توافقنامه تکمیلی ایجاد گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب در جریان سفر رسمی محمد ولی روزبهان، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و هیأت همراه به جمهوری آستراخان روسیه و دیدار با مقام‌های این جمهوری روسیه که نقش محوری در مبادلات دو کشور ایفا می‌کند، منعقد شد.

انعقاد توافقنامه تکمیلی گروه کاری توسعه و مدیریت کریدور شمال_جنوب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی در استان گیلان، این توافقنامه تکمیلی در راستای اجرایی نمودن تفاهم‌نامه و توافقنامه پیشین دو منطقه، به امضای رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان رسید.

براساس این توافقنامه تکمیلی، گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب، مابین دستگاه‌ها و موسسات کشورهای مسیر از هامبورگ تا هند منعقد شده و دو منطقه آزاد انزلی و ویژه اقتصادی لوتوس با ایجاد این گروه کاری، نقش محوری در مبادله کالا در کریدور مزبور ایفا می‌کنند، مدیرانی از دو طرف به عنوان مسئول توسعه حمل و نقل بار در این مسیر انتخاب می‌شوند و تعرفه‌های ویژه در مسیر ترانزیتی بمبی، چابهار، بندر کاسپین، به آستراخان و سپس سن پترزبورگ اعمال می‌گردد.

دکتر روزبهان در این مراسم به عزم روسای جمهور دو کشور برای توسعه مناسبات دو کشور تأکید کرد و افزود: ما شریک یکدیگر در منافع ناشی از تجارت و ترانزیت در دریای خزر هستیم و باید با همکاری یکدیگر و در راستای عملیاتی‌سازی کریدور شمال جنوب، زمان و هزینه ترانزیت کالا را کاهش دهیم و در این مسیر تشکیل تیم کاری مشترک برای تحقق این برنامه راهکار خوبی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی به ویژه با تکیه بر توانمندی‌های بخش خصوصی است.

وی اظهار کرد: کریدور شمال جنوب به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت، نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور بوده و این راه آینده درخشانی خواهد داشت.

سرگئی میلوشکین نیز با قدردانی از تلاش‌های سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت فعال‌سازی کریدور شمال جنوب و افزایش تعاملات دو کشور، از در دستور کار داشتن ساخت کشتی کانتینر بر و احداث بندر جدید از سوی این منطقه خبر داد و گفت: تعیین تعرفه‌های حداقلی برای مبادلات کالایی و رفع برخی مشکلات بیمه‌ای نقش بسزایی در افزایش تمایل بخش خصوصی از استفاده از این مسیر تجاری نقش موثری ایفا خواهد نمود.

 بنا بر این گزارش هم‌زمان با انعقاد این تفاهمنامه اولین کانتینر آزمایشی از مسیر دریایی کریدور از منطقه ازاد انزلی وارد بندر آستراخان شد.

گفتنی است در این مراسم اعضای هیأت مدیره و معاونین امور بندری و حوزه خزر و عمرانی سازمان، عضو هیات رییسه اتاق مشترک ایران و روسیه به همراه مدیران منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و مسئولان استان آستراخان حضور داشتند.

کد خبر 474030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =