تلف شدن دلفین آلفا در دلفیناریوم برج میلاد که به گفته معاون فنی محیط زیست استان تهران دارای سنی حدود ۹ ساله بود، بهانه‌ای شد تا به بررسی میانگین طول عمر دلفین‌ها با توجه به زیستگاه دلفین‌، جغرافیا، جیره و رژیم غذایی، میزان خطر، وضعیت سلامتی، ساختار اجتماعی و نوع گونه‌ بپردازیم.

دلفين

همشهری آنلاین- ندا شریف: هنگامی که صحبت از تخمین عمر دلفین‌ها می‌شود، می‌تواند یک چالش باشد چون هیچ پاسخ مشخصی برای همه گونه‌های آن وجود ندارد. محیط، شرایط اجتماعی و رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در طول عمر دلفین‌ها دارد. متوسط عمر مورد انتظار یک دلفین به عوامل مختلف مانند زیستگاه دلفین‌، جغرافیا، جیره و رژیم غذایی، میزان خطر، وضعیت سلامتی، ساختار اجتماعی و نوع گونه‌ بستگی دارد.

خوشبختانه برخی از حقایق و تخمین‌های موجود در مورد گونه‌های خاصی از دلفین‌ها به دست آمده است که می‌تواند به روشن شدن این موضوع کمک کند و فرضیه‌های خوبی را برای میانگین طول عمر این پستانداران دریایی ارائه دهد.

متوسط عمر مورد انتظار یک دلفین می‌تواند بر اساس عوامل مختلف مانند زیستگاه دلفین‌، جغرافیا، جیره غذایی، رژیم غذایی (اینکه چه چیزی می‌خورند و چه مقدار مواد غذایی در دسترس آنها است)، میزان خطر، وضعیت سلامتی، ساختار اجتماعی و نوع گونه‌ در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، نهنگ قاتل ماده، بسیار اجتماعی است و تقریباً تا ۹۰ سال هم می‌تواند عمر کند اما متوسط عمر آن معمولاً حدود ۵۰ سال است. نهنگ‌های قاتل نر ممکن است ۵۰ تا ۶۰ سال عمر کنند اما عموما حدود ۳۰ سال زندگی می‌کنند.

عمر نهنگ‌های قاتل هنگامی که در اسارت هستند و از دوستان و اعضای خانواده جدا می‌شوند، به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و معمولا بیشتر  از ۲۰ سال زنده نمی‌مانند. پس محیط، شرایط اجتماعی و رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در تعیین طول عمر آنها دارد.

دلفین‌هایی که در اسارت زندگی می‌کنند، ممکن است علیرغم قرار گرفتن در یک محیط محافظت شده و با وجود مراقبت کامل، طول عمر کمتری نسبت به هم‌نوعان خود داشته باشند.

عواملی مانند رژیم غذایی (دلفین‌های اسیر غالباً با یک رژیم غذایی سخت تغذیه می‌شوند که ممکن است با طعمه‌ای که خود در شرایط عادی بدست می‌آورند یا روشی که طعمه را به طور معمول مصرف می‌کنند متفاوت باشد)، محیط بسته (جدا شدن از اقیانوس) و فقدان یک ساختار اجتماعی قوی (جدا شدن از خانواده و دوستان) همه ممکن است باعث کم شدن طول عمر دلفین‌های اسیر شود.

گونه دلفین‌ها همچنین نقش مهمی در تعیین طول عمر آن‌ها دارد. به عنوان مثال، دلفین رودخانه آمازون (دلفین آب شیرین) فقط ۱۵ تا ۲۰ سال عمر دارد در حالی که عمر دلفین‌های راه راه ممکن است ۶۰ - ۵۰ سال باشد.

اگرچه مشخص نیست که زیستگاه آنها تنها عامل طول عمرشان است یا نه، می‌توانیم فرض کنیم طول عمر آنها تا حدودی به گونه‌های آنها بستگی دارد.

  •   طول عمر انواع مختلف دلفین‌ها به طور متوسط عبارت است از:

• دلفین‌های رودخانه آمازون به طور متوسط دارای طول عمر ۲۰ - ۱۵ سال هستند اگرچه برخی دلفین‌های رودخانه‌ای ممکن است تا ۳۰ سالگی هم زندگی کنند.
• دلفین بایجی  ۲۵ - ۲۰ سال است.
• طول عمر دلفین داسکی ۲۵ - ۲۰ سال است.
• دلفین هکتور ۲۰ - ۱۵ سال عمر می‌کند.
• دلفین رودخانه چین به طور متوسط ۲۵ سال عمر دارد.
• دلفین‌های گلوگاه مشترک دارای طول عمر ۵۰ تا ۲۰ سال هستند (متوسط طول عمر ۲۰ تا ۳۰ سال).
• دلفین‌های ایرادادی ۳۰ - ۲۵ سال طول عمر دارند.
• دلفین‌های مائوئی به طور متوسط طول عمر ۲۰ سال دارند. اگرچه ممکن است برخی دلفین‌ها تا ۳۰ سال زندگی کنند.
• نهنگ قاتل دارای طول عمر ۵۰ - ۳۰ سال است (تخمین زده می‌شود برخی نهنگ‌های قاتل بیش از ۹۰ سال زندگی می‌کنند در حالی که نهنگ‌های قاتل اسیر دارای طول عمر متوسط ۲۵ سال یا کمتر هستند).
• دلفین‌های راه‌ راه ۵۶ - ۵۰ سال طول عمر دارند.
• دلفین رودخانه یانگ تسه دارای طول عمر ۲۵ - ۲۰ سال است.

  • منبع: برگرفته از www.whalefacts.org
کد خبر 474225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار