یک کارشناس مسائل بین‌المل با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به عربستان گفت: پیش‌بینی می‌شود نخست وزیر ژاپن حامل پیام‌هایی از سوی آمریکا به عربستان در مورد روابط این کشور با برخی کشورهای منطقه از جمله قطر و تلاش برای کاهش تنش در خلیج فارس باشد.

شینزو آبه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، اصغر زارعی با بیان این که با توجه به تحولات اخیر در منطقه از جمله ترور شهید قاسم سلیمانی از سوی آمریکایی‌ها و پاسخ ایران به این اقدام با حمله به پایگاه نظامی عین الاسد گفت: پیش‌بینی می‌شد که  با توجه به این تحولات، تنش ها در منطقه افزایش پیدا کند در همین چارچوب در ابتدا صحبت از آن شد که سفر نخست وزیر ژاپن به خاورمیانه لغو شده  ولی بعد از مدتی از سوی مقامات ژاپن بر این موضوع تاکید شد که سفر او به منطقه خلیج فارس انجام می‌شود.

وی با بیان این که  در چارچوب تحرکات دیپلماتیک در منطقه شاهد سفر امیر قطر ،  وزیر خارجه پاکستان و نخست وزیر سوریه نیز به تهران بودیم  ، تصریح کرد : این احتمال وجود دارد  با توجه به شرایط ویژه منطقه در روزهای آینده این تحرکات دیپلماتیک در سطح بالاتری ادامه پیدا کند.

زارعی با بیان این که این کشورها اعلام کردند که به دنبال کاهش تنش در منطقه و جلوگیری از افزایش بحران هستند، ادامه داد: سفر شینزوآبه نخست وزیر ژاپن به عربستان باید در همین چارچوب دید و به نظر می‌رسد احتمالا او حامل پیامی از سوی آمریکا به عربستان در ارتباط با کاهش تنش با برخی کشورهای منطقه از جمله قطر و جلوگیری از توسعه بحران بوده است .

این کارشناس مسائل بین المل خاطرنشان کرد : چندی پیش آقای آبه با حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز در توکیو دیدار کرد و شاید او در سفر به ریاض در مورد روابط ایران و عربستان و مسائل مربوط به آن نیز  با مقامات سعودی رایزنی کرده و حامل پیامی از ناحیه ایران برای عربستان بوده باشد .

کد خبر 478035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار