مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری گلستان گفت: دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در مشهد مستقر است با همکاری موسسات خیریه بین‌المللی ۸۷ میلیارد ریال به اتباع خارجی سیل‌زده گلستان کمک کردند.

خانه‌های سیل‌‌زده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی دهرویه اظهار داشت: این کمک‌ها برای آسیب‌دیدگان سیل در شهرهای آق‌قلا، گمیشان و گنبدکاووس و ایجاد زیرساخت‌هایی مانند مدرسه و مرکز سلامت تخریب شده ناشی از این حادثه قهری اختصاص یافت.

وی گفت: در سیل ابتدای امسال ۲۵۰ خانوار تبعه مجاز افغانستانی ساکن گلستان دچار خسارت شدند و ۳۵ خانه آنها در محله افغان‌آباد گنبدکاووس تخریب شد.

دهرویه اضافه کرد: کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان(UNHCR) مستقر در مشهد با پرداخت پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اجاره مسکن یکسال ساکنان خانه‌های تخریب شده محله افغان‌آباد گنبدکاووس را تقبل کرد.

وی اهدای کمک نقدی در قالب کارت اعتباری ۱۵ میلیون ریالی به سرپرستان ۷۸۹ خانوار ایرانی و افغانستانی آسیب‌دیده از سیل آق‌قلا، گمیشان و گنبدکاووس به مبلغ ۱۳ میلیارد ریال را از دیگر کمک‌های انجام شده موسسات خیریه بین‌المللی در جریان سیل امسال گلستان برشمرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری گلستان افزود: خانوارهای اتباع خارجی آسیب‌دیده از سیل این استان تحت حمایت همه‌جانبه برای تامین امکانات وسایل زندگی و وسایل کسب و کار قرار دارند.

به گفته وی اداره کل اتباع خارجی استانداری گلستان برای رفع مسایل و مشکلات سیل‌زدگان استان از ۶ موسسه خیریه بین‌المللی درخواست کمک کرده بود که اقبال و پاسخ مثبت آن‌ها را بدنبال داشت اما با این وجود خارجیان مقیم این استان نیازهای بیشتری دارند.

تصویری از خسارات سیل ابتدای امسال در محله مدرسی (افغان آباد) گنبدکاووس

دهرویه اضافه کرد: در زمان حاضر موسسه خیریه بین‌المللی ریلیف اینترنشنال نیز در گلستان حضور دارد و در حال کمک به پناهندگان و اقشار آسیب پذیر استان است.

در استان گلستان حدود ۲۷ هزار تبعه مجاز افغانستان زندگی می‌کنند که ۶۷ درصد آنها در گرگان و بقیه در گنبدکاووس سکونت دارند.

آمار دقیقی از اتباع غیرمجاز ساکن در گلستان وجود ندارد جدای از اینکه جمعیت قابل ملاحظه‌ای هم افراد فاقد شناسنامه در این استان زندگی می‌کنند.

سیل امسال گلستان علاوه بر این که جان ۱۱ نفر را گرفت افزون بر ۴۸ هزار میلیارد ریال خسارت مالی به بخش‌های مختلف استان تحمیل کرد.

کد خبر 472320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار