چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
۰ نفر

انتشار ویدیویی کوتاه از سگ‌کشی با سلاح گرم در پایانه مسافربری دزفول، واکنش دوستداران حیوانات را به همراه داشته است.

سگ‌کشی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معدوم‌سازی یا کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد با انتشار تصاویر برخی اقدامات همواره واکنش‌هایی را در فضای مجازی در پی داشته است. اخیرا در آخرین مورد انتشار ویدیویی کوتاه از سگ‌کشی با استفاده از سلاح گرم در دزفول خبرساز شده است.

از یک سو حامیان و دوستداران حیوانات و محیط زیست در شهرستان دزفول نسبت به حیوان‌آزاری و سگ‌کشی اخیر اعتراض دارند و از سوی دیگر شهرداری این کار را اقدامی برای حفظ جان شهروندان می‌داند.

البته بر روی نحوه کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد نیز نظرهای متفاوتی وجود دارد؛ برخی کشتار آنها از طریق سلاح گرم را اقدامی نادرست می‌دانند و بر لزوم مرگ ترحم‌آمیز و یا نگهداری سگ‌ها در مکانی خارج از شهرها تاکید می‌کنند و برخی این کار را هزینه‌بر و با توجه به اعتبارات دستگاه‌ها غیرممکن می‌دانند.  

ساکنان مناطق نزدیک به زمین‌های کشاورزی دزفول که بیشتر در تماس با سگ‌های ولگرد هستند نیز همواره نسبت به پرسه زدن سگ‌های ولگرد و خطرات آنها برای فرزندان خود اعتراض دارند و خواستار جمع‌آوری این حیوانات هستند.

در ویدیویی که دیروز در فضای مجازی دزفول منتشر شده فردی حامی حقوق حیوانات و معترض به کشتار سگ به سمت مامور اسلحه به دست شهرداری دزفول می‌رود و او را بابت شلیک به سگ مورد شماتت قرار می‌دهد.

در ادامه این ویدیو یک قلاده سگ نشان داده می‌شود که در اثر اصابت گلوله‌ در حال جان دادن است. انتشار این ویدیو باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم و درخواست آنها برای پایان دادن به بدرفتاری و احیاناً کشتن سگ‌ها شده است.

کاهش سگ‌های بی‌صاحب باید طبق دستورالعمل ابلاغی صورت گیرد

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در واکنش به فیلم منتشر شده درخصوص کشتار یک قلاده سگ توسط مامور شهرداری به خبرنگار ایرنا گفت: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول کشتار سگ‌های بی‌صاحب از طریق تیراندازی را تایید نمی‌کند و موضوع را از طریق مراجع مربوطه پیگیری خواهد کرد.

مصطفی استاد چینی‌گر با بیان اینکه کشتار حیوانات وحشی بعد از اخذ مجوزهای لازم باید طبق دستورالعمل‌های مربوطه انجام شود، افزود: روش‌های متنوعی برای کاهش جمعیت سگ‌های بی‌صاحب وجود دارد و شهرداری باید صرفا طبق دستورالعمل ابلاغی اقدام به این کار کند.

وی درخصوص روش‌های کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد گفت: زنده‌گیری، غربالگری، عقیم‌سازی، رهاسازی در نقاط دوردست، فروش و اقدامات دیگری برای کاهش جمعیت این سگ‌ها درنظر گرفته شده است.

استادچینی‌گر افزود: شهرداری دزفول از سال‌ها قبل بدنبال اجرای این دستورالعمل بوده و محلی برای نگهداری سگ‌های بی‌صاحب معرفی کرده که اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز موافقت خود را درخصوص این محل اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه بعد از گذشت بیش از یک سال، هنوز اقدامی برای نگهداری سگ‌ها صورت نگرفته است، اظهار کرد: شهرداری و شورای شهر صرفا باید از روش‌های موجود در دستورالعمل ابلاغی برای کاهش سگ‌های ولگرد استفاده کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول از مردم دوستدار محیط زیست و انجمن‌های محیط زیستی این شهرستان برای حساسیت در موضوع حیوان‌آزاری تقدیر کرد و افزود: امید است مهربانی با حیوانات به یک خواسته اجتماعی تبدیل شود.

سگ معدوم شده مشکوک به هاری بود

معاون امور شهری شهرداری دزفول نیز در تشریح این ماجرا و دلیل معدوم‌سازی این سگ با استفاده از اسلحه گرم گفت: چند روز قبل گزارشی از پایانه مسافربری بزرگ دزفول مبنی بر مشاهده یک قلاده سگ مشکوک به هاری و حمله به مسافران به شهرداری رسید.

محمد ابوالحلاج افزود: پیگیری لازم در این خصوص توسط ماموران شهرداری دزفول انجام شد تا اینکه ۲ روز قبل زنی باردار در همین پایانه مورد حمله سگ قرار گرفت که طبق گفته خانواده وی برای جنین زن مشکل ایجاد شده است.

وی با اشاره به شکایت خانواده این زن در تاریخ دوم دی‌ماه بدلیل حمله سگ و ثبت گزارش این اتفاق در سامانه ۱۳۷ شهرداری گفت: دیروز صبح طی تماسی از پایانه با شهرداری، موضوع مشاهده سگ هار دوباره مطرح شد که مامور شهرداری با مشاهده آثار هاری از جمله ریختن آب از دهان سگ و حمله‌ور شدن آن اقدام به معدوم‌سازی کرد.

معاون امور شهری شهرداری دزفول با بیان اینکه سگ ولگرد معمولا حمله نمی‌کند، افزود: سگ هار بدلیل حمله به انسان و حتی سایر حیوان‌ها باید در اسرع وقت معدوم شود و با توجه به خطر نزدیک شدن به آن، باید از طریق اسلحه گرم معدوم شود لذا اقدام لازم در این زمینه صورت گرفت.

وی اظهار کرد: یکی از رانندگان پایانه مسافربری دزفول با مشاهده تیراندازی به سمت سگ، نسبت به این اقدام اعتراض کرد و با وجود تشریح ماجرا توسط ماموران شهرداری، او  دست از اعتراض برنداشت و با تهیه فیلم آن را در فضای مجازی منتشر کرد.

ابوالحلاج با بیان اینکه ماموران شهرداری برای رفع خطر انتشار ویروس هاری، محل خونریزی سگ را ضدعفونی کردند، افزود: جسد سگ نیز طبق هماهنگی با دامپزشکی آهک‌پاشی و معدوم شد.

وی گفت: فرد منتشرکننده ویدیو در فضای مجازی در اقدامی عجیب اقدام به عکسبرداری از سگی همراه با توله‌هایش کرده و به دروغ عنوان کرده شهرداری قصد کشتار مادر این توله‌ها را نیز داشته است.

اختصاص زمین برای نگهداری از سگ‌های ولگرد در دزفول

معاون امور شهری شهرداری دزفول در ادامه گفت: شهرداری دزفول نخستین شهرداری در منطقه است که زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع برای نگهداری سگ‌های ولگرد و معدوم‌سازی آنها با روش ترحم‌آمیز درنظر گرفته است که برای این کار شهردار تقاضای اختصاص این زمین را به شورای شهر داد و اعضای شورای شهر نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کردند.

وی با بیان اینکه این زمین آماده واگذاری به انجمن‌های دوستدار و حامی حیوانات است، افزود: سال‌ها است که کشتار سگ با اسلحه منسوخ شده و روش‌های دیگر جایگزین آن شده‌اند و اقدام اخیر شهرداری دزفول درخصوص کشتار سگ بدلیل هاری آن صورت گرفته است.

ابوالحلاج بیان کرد: برخی از سگ‌ها زنده‌گیری و نگهداری می‌شوند و آنها که بدرد استفاده به عنوان سگ نگهبان می‌خورند به فروش می‌رسند و مابقی عقیم و رهاسازی می‌شوند.

وی افزود: از انجمن‌های دوستدار محیط زیست انتظار می‌رود همانگونه که ابتدای کار پیگیر تخصیص مکانی برای نگهداری سگ‌های ولگرد بودند اکنون که زمین تخصیص یافته پای کار بیایند و در این زمینه به شهرداری کمک کنند.

معاون امور شهری شهرداری دزفول ادامه داد: شهرداری بعد از بستن قرارداد و واگذاری زمین درخصوص تامین غذای سگ‌های ولگرد از طریق پسماندهای کشتارگاه‌ها نیز آماده همکاری است.

وی با اشاره به تسطیح زمین مدنظر گفت: این زمین در انتهای پارک لادن یا ۳۰ هکتاری قرار دارد و بدلیل دوری از مناطق مسکونی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

با توجه به موارد یادشده و آماده بودن زمین برای نگهداری از سگ‌های ولگرد و بی‌صاحب از انجمن‌های دوستدار حیوانات و محیط زیست شهرستان دزفول انتظار می‌رود اهتمام ویژه ای نسبت به موضوع داشته باشند.

کد خبر 473287

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها