مطابق رای جدید دیوان عدالت اداری در خصوص علی الحساب شدن سنوات‌ها، از این پس پرداخت سنوات‌ها در پایان هر سال به صورت علی الحساب بوده و کارفرما موظف است در پایان همکاری بر اساس آخرین حقوق سنوات را به کارگر پرداخت کند.

دستمزد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم،  چندهفته گذشته هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص علی الحساب شدن سنوات هایی که در پایان سال پرداخت می شوند، رای صادر کرد.

 در متن این رأی آمده است:بر اساس رای مورخ ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، در قراردادهای مدت موقت (قراردادهای یکساله) نیز (مانند قرارداد های دائم) پرداخت سنوات که در پایان هر سال پرداخت می گردد، علی الحساب تلقی شده و می بایستی در زمان قطع همکاری با کارگر، براساس آخرین حقوق به کارگر پرداخت گردد.

 •  سنوات ها باید پایان خدمت پرداخت شود

 علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کاربا اشاره اینکه رأی دیوان عدالت اداری به مثابه قانون است گفت: سنوات باید هنگام قطع همکاری پرداخت شود، برای کارگران رسمی پایان کار هنگام بازنشستگی است، اگر در وسط کار کارفرمایی سنوات را پرداخت کرد، انگار به صورت علی الحساب پرداخت کرده است. در گذشته این برای کارگران قراردادی محاسبه نمی شد.

 خدایی بیان کرد: با رأی جدید دیوان، اگر در کارگاهی کارفرما سال به سال با کارگران خود قرار داد منعقد می کند و پایان هر سال سنوات را پرداخت می کند، اگر بعد از به طور مثال ۱۰سال بخواهد ازمجموعه قطع همکاری کند کارفرما موظف است، علاوه بر سنوات سال دهم، ما به تفاوت ۱۰سال گذشته را نیز پرداخت کند. چرا که دیوان عدالت اداری، پایان همکاری کارگران را زمانی تلقی می کند که با مجموعه قطع همکاری کرده است، درگذشته پایان همکاری با پایان قرارداد یک ساله تلقی می شد، اما با رأی جدید پایان همکاری کارگران زمانی تلقی می شود که با مجموعه قطع همکاری کرده باشد.

کد خبر 473482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهرور IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  اگرکسی سال 97بازنشست شده به ایشان نیزتعلق می گیرد
 • سعید IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  6 1
  با سلام لطفا بفرمایید کسی که بعد از 17 سال خدمت در برج 8 سال 98 کارفرما پایان کار ایشان را اعلام می کند ، رای فوق به ایشان نیز تعلق میگیرد . با سپاس
 • کارشناس روابط کار IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0 2
  رای دیوان متاسفانه نادرست و در ادامه یک جانبه بودن مقررات کار علیه کارفرماست.