چاک پدل، مهندس و کارآفرین آمریکایی که با طراحی ریزپردازنده‌ای که قیمتش فقط ۲۵ دلار بود، به شروع عصر کامپیوترهای شخصی یاری رساند، در ۸۲ سالگی درگذشت.

Chuck Peddle

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نیویورک تایمز چاک پدل و چند مهندس دیگر در سال ۱۹۷۴ تراشه سیلیکونی جدیدی را در شرکت موتورولا در شهر فینیکس ایالت آریزونای آمریکا طراحی کردند. این کار با وجود نامه شرکت به او برای تعطیل کردن این پروژه بود.

پدل به دنبال آن بود که تراشه‌ای سیار ارزان‌قیمت بسازد تا تکنولوژی دیجیتال را به نسل جدیدی از وسائل مصرفی از صندوق خرید فروشگاه‌ها گرفته تا کامپیوترهای شخصی وارد کند.

اما روسای او این اختراع را در رقابتی خانگی با پردازشگر ۳۰۰ دلاری موتورولا می‌دیدند که در همان سال معرفی شده بود.

بنابراین پدل این پروژه را با هفت مهندس دیگر موتورولا به شرکت تکنولوژی ام‌اواس در  «ولی فورج» پنسیلوانیا برد که رقبب موتورولا در ساختن تراشه‌های کامپیوتری بود.

یک آگهی تبلیغاتی مربوط به ۱۹۷۵ برای پردازشگر MOS 6502 چاک پدل به قیمت ۲۵ دلار

آنها در این شرکت پردازشگری به نام ۶۵۰۲ را ساختند که فقط ۲۵ دلار قیمت داشت- یعنی قیمت شام برای چهار نفر در آن زمان که معادل ۱۳۰ دلار امروز می‌شد. این تراشه به زودی وارد نخستین موج بزرگ کامپیوترهای شخصی از جمله کامپیوتر اپل II و کمودور PET، هم در آمریکا و هم در بریتانیا شد.

پدل در مصاحبه‌ای در این باره در سال ۲۰۱۴ گفت: «بازار در آن زمان نیاز به یک تراشه ارزان داشت. »

در سال‌های بعد، این شرکت اینتل، غول صنعت تراشه در شمال کالیفرنیا بود که بر بازار کامپیوترهای شخصی مسلط شد. اما بذر این بازار در واقع در «ولی فورج» (دره ولی) در پنسیلوانیا کاشته شد، نه «سیلیکون ولی» (دره سیلیکون) در شمال کالیفرنیا.

داج فربرن، رئیس موزه تاریخ کامپیوتر در شهر مانتین ویو در کالیفرنیا می‌گوید: «چاک پدل یکی از بزرگترین قهرمانان ستوده نشده عصر کامپیوترهای شخصی است. تقریبا همه کامپیوترهای شخصی موفقی که در آن سال‌های اولیه بازار گسترده‌ای پیدا کردند، بر اساس تراشه ۶۵۰۲ ساخته شده بودند، نه تراشه‌های اینتل یا شرکت دیگر. »

  • از گویندگی رادیو به سوی ساختن تراشه‌های کامپیوتری

چاک پدل (چارلز ایگرهام پدل) در ۲۵ نوامبر ۱۹۳۷ در شهر بنگور در ایالت مین آمریکا به دنیا آمد. پدرش فروشنده و مادرش تصویرگر تبلیغات بود. چاک در دبیرستان در آرزوی این بود که گوینده رادیو شود (تلویزیون در آن هنگام در دوران ابتدایی‌اش بود). اما پس از مسافرتی به بوستون برای امتحان دادن برای این کار، دریافت استعدادهایش در مسیر دیگری است.

او به پیشنهاد یک همسایه، در دانشکده مهندسی دانشگاه مین ثبت‌نام کرد. پس از فارغ‌التحصیلی او دو هدف در زندگی داشت: یکی اینکه می‌خواست در کالیفرنیا زندگی کند و دیگر اینکه کامپیوتر بسازد. او شغلی در شرکت جنرال الکتریک گرفت و به طراحی وسائل نقلیه فضایی اولیه، صندوق‌های پول الکترونیکی و کامپیوترهای اصطلاحا «اشتراک زمانی»، ساختارهای گسترده کامپیوتری که میان شرکت‌ها، مدارس و سایر سازمان‌ها به اشتراک گذاشته می‌شد، یاری رساند.

او بعدها در شرکت موتورولا در ساختن تراشه ۶۸۰۰، پردازشگر ۳۰۰ دلاری که در ماشین‌های پین‌بال و سایر بازی‌های آرکید (دستگاه‌های بازی سکه‌ای یا اسکناسی در محل‌های عمومی) به کار رفت، مشارکت داشت و بعد از این کار بود که توجهش به ساختن یک پردازشگر با قیمت کمتر معطوف شد. هنگامی که شرکت نامه‌ای برای او فرستاد و دستور لغو این پروژه را داد. پاسخ او این بود که از آنجایی که شرکت این پروژه را کنار گذاشته است، همه کارهایش در این زمینه به خودش تعلق دارد.

هنگامی که کمودور PET ساخته شده بر اساس ریزپردازنده MOS 6502 چاک پدل معرفی شد، اوج واقعی بازار کامپیوترهای شخصی رخ داد

  • عصر کامپیوترهای شخصی شروع می‌شود

هنگامی که پدل برای نخستین بار ایده‌اش را به شرکت ام‌اواس تکنولوژی برد، ال‌جی سوین، یکی از بنیانگذاران شرکت درباره ادعای خسارت موتورولا نگران بود. بنابراین  پدل پروژه‌اش را به نزد جان پایوینن یکی دیگر از بنیان‌گذاران شرکت برد و تاییدش را گرفت.

پدل و مهندسان دیگر موتورولا که با او به ولی فورج آمده بودند، ‌ این تراشه ارزان‌قیمت را ساختند. موتورولا همانطور که سوین پیش‌بینی کرده بود، ادعای خسارت کرد. شرکت ام‌اواس سال‌ها در دادگاه با این شکایت مبارزه کرد و نهایتا خسارتی ۲۰۰ هزار دلاری پرداخت.

اما تا آن زمان، تراشه ۲۵ دلاری این شرکت به یکی از پایه‌های دوران اوج‌گیری کامپیوترهای شخصی بدل شده بود. پدل در شرکت ام‌اواس کامپیوتری شخصی به نام KIM-1 را بر اساس این تراشه جدید ساخت و شروع به فروختن تراشه به دو کارآفرین جوان، استیو جابز و استیو وازنیک کرد که داشتند شرکتی به نام اپل می‌ساختند.

یک شرکت سازنده ماشین حساب به نام «کمودور  بیزنس ماشینز» در سال ۱۹۷۶ شرکت ام‌اواس را خرید و پدل به مهندس ارشد این شرکت بدل شد. مدت کوتاهی بعد، جابز و وازنیک پیشنهاد کردند شرکت اپل را به شرکت کمودور بفروشند، اما کمودور این پیشنهاد را نپذیرفت. پدل و شرکت جدیدش کامپیوتر شخصی خودشان را بر اساس ۶۵۰۲ ساختند: کمودور PET  که به قیمت ۴۹۵ دلار فروخته شد.

بیل سیلر، یکی از دستیاران پدل در هنگام ساخت نخستین کامپیوتر کمودور می‌گوید: «در این هنگام بود که اوج‌گیری واقعی بازار کامپیوترهای شخصی شروع شد. »

تراشه ۶۵۰۲ همچنین در ساخت کنسول بازی آتاری به کار رفت و بازی‌های ویدئویی را به خانه‌ها آورد و با ساخت BBC Micro کامپیوترهای شخصی به بریتانیا هم معرفی شد.

پدل در اوائل دهه ۱۹۸۰ یک شرکت کامپیوتر شخصی دیگر به نام «سیریوس سیستمز تکنولوژی» بنیاد نهاد و در آنجا کامپیوترهای شخصی به نام «ویکتور» را طراحی کرد. او در سال‌های بعدی  «شرکت NNA» را بنیاد نهاد که کامپیوتری با هارد درایوهای قابل‌برداشت ساخت که به مردم اجازه می‌داده داده‌هایشان را از جایی به جایی ببرند و پیشگام فلش‌های یواس‌بی امروزی بود.

کد خبر 473435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار