رئیس بخش انکلوژی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سرطان معده در مردان و پستان در زنان جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در خراسان شمالی است.

سرطان

به گزارش همشهری آنلاین  به نقل از فارس، هادی محمددوست اظهار کرد: بهبود روش‌های تشخیصی و درمانی، یافتن موارد بیشتر سرطان در مراحل زودرس‌تر، تغییرات زیست‌محیطی و عادات زندگی و غذایی از دلایل شیوع بالای ابتلا به سرطان به شمار می‌رود.
    
عضو هیات علمی، پزشک فوق تخصص و رییس بخش انکلوژی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی استفاده بیش‌ازحد و نامناسب سموم  و آفات در پرورش گیاهان، میوه‌ها و ... را در بروز سرطان مؤثر دانست و عنوان کرد: پرهیز از مصرف زیاد فست فودها و غذاهای آماده، استفاده از نور آفتاب، ورزش و تحرک کافی و ... به پیشگیری‌های اولیه و کشف و ریشه‌کن کردن زودرس سرطان به پیشگیری‌های ثانویه موسوم است.

وی ادامه داد: حدود ۵ تا ۱۰ درصد سرطان‌ها منشأ ژنتیکی ارثی دارد. خراسان شمالی ازنظر شیوع سرطان مشابه دیگر مناطق کشور است، به‌جز موارد بروز بالاتر سرطان معده و مری که با بررسی‌ها و مطالعات انجام‌شده به دلیل موقعیت جغرافیایی استان می‌باشد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، عضو هیات علمی، پزشک فوق تخصص و رییس بخش انکلوژی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت:سرطان پستان در بانوان استان شایع است. همچنین اقدامات پیشگیرانه سرطان پستان شامل معاینه و ماموگرافی است که به همه زنان بالای ۳۰ سال توصیه می‌شود اما در مورد سرطان معده هیچ روش غربالگری استانداردی وجود ندارد.

وی از ۳ نوع درمان جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی برای مبتلایان به سرطان خبر داد و اضافه کرد: شیمی‌درمانی و پرتودرمانی به شکل عمده برای مبتلایان به سرطان در مرکز استان انجام می‌شود، اما برخی از درمان‌های جراحی سرطان به دلیل نبود تکنیک‌های لازم در بیمارستان‌های استان و همچنین نبود نیروهای متخصص موردنیاز، به مشهد یا استان‌های دیگر ارجاع داده می‌شوند.

کد خبر 474309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار