رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از آغاز فعالیت بزرگ‌ترین کشتی مسافری در دریای خزر تا پایان سال ۲۰۲۰ و مذاکره برای تاسیس شرکت مشترک ایرانی روسی جهت بازاریابی و ساخت کشتی‌های جدید خبر داد.

بزرگترین کشتی مدرن گردشگری در دریای خزر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، در جریان سفر هیأت عالی رتبه اقتصادی این سازمان به آستراخان روسیه، دکتر محمد ولی روزبهان، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و هیات همراه از بندر مهم سالیانکا و کارخانه‌های کشتی‌سازی این منطقه بازدید به عمل آورد و در خصوص راهکارهای همکاری‌های مشترک در زمینه بهره‌مندی سرمایه‌گذاران و بازرگانان ایرانی از ظرفیت‌های موجود بندری و تولیدی به مذاکره پرداختند.

در دیدار از بندر سالیانکا که بزرگ‌ترین مجتمع بندری جمهوری آستراخان محسوب می‌شود، دکتر روزبهان در نشست تخصصی با مدیر کشتیرانی دریای خزر در آستراخان به عنوان شرکت سهامدار اصلی این بندر و همچنین مدیران روسی این مجتمع بندری در خصوص سازوکارهای توسعه همکارهای بندری و ترانزیت کالا به مقصد بازار روسیه به گفتگو پرداخت.

در این دیدار ظرفیت‌های بندری، لجستیکی، انبارداری این بندر به رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و هیأت همراه معرفی شد و مقرر شدکارگروه تخصصی بندر کاسپین و سالیانکا به منظور هم افزایی بیشتر تشکیل گردد و راهکارهای تعمیم توافقات صورت گرفته این سازمان با منطقه ویژه اقتصادی به سالیانکا مورد بررسی طرفین قرار گیرد.

بنابر این گزارش در دیدار از بزرگ‌ترین کارخانه کشتی‌سازی فعال در آستراخان، مدیران شرکت‌های مزبور ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در حوزه‌های طراحی و ساخت کشتی‌های تجاری معرفی و آمادگی خود را برای ارائه خدمات و تسهیلات در حوزه ساخت و نوسازی ناوگان دریایی به فعالان اقتصادی ایران در حوزه خزر عنوان کردند.

در این نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: با وجود ظرفیت‌های بالای کشتی‌سازی در آستراخان، فراهم شدن شرایط حضور و بهره‌مندی فعالان صنعت دریایی و کشتیرانی تجاری بخش خصوصی ایران از این فرصت را خواستاریم و با شروع به کار کشتی گردشگری مدرن و منحصر به فردی که مجهز به امکانات هتل پنج ستاره خواهد بود و بر اساس تفاهم‌نامه فی‌مابین مراحل پایانی ساخت خود را در آستراخان طی می‌کند، سال آینده شاهد عملیاتی شدن طرح گردشگری دریایی در مسیر بنادر دریای خزر خواهیم بود و از سوی دیگر با توجه به کشتی در حال ساخت رو رو، زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی، گردشگری براساس ظرفیت‌های دریای خزر میان منطقه آزاد انزلی و آستراخان فراهم می‌شود.

 وی خواستار توسعه همکاری‌های بخش خصوصی فعال و بهره‌مند از مجتمع بندری کاسپین با شرکت‌های کشتی‌ساز در آستراخان شد و بر لزوم بهره‌گیری دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر در راستای گسترش همکاری در بخش‌های مختلف صنعت کشتی‌سازی تصریح کرد.

براساس مذاکرات صورت گرفته مقرر شد با توجه به نیازهای رو به رشد صنعت حمل و نقل دریایی ایران در دریای خزر، طرف ایرانی، تقاضاهای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی کشورمان را به طرف روس اعلام کند تا حوزه جدید همکاری دوجانبه بر محور ظرفیت‌های صنعت دریانوردی تعریف شود.

از سوی دیگر طرفین در خصوص تأسیس شرکت مشترک در انزلی و آستراخان در حوزه بازاریابی، طراحی، ساخت و تعمیر و نگهداری کشتی توافق کردند، موضوعی که برای نوسازی کشتی‌های تجاری ایرانی دریای خزر به‌ویژه حضور بیشتر بخش خصوصی کشورمان در این عرصه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

آستراخان با وجود ۱۰ مجموعه بزرگ و کوچک کشتی‌سازی در بخش‌های کشتی‌های مسافربری، حمل بار خشک، نفتکش، حمل کانتینر، یدک‌کش و کشتی‌های جرثقیل‌دار با وزن بیش از ۶ هزار تن، یکی از مهمترین نقاط طراحی و ساخت کشتی در کشور روسیه بوده که در نوع خود در دریای خزر بی‌نظیر است، به حدی که ظرفیت ساخت همزمان ۶ تا ۸ فروند کشتی‌ای که قابلیت تردد در دریای خزر را دارا می‌باشند در این کارخانه‌ها امکان‌پذیر است و در عین حال توانمندی طراحی و ساخت سکوهای نفتی در دریای خزر نیز در این مجموعه موجود می‌باشد.

 در جریان این بازدیدها اعضای هیأت مدیره، معاون بندری و حوزه خزر، معاون فنی سازمان، مشاور حوزه خزر مدیرعامل و مدیر منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و مدیران بندر سالینکا و کشتی‌سازی ock آستراخان حضور داشتند.

کد خبر 474320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار