تهدید ترامپ برای هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران با انتقادات سیاستمداران و ارگان‌های فرهنگی همراه شد و به عنوان یک جنایت جنگی عنوان شد و در این بین متخصصان و چهره‌های فرهنگی بسیاری بیانیه‌های ترامپ را محکوم کردند.

میراث

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مدیران موزه متروپولیتن نیویورک و اتحادیه‌ موزه‌های آمریکا، شورای بین‌المللی موزه‌ها و شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی هم به صحبت‌های تهدیدآمیز رییس جمهور آمریکا واکنش نشان دادند و در بیانیه‌هایی جداگانه این تهدید را خلاف کنوانسیون‌های سازمان ملل و یونسکو  در حفاظت از آثار تاریخی دانستند.

«باربارا کایم» باستان‌شناس لهستانی که متخصص آثار باستانی ایران و آسیای مرکزی است در مصاحبه‌ای اختصاصی با مجله آرت نت نیوز، ‌ تهدیدهای ترامپ را به رفتارهای یک فرد بی‌تمدن تشبیه کرد.

این باستان‌شناس با اشاره به وندال‌گری‌های فرهنگی افراط‌گرایان اسلامی(داعش) بیان کرد : «من نمیتوانم  درک کنم چطور یک انسان امروزی می‌تواند به خود حتی  اجازه فکر کردن درباره نابودی مراکز فرهنگی را بدهد. مگر این کار چقدر با فعالیت‌های «داعش» تفاوت دارد؟»

  «آرت نت نیوز» نوشت: " «تریسترام هانت» سیاستمدار سابق بریتانیایی و مدیر کنونی موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن  با انتشار بیانیه ‌در صفحه تویتر خود، ‌ تهدیدهای ترامپ را محکوم کرد و گفت: «همچون تخریب پالمیرا و دیگر سایت‌های فرهنگی مهم توسط داعش، این اقدام ترامپ نیز باید محکوم شود. این اقدام، یک قدم نگران‌کننده در راستای عادی جلوه دادن ویران‌کردن مراکز فرهنگی برای تهدید به جنگ محسوب می‌شود.»

کد خبر 476404

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha