معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان با اشاره به گام پنجم ایران در راستای کاهش تعهدات برجام، گفت: این موضوع به این معنا نیست که ما از برجام خارج شده‌ایم و یا برجام تمام شده است بلکه ما به یک تعادل معقول در برجام رسیده‌ایم.

عراقچی: از امروز گام دوم را برمی داریم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی صبح امروز در حاشیه نشست مجمع گفت‌وگوی تهران در مورد برداشت گام پنجم از سوی ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود گفت: همان طور که در بیانیه دولت آمده بود ما گام  پنجم و نهایی خود را در راستای کاهش تعهدات برجامی برداشتیم و گام دیگری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ما در حوزه غنی‌سازی دیگر هیچ محدودیتی برای خود قائل نیستیم ولی اینکه در صحنه عمل چه اتفاقی بیفتد و ما به چه میزان در داخل کشور غنی‌سازی کنیم، بستگی  به برنامه سازمان انرژی اتمی و نیاز کشور دارد، تاکید کرد: برداشتن این گام به این معنا نیست که برجام تمام شده و یا ایران از برجام خارج شده است بلکه به تعادلی در برجام رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه با خروج آمریکا از برجام تعادل موجود در این توافق بین‌المللی به هم ریخته بود و اکنون ما فکر می‌کنیم با انجام کاهش تعهدات برجامی به تعادل معقولی در برجام رسیدیم، ادامه داد: البته همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند و این آمادگی را داریم که هر موقع طرف‌های مقابل بتواند خواسته‌های ما را تامین کند و به تعهدات خود در برجام عمل کنند، ما به رویه قبلی باز گردیم.

عراقچی تاکید کرد: امکان بقای برجام وجود دارد به شرطی که طرف‌های مقابل بخواهند.

سید عباس عراقچی همچنین در مورد تهدید اروپایی‌ها در مورد استفاده از  مکانیسم ماشه نیز اظهار کرد: طبیعی  است که این موضوعات شرایطی را ایجاد می‌کند ما به پایان برجام سریع‌تر نزدیک شویم.

وی ادامه داد: همان طور که ایران در زمان خروج آمریکا از برجام به صورت مدبرانه برخورد کرد، این انتظار وجود دارد که طرف‌های مقابل نیز مدبرانه و با تدبیر برخورد کنند و از افزایش  تنش خودداری کنند.

معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه  گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد وضعیت منطقه بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: با این اتفاق همه معادلات منطقه‌ای تغییر کرده است و ما با معادله جدیدی در منطقه  مواجه هستیم که می‌توان از آن به عنوان آغاز پایان حضور آمریکا در منطقه یاد کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: معتقد هستم که مهمترین برکت شهادت سردار سلیمانی و خون این سردار بزرگ این است که روند خروج آمریکا از منطقه آغاز شده است و ما طلیعه این موضوع را با رای پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور مشاهده می‌کنیم و مطمئن هستیم که این روند ادامه پیدا می‌کند.

کد خبر 476289
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha