین دوبرابر بازنشستگان شده