کارگردان «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» گفت: رویکرد زیست محیطی و حفظ طبیعت در ساخت عروسک‌های این نمایش در اولویت بود. بچه‌ها بعد از نمایش ترغیب می‌شوند با وسایلی که در خانه دارند عروسک بسازند.

کشتی نوح

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، مریم معترف کارگردان تئاتر که این روزها نمایش «قصه های سفر پرماجرای کشتی نوح» را در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه برده است، گفت: از کودکی که قصه کشتی نوح را می‌شنیدم، همیشه از خودم می‌پرسیدم که این حیوانات چطور در طول ۴۰ روز سرگردانی روی‌ آب در این کشتی باهم زندگی کرده‌اند. چه اتفاقاتی ممکن است برایشان افتاده باشد. وقتی بزرگ‌تر هم شدم، طور دیگری به آن فکر می‌کردم.

وی ادامه داد: در نهایت به این نتیجه رسیدم تخیلاتم را به نمایش تبدیل کنم و آن را برای بچه‌ها به نمایش بگذارم. این هنرمند تئاتر درباره ساخت عروسک‌های نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» از مواد دور ریختنی پلاستیکی و این وجه محیط زیستی نمایش توضیح داد: به مسائل محیط زیستی و حفظ طبیعت علاقه دارم. در همه اجراها، بچه‌ها با این عروسک‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها بعد از نمایش از پدر و مادرهایشان می‌خواهند که با وسایلی که در خانه دارند عروسک بسازند. بچه‌ها در ذات خود خلاق هستند، اگر به آن‌ها خوراک مناسب داده شود، این خلاقیت بروز و ظهور پیدا می‌کند.  

غوغای عروسک‌ها | گشت و گذاری در سالن‌های نمایش کودکان

معترف درباره استفاده از پرده‌خوانی و نقالی در این نمایش بیان کرد: استفاده از خیمه‌ شب‌بازی، پرده‌خوانی یا نقالی هم در این نمایش به علاقه من به فرم نمایش‌های ایرانی برمی‌گردد حتی بازیگران این نمایش بازی در بازی داشتند و با تماشاگران هم صحبت می‌کردند. کارگردان نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح»   درباره سخت‌ترین چالش کار نمایشی برای کودکان گفت: سخت‌ترین چالش این است که خودتان را جای کودک بگذارید و راهی پیدا کنید که به ذهن او نفوذ کنید. در این کار واکنش بچه‌ها را به مفاهیمی که به آنها آموزش داده می‌شود دیده‌ام و برایم نکات مهمی داشته است.

نمایش «قصه‌های سفر پرماجرای کشتی نوح» هر روز به جز شنبه‌ها صبح‌ها ویژه مدارس و مهد کودک‌ها و بعدازظهرها ساعت ۱۹ در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای عموم علاقه‌مندان اجرا می‌شود.

کد خبر 472140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار