یک کارشناس امور بانکی گفت: از امروز اخذ رمز دوم یک بار مصرف اجباری می‌شود اما تا ۱۵ دی‌ماه بین بانک‌ها فعال سازی رمز دوم مرحله بندی خواهد شد و هر بانکی بنا بر تعداد مشتریان، تعداد درگاه‌ها و تعداد شعب تا ۱۵ روز آینده نسبت به اجباری شدن رمز دوم برای کاربران بانکی اقدام می‌کند.

كارت بانكي 833

به گزارش همشهری آنلاین،  با توجه به افزایش فیشینگ در کشور و روند پیچیده پیگیری آن، ‌ مسئولان بانک مرکزی و سایر نهادهای متولی برای مهار و مبارزه با این جریان، طرح اخذ رمز پویا یا رمز دوم یکبار مصرف در نقل و انتقالات پول در فضای وب و اینترنتی را در دستور کار قرار دادند.

هر چند که قرار بود اجباری شدن اخذ رمز پویا از اول دی ماه به اجرا برسد اما طبق آخرین ابلاغیه بانک مرکزی؛ برای رفاه حال مشتریان بانکی و ایجاد فرصت بیشتر برای انجام کار، از ابتدای دی‌ماه اجرای طرح رمز دوم پویا به صورت مرحله‌ای در بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند روز انجام خواهد شد. از ابتدای دی‌ ماه با اعمال تغییرات لازم در درگاه‌های پرداخت اینترنتی، امکان درخواست رمز دوم پویا و دریافت آن از طریق پیامک به تدریج و در چند روز برای مشتریان بانک‌های مختلف فراهم خواهد شد.    

 در حالی که در لحظات دقایق ۹۰ برای اجرای این طرح قرار داریم اما هنوز بسیاری از کاربران بانکی نسبت به فعال سازی رمز دوم اقدام نکرده‌اند و هنوز با نحوه و فرآیند فعالسازی رمز پویا آشنا نیستند و همین امر باعث به تاخیر انداختن فعالسازی‌ها شده است.

از این رو در مصاحبه با یک کارشناس امور بانکی به تمام سوالات احتمالی درباره فعالسازی رمز پویا پاسخ داده شده است.

 • تشریح سه روش برای فعالسازی و دریافت رمز دوم تمام کارت‌ها

سید جعفر صدری درباره سه روش فعال‌سازی رمز دوم کارت‌های بانکی یا رمز پویا اظهار داشت: سوال عمده مشتریان این است که چرا تمام بانک‌ها با یک روش واحد نسبت به فعال سازی رمز دوم و ارائه آن به مشتریان ندارند. بانک‌ها با توجه به تعداد مشتریان، تعداد درگاه‌ها، عابربانک‌ها و تعداد شعب روش‌های متعددی برای فعال‌سازی رمز دوم به کار گرفتند.

وی افزود: در کل سه روش برای فعال‌سازی رمز پویا کارت بانکی وجود دارد. روش اول استفاده از اینترنت بانک‌ و همراه بانک است چرا که افرادی نسبت به پویاسازی رمز دوم اقدام می‌کنند که در فضای وب فعال هستند بنابراین اپلیکیشن‌های موبایلی را می‌شناسند و برای فعال‌سازی رمز دوم و اخذ آن استفاده از اپلیکیشن برای این افراد راحت‌تر است.

صدری در پاسخ به این سوال که با توجه به تعدد کارت‌های بانکی نصب هر اپلیکیشن برای یک کارت بانکی دشوار به نظر می‌رسد، گفت:‌از سال گذشته بانک‌ها به این نتیجه رسیدند که یک اپلیکیشن واحد برای ارائه رمز دوم به مشتریان تهیه کنند اما از آنجایی که روش‌های دوم و سوم برای ارائه و ارسال رمز دوم به مشتریان مطرح شد این موضوع کم‌رنگ‌تر شد اما در حال حاضر تعدادی از بانک‌ها یک اپلیکیشن واحد برای در اختیار گذاشتن رمز پویا به مشتریان خود طراحی کردند.

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات با اشاره به روش دوم برای فعال سازی و اخذ رمز دوم کارت بانکی اظهار داشت: این موضوع مطرح شد که تمام کاربران گوشی هوشمند ندارند تا بتوانند از اپلیکیشن برای فعال سازی رمز پویا و اخذ آن استفاده کنند بنابراین درگاه یو اس اس دی ای برای فعال سازی و گرفتن رمز دوم قابل استفاده شد و کاربران می‌توانند از طریق پیامک نسبت به اخذ رمز دوم اقدام کنند.

وی با اشاره به روش سوم برای فعال سازی و اخذ رمز پویا گفت: با پشتیبانی بانک مرکزی سامانه‌ای تحت عنوان «هریم» طراحی شده است که تمام مشتریان بانکی می‌توانند از طریق این سامانه رمز دوم درخواست کنند این سامانه درگاهی است که افراد فارغ از اینکه مشتری کدام بانک هستند می‌توانند به وسیله آن نسبت به انجام امورات رمز پویا اقدام کنند.

کارشناس امور فنی بانکی با اشاره به تعدد روش‌ها برای فعال‌سازی رمز پویا گفت: هر بانکی بنا به شرایط خود نسبت به بکارگیری این سه روش اقدام کرده است برای مثال از آنجایی که بانک صادرات دارای ۵۵۰۰ عابر بانک در سطح کشور است و کارت‌های بانکی قابل توجهی دارد تصمیم گرفت فعال سازی از طریق عابربانک را در اختیار مشتریان خود قرار دهد چرا که اولا خدمات رسانی از طریق عابربانک‌ها به صورت شبانه‌روزی بوده است و دوم اینکه حجم زیاد درخواست در شعب می‌توانست باعث کاهش رضایت‌مندی‌ها شود از این طریق هر سه روش را برای فعال‌سازی رمز پویا در اختیار کاربران قرار دادیم.

 • تغییر شماره همراه برای دریافت رمز دوم از طریق عابربانک‌ها

صدری درباره اهمیت احراز هویت و مشخص شدن یک شماره همراه برای هر حساب بانکی اظهار داشت: شماره موبایل مشتریان ذخیره شده است اما از مشتریان نپرسیده‌ایم که آیا می‌خواهند داده‌های حساس مانند رمز دوم به این شماره ارسال شود یا نه؟ بنابراین احراز هویت شماره موبایل اهمیت بسیار بالایی دارد اگر شماره موبایل درخواست داده شده با شماره موبایلی که در سیستم بانکی ثبت شده یکسان باشد به کاربر اجازه ادامه کار داده می‌شود اما برای تغییر شماره موبایل نیازی به مراجعه به شعب نیست.

 • روند دریافت رمز پویا برای حساب‌های مشترک

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات با اشاره به تعیین تکلیف حساب‌های مشترک که یک کارت بانکی با دو شماره موبایل دارند گفت: سوالی که از سوی مشتریان بسیار تکرار می‌شود این است که آیا برای حساب‌های حقوقی و حساب‌های مشترک امکان اخذ رمز  دوم وجود. دارد یا نه؟ پاسخ این است که برای هر حسابی که کارت بانکی صادر شده و آن کارت دارای رمز ایستا است می‌توان رمز دوم گرفت.

وی افزود: اما حساب‌های مشترک که دو شماره موبایل برای آن ثبت شده باید حتما یک شماره موبایل داشته باشند و این افراد برای مشخص کردن یک شماره موبایل برای اخذ رمز دوم باید به شعب بانکی مراجعه کنند.

صدری با اشاره به تکلیف حساب‌های حقوقی گفت: تا آنجایی که می‌دانم برای حساب‌های حقوقی کارت صارد نمی‌شود اما اگر کاربری برای حساب حقوقی خود موفق به دریات کارت شده می‌تواند رمز دوم هم بگیرد.

 • سهم ۷۵ درصدی مبالغ کمتر از ۵۰ هزار تومان در تراکنش‌های بانکی  

وی با بیان اینکه در تمام دنیا اخذ رمز دوم برای مبارزه با فیشینگ رایج است، گفت: واقعیت این است که در ایران تراکنش‌های خرد در فضای وب بسیار بیشتر از تمام دنیا است به طوری که ۷۰ تا ۷۵ درصد ماهیانه تراکنش‌ها برای مبالغی کمتر از ۵۰ هزار تومان یا حتی کمتر از ۲۵ هزار تومان است. در دنیا برای این مبالغ کیف پول طراحی شده که در این سازوکار نیازی به اخذ رمز دوم نیست.

این کارشناس امور فنی بانکی اظهار داشت: در ایران هم ۳۲ نوع کیف پول وجود دارد اما از آنجایی که حتی تراکنش‌هایی با ارزش ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومان از طریق هفت میلیون پایانه فروش انجام می‌شود که کارمزدی هم برای آن تعریف نشده کاربران تمایلی برای استفاده از کیف پول‌ها ندارند.

 • افزایش زمان انقضای رمز دوم به ۱۲۰ ثانیه

صدری با اشاره به زمان تعریف شده برای استفاده از رمز دوم از روش پیامک یا سایر روش‌ها گفت: پیش از این مدت زمان انقضای هر رمز دوم ۶۰ ثانیه تعریف شده است اما پس از انجام مطالعات بیشتر این زمان را به ۱۲۰ ثانیه افزایش دادیم تا کاربران فرصت بیشتری برای استفاده از رمز دوم داشته باشند.

 • وجود ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در ایران

صدری با بیان اینکه تعدد کارت‌های بانکی بین ایرانیان بسیار زیاد است، گفت:‌ طبق آخرین آمار ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در ایران وجود دارد که ۸۰ میلیون از این کارت‌ها فعال هستند.

وی افزود: با فعال سازی رمز دوم در تعداد کارت‌های بانکی‌ ریزش قابل توجهی خواهیم داشت چرا که بسیاری نسبت به استفاده از این کارت‌ها اقدام نمی‌کنند.

 • راهکار بانک‌ها در بارگذاری اپلیکیشن‌های بانکی برای گوشی‌های آیفون

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات درباره مشکلات کاربرانی که از گوشی‌های IOS استفاده می‌کنند برای بارگذاری اپلیکیشن‌های بانکی اظهار داشت: واقعیت این است که اپلیکیشن‌ها در اپ‌استور وجود ندارد و کاربران باید این اپلیکیشن‌ را از روی سایت بانک‌ها دانلود کنند که البته دانلود آن رایگان است.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های آیفون پس از مدتی غیرفعال می‌شوند آیا این اتفاق برای اپلیکیشن‌های بانکی هم ممکن است رخ دهد؟ گفت: این اپلیکیشن‌ها از طریق اکانت‌هایی که از سایر کشورها مانند چین خریداری می‌کنیم فعال می‌شوند اما از آنجایی که اپل تمام این اکانت‌ها را رصد می‌کند می‌تواند این اکانت برای ایران را مسدود کند. از این رو ممکن است هر چند وقت یک بار این اپلیکیشن‌ها برای کاربران با سیستم‌عامل‌های IOS غیرفعال شود اما امکان دانلود آن از طریق سایت تمام بانک‌ها وجود دارد.

 • کاربران بانکی نگران هزینه دریافت پیامکی رمز دوم نباشند

صدری با تاکید بر اینکه مشتریان نگران هزینه‌های پیامک برای گرفتن رمز دوم نباشد، گفت: هیچ هزینه‌ای بابت ارسال رمز دوم از طریق پیامک به مشتریان بانکی تحمیل نمی‌شود و تمام هزینه‌های پیامک را بانک‌ها می‌پردازند.

وی افزود: البته با اپراتورهای تلفن‌های همراه در حال مذاکره هستیم تا هزینه ارسال پیامک برای رمز دوم را برای سیستم بانکی کاهش دهند.

 • تا نیمه دی‌ماه فعالسازی رمز دوم برای تمام مشتریان بانکی اجباری می‌شود  

این کارشناس امور فنی بانکی با تاکید بر اینکه فعال‌سازی رمز دوم به تعویق نیفتاده است، گفت: از فردا اخذ رمز دوم اجباری می‌شود اما تا ۱۵ دی‌ماه بین بانک‌ها فعال سازی رمز دوم مرحله بندی خواهد شد و هر بانکی بنا بر تعداد مشتریان، تعداد درگاه‌ها و تعداد شعب تا ۱۵ روز آینده نسبت به اجباری شدن رمز دوم برای کاربران بانکی اقدام می‌کنند.

 • چطور رمز یکبار مصرف بانک بگیریم؟ 

به گزارش همشهری آنلاین، بیشتر بانک‌ها با نزدیک شدن زمان حذف رمزهای دوم ثابت، اپلیکیشن‌هایی را برای تولید رمز دوم یکبار مصرف (پویا) در وب‌سایت‌های خود به‌منظور انجام تراکنش‌های اینترنتی معرفی کرده‌اند.

 • بانک کشاورزی

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «ریما» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به‌خودپرداز یکی از شعب بانک
۳- انتخاب گزینه «خدمات رمز»
۴- انتخاب گزینه «رمز دوم یکبار مصرف»
۵- ثبت خط تلفن همراه که به نام مشتری باشد.
۶- دریافت ۲رمز مختلف (بخش اول از طریق برگه چاپی خودپرداز و بخش دوم از طریق پیامک)
۷- ورود به اپلیکیشن ریما
۸- ثبت رمز چاپی خودپرداز و رمز پیامکی(برای سهولت در کار، رمز پیامکی را کپی و سپس در اپلیکیشن پیست کنید.)
برای مشتریان این بانک که گوشی هوشمند ندارند در آینده یک کد دستوری فعال خواهد شد که از طریق آن می‌توانند برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند.

 • بانک ملی

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزبان» از سایت بانک ملی
۲- مراجعه به‌خودپرداز یکی از شعب بانک
۳- انتخاب گزینه «خدمات رمز»
۴- انتخاب گزینه «رمز دوم یکبار مصرف»
۵- ثبت خط تلفن همراه که به نام مشتری باشد.
۶- دریافت ۲رمز مختلف(بخش اول از طریق برگه چاپی خودپرداز و بخش دوم از طریق پیامک)
۷- ورود به اپلیکیشن
۸- ثبت رمز چاپی خودپرداز و رمز پیامکی(برای سهولت در کار رمز پیامکی را کپی و سپس در اپلیکیشن پیست کنید).
مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری #۶۰ *۷۳۷* برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند.

 • بانک شهر

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزنت» از طریق وب‌سایت بانک
۲- دریافت کد فعال‌سازی پس از درج اطلاعات درخواستی در اپلیکیشن
۳- وارد کردن کد فعال‌سازی اپلیکیشن رمزنت 
۴- ورود به اینترنت‌بانک شهر یا مراجعه به شعبه برای اسکن بارکد 
۵- اسکن بارکد با دوربین گوشی همراه از روی اینترنت بانک یا داخل شعبه بانک و دریافت کد فعال‌سازی از طریق پیامک و وارد کردن آن در بخش کد فعال‌سازی پیامک‌شده
۶- انتخاب گزینه تأیید و واردکردن رمز ورود به برنامه برای فعال‌سازی‌ رمز دوم کارت 
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک آینده

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن«ریما» از وب‌سایت بانک 
۲- مراجعه به‌خودپرداز یکی از شعب بانک
۳- انتخاب یکی از گزینه‌های «فعال‌سازی رمز یکبار مصرف اول یا دوم»
۴- وارد کردن شماره تلفن همراه
۵- دریافت رسید خودپرداز حاوی رمز هشت‌رقمی و دریافت رمز فعال‌سازی ۱۲۰کاراکتری از طریق پیامک
۶- ورود به برنامه ریما و وارد کردن رمز 
فعال‌سازی هشت‌رقمی مندرج در رسید خودپرداز و همچنین کپی کردن کد ۱۲۰کاراکتری دریافت‌شده از طریق پیامک
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک انصار 

مشتریان این بانک با استفاده از ۲روش می‌توانند سیستم دریافت رمز دوم یکبار مصرف را فعال کنند.
غیرحضوری
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «ارس» از وب‌سایت بانک
۲- ورود به اینترنت‌بانک انصار با رمز عبور و نام کاربری
۳- انتخاب لینک خانه
۴- انتخاب گزینه فعال‌سازی رمز یکبار مصرف
۵- وارد کردن اطلاعات کارت
۶- اسکن بارکد نمایش داده شده با تلفن همراه
۷- دریافت کد چهاررقمی از طریق پیامک و وارد کردن آن در قسمت درخواست‌شده
۸- انتخاب یک کد شش‌رقمی از طرف مشتری و وارد کردن آن در بخش پایین کد چهاررقمی
۹- فشردن کلید تأیید

حضوری
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «ارس» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به یکی از شعب بانک انصار
۳- دریافت یک بارکد از متصدی بانک و اسکن آن با گوشی
۴- دریافت کد چهاررقمی از طریق پیامک و وارد کردن در اپلیکیشن
۵- انتخاب یک کد شش‌رقمی از طرف مشتری و وارد کردن آن در بخش پایین کد چهاررقمی
۶- فشردن کلید تأیید
کد دستوری بانک انصار به‌زودی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند معرفی خواهد شد.

 • بانک قوامین

برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف از طریق بانک قوامین به ۲روش غیرحضوری  و حضوری می‌توانید عمل کنید.
روش غیرحضوری
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «جی بی‌رمز» از وب‌سایت بانک قوامین
۲- دریافت کد چهاررقمی برای فعال‌سازی اپلیکیشن «جی بی‌رمز»
۳- دریافت یک رمز از طریق پیامک
۴- وارد کردن رمز دریافت‌شده از طریق پیامک و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف

روش حضوری
۱- دانلود اپلیکیشن «جی بی‌رمز» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به‌ نزدیک‌ترین خودپرداز یکی از شعب بانک قوامین
۳- انتخاب گزینه «سایر خدمات»
۴- انتخاب گزینه «تعیین رمز»
۵- انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز پویا»
۶- دریافت یک کد از طریق پیامک و یک کد از طریق برگه چاپ‌شده توسط خودپرداز
۷- وارد کردن این دو کد در اپلیکیشن جی بی‌رمز و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف
کد دستوری برای مشتریان بدون گوشی هوشمند این بانک در آینده معرفی می‌شود.

 • بانک سامان

بانک سامان برای مشتریان حقوقی دستگاه تولید رمز یکبار مصرف «توکن» را درنظر گرفته است و برای مشتریان حقیقی نیز اپلیکیشنی با نام «رمزینه» معرفی کرده است.
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن رمزینه
۲- ورود به نت‌بانک سامان 
۳- انتخاب منوی «مدیریت کارت» در نت‌بانک
۴- انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت» در نت‌بانک
۵- انتخاب کارت مورد نظر
۶- انتخاب گزینه «فعال‌سازی برنامک» (در این قسمت یک کد QR نمایش داده می‌شود)
۷- باز کردن اپلیکیشن رمزینه و انتخاب یک رمز شش‌رقمی هنگام ورود به اپلیکیشن
۸- انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز دوم کارت» در اپلیکیشن رمزینه 
۹- انتخاب گزینه اسکن کد تصویری
۱۰- اسکن کد نمایش داده شده روی صفحه رایانه
۱۱- واردکردن کد چهاررقمی ارسالی از طریق پیامک
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک تجارت

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «همراز» از وب‌سایت بانک تجارت
۲- مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز شعب بانک
۳- ورود به گزینه «سایر خدمات» و انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز همراز»
۵- دریافت رسید چاپی حاوی شماره سریال و شماره تلفن ھمراه مشتری از دستگاه خودپرداز
۶- دریافت یک پیامک حاوی کد فعال‌سازی اپلیکیشن همراز 
۷- تعیین کلمه عبور برای ورود به اپلیکیشن 
۸- ورود به اپلیکیشن و انتخاب گزینه «افزودن کارت»
۹- وارد کردن شماره کارت
۱۰- افزودن شماره سریال مندرج در رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز در بخش شماره سریال توکن 
۱۱- وارد کردن کد فعال‌سازی پیامک‌شده به تلفن همراه در بخش فعال‌سازی توکن و تأیید آن.
۱۲- انتخاب گزینه درخواست رمز یکبار مصرف و
دریافت آن برای استفاده در تراکنش اینترنتی
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • پست بانک

این بانک برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف ۲روش را معرفی کرده است.
 روش اول دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» که اکنون امکان استفاده از آن فراهم است و روش دوم از طریق پیامک سامانه «هریم» که از ۱۵دی‌ماه قابل استفاده است.
در هر صورت، برای استفاده از هر دو روش، مشتریان ملزم به حضور در یکی از شعب پست‌بانک هستند. هنگام مراجعه به بانک حتما کارت ملی و موبایل خود را همراه داشته باشید، چراکه هویت و شماره تلفن همراه شما باید توسط بانک تأیید شود.
درصورتی که مشتری مایل به نصب نرم‌افزار تولید رمز یکبارمصرف در گوشی همراه خود نباشد، حضور 
در شعبه به‌منظور تأیید شماره همراه، کافی بوده و با این روش رمز دوم یکبار مصرف به شماره همراه مشتری پیامک می‌شود.

 • بانک سپه

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به شعب بانک سپه با همراه داشتن کارت ملی
۳- دریافت شماره مشتری، رمز عبور و کد فعال‌سازی از متصدی بانک
۴- وارد کردن اطلاعات مورد ۳ در اپلیکیشن
۵- انتخاب نام کاربری و رمز عبور دلخواه
بانک سپه برای مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند کد دستوری معرفی نکرده است.

 • بانک مسکن

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزنما» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به‌خودپرداز و انتخاب گزینه «رمز پویا»
۳- دریافت ۲رمز مختلف (یکی از طریق برگه چاپی خودپرداز و دیگری از طریق پیامک)
۴- وارد کردن رمز کاغذی و رمز پیامکی به همراه شماره کارت در اپلیکیشن
بانک مسکن فعلا برای گوشی‌های غیرهوشمند کد دستوری تعریف نکرده است.

 • بانک ملت

دریافت رمز یکبار مصرف در این بانک به ۲روش اپلیکیشنی و پیامکی امکان‌پذیر است. روش پیامکی برای مشتریانی درنظر گرفته شده است که گوشی هوشمند ندارند.
روش اپلیکیشنی
۱– دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزنگار ملت» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز 
۳- انتخاب گزینه «تغییر رمز» و پس از آن گزینه «خدمات رمز پویا»
۴- انتخاب گزینه فعال‌سازی اپلیکیشن رمزنگار ملت در خودپرداز
۵- دریافت کد فعال‌سازی و ورود به اپلیکیشن و تعیین رمز اپلیکیشن
۶- افزودن کارت‌ها به اپلیکیشن رمزنگار 
۷- دریافت رمز دوم یکبار مصرف از اپلیکیشن

شیوه پیامکی
۱- مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت 
۲- انتخاب گزینه «تغییر رمز» و «خدمات رمز پویا» و فعال‌سازی سامانه رمزنگار ملت - نسخه پیامکی
۳- نمایش شماره همراه در خودپرداز
۴- تأیید شماره همراه درصورت صحت آن
۵- دریافت پیامک فعال‌سازی و راهنمای سامانه از سوی بانک ملت
۶- ارسال ۴رقم آخر کارت بانکی فعال‌شده از طریق پیامک به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ برای دریافت رمز پویا
۷- دریافت پیامک حاوی رمز هفت‌رقمی یکبار مصرف با سرشماره Bank Mellat 

 • بانک حکمت ایرانیان

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «ارس» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به یکی از شعب بانک
۳- دریافت شماره مشتری، رمز عبور و کد فعال‌سازی از بانک
۴- وارد کردن اطلاعات مورد۳ در اپلیکیشن
این بانک برای گوشی‌های غیرهوشمند کد دستوری معرفی نکرده است.

 • بانک پاسارگاد

فعال‌سازی رمز پویا در این بانک به ۲روش امکان‌پذیر است.
روش اول
۱- مراجعه به بخش بانکداری مجازی در وب‌سایت بانک پاسارگاد
۲- انتخاب گزینه «کارت‌های من» و انتخاب گزینه «سایر» در ستون عملیات 
۳- انتخاب گزینه «مدیریت نوع رمز دوم» و سپس  انتخاب گزینه «رمز دوم یکبار مصرف» 
روش دوم
۱- ورود به موبایل‌بانک(همراه بانک)
۲- انتخاب گزینه «رمز پویا» در قسمت کارت  و انتخاب گزینه «فعال‌سازی»
۳- وارد کردن کد شش‌رقمی به انتخاب مشتری
۴- یا انتخاب گزینه «سایر» و پس از آن «عملیات کارت» و سرانجام انتخاب گزینه «فعال/غیرفعال‌سازی رمز یکبار مصرف کارت» 
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک توسعه صادرات

اپلیکیشن فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف این بانک آماده شده و در مرحله آزمایش قرار دارد. در لحظه نگارش این گزارش هنوز از نام این اپلیکیشن اطلاع نداریم.  به گفته یکی از کارشناسان این بانک، زیرساخت‌ها آماده شده و مشکلی وجود ندارد. مشتریان این بانک به‌زودی می‌توانند از خدمات فعال‌سازی رمز یکبار مصرف بهره‌مند شوند.

 • بانک صنعت و معدن

مشتریان این بانک با استفاده از ۳روش می‌توانند رمز دوم یکبار مصرف خود را فعال کنند.
غیرحضوری
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به اینترنت‌بانک و انتخاب گزینه «فعال‌سازی برنامه رمزساز» از منوی تنظیمات
۳- انتخاب گزینه «رمز یکبار مصرف کارت» 
۴- مشخص کردن شماره کارت و انتخاب گزینه «فعال‌سازی برنامک»
۵- دریافت یک پیامک حاوی کد چهاررقمی و مشاهده یک کد QR 
۶- ورود به اپلیکیشن رمزساز از طریق تلفن همراه 
۷- انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز دوم کارت» 
۸- ورود به صفحه دوم نمایش داده‌شده و اسکن کد QR 
۹- انتخاب یک رمز شش‌کاراکتری از طرف مشتری
۱۰- وارد کردن کد چهاررقمی پیامک‌شده به گوشی مشتری 

مراجعه به‌خودپرداز
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به‌خودپرداز یکی از شعب بانک صنعت و معدن 
۳- وارد کردن کارت و انتخاب گزینه «فعال‌سازی‌ برنامک رمزساز»
۴- اسکن QR نمایش داده‌شده در خودپرداز از طریق اپلیکیشن نصب شده در تلفن همراه
۵- دریافت کد چهاررقمی از طریق پیامک 
۶- ورود به اپلیکیشن و وارد کردن اطلاعات درخواست‌شده

مراجعه به شعبه
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن از وب‌سایت بانک و مراجعه به یکی از شعب 
۲- دریافت اطلاعات لازم از طریق متصدی بانک 
۳- وارد کردن اطلاعات در اپلیکیشن «رمزساز» و دریافت رمز دوم یکبار مصرف

 • بانک پارسیان

۱- مراجعه به یکی از خودپردازهای بانک پارسیان
۲- انتخاب گزینه « ثبت‌نام رمز یکبار مصرف» و وارد کردن یک رمز دلخواه هشت‌رقمی
۳- دریافت پیامک حاوی کد فعال‌سازی رمز یکبار 

مصرف 
۴- دانلود و نصب برنامه موبایل‌بانک «پارسیان من»
 ۵-ورود به منوی اصلی پارسیان من
۶- انتخاب منوی «رمز یکبار مصرف» و انتخاب گزینه «ثبت»
۷- وارد کردن شماره کارت و کد فعال‌سازی ارسال‌شده به موبایل
کد دستوری بانک پارسیان به‌زودی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند معرفی خواهد شد.

 • بانک صادرات

۱- دانلود و نصب اپلیکیش «ریما» از وب‌سایت بانک یا از طریق نرم‌افزار موبایل بانک صاپ
۲- مراجعه به‌خودپرداز یکی از شعب بانک
۳- انتخاب گزینه خدمات رمز
۴- انتخاب گزینه رمز دوم یکبار مصرف
۵- ثبت خط تلفن همراه که به نام مشتری باشد.
۶- دریافت ۲رمز مختلف(بخش اول از طریق برگه چاپی خودپرداز و بخش دوم از طریق پیامک)
۷- ورود به اپلیکیشن ریما
۸- ثبت رمز چاپی خودپرداز و رمز پیامکی با کپی و پیست کردن
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک توسعه تعاون

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «همراه‌بانک توسعه تعاون» از وب‌سایت یا از طریق مراجعه به شعب بانک 
۲- انتخاب گزینه «سایر» از نوار پایین اپلیکیشن و انتخاب گزینه «عملیات کارت»
۳- انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز یکبار مصرف»
۴- انتخاب کارت
۵- دریافت رمز یکبار مصرف
۶- برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف در سامانه اینترنت‌بانک از مسیر کارت به زیرگزینه «کارت‌های من» مراجعه کنید.
این بانک اعلام کرده است که برای گوشی‌های غیرهوشمند هنوز کد دستوری تعریف نکرده است.

 • بانک سینا

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «ارس» از وب‌سایت بانک سینا

۲- مراجعه به بانک برای دریافت بارکد یا ورود به اینترنت‌بانک
۳- ورود به بخش افزودن بانک جدید و انتخاب بانک سینا

۴- اسکن بارکد برای فعال‌سازی اپلیکیشن ارس
۵- انتخاب گزینه رمز دوم 
۶- وارد کردن کد چهاررقمی ارسالی توسط پیامک
۷- انتخاب رمز دلخواه شش‌رقمی برای اپلیکیشن
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک سرمایه

این بانک ۲روش را برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف معرفی کرده است.

غیرحضوری
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز سرمایه» از وب‌سایت بانک
۲- مراجعه به اینترنت‌بانک سرمایه
۳- انتخاب لینک فعال‌سازی اپلیکیشن «رمزساز» در بخش تنظیمات
۴- انتخاب شماره کارتی که مایل به فعال شدن رمز دوم یکبار مصرف برای آن هستید.
۵- فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز به وسیله کد چهاررقمی پیامک‌شده به تلفن همراه و کد QR نمایش داده‌شده در این بخش
۶- استفاده از رمزهای یکبار مصرف تولیدشده در تراکنش‌های اینترنتی کارت‌های سرمایه

حضوری
۱- نصب اپلیکیشن «رمزساز سرمایه» از وب‌سایت بانک و مراجعه به شعب بانک سرمایه 
۲- دریافت کد چهاررقمی پیامک‌شده به تلفن همراه مشتری و دریافت کد QR از شعبه
۳- فعال‌سازی اپلیکیشن «رمزساز سرمایه» و استفاده از رمز دوم یکبار مصرف

 • بانک خاورمیانه

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن از وب‌سایت بانک یا دریافت لینک دانلود از شعبه
۲- دریافت شماره مشتری شخصی و کلمه عبور از شعبه 
۳- تأیید شماره تلفن همراه
۴- وارد ‌کردن کد ارسالی از سوی بانک به تلفن همراه مشتری برای فعال‌سازی اپلیکیشن
۵- تعیین رمز دلخواه برای ورود به اپلیکیشن
۶- ثبت‌نام در اپلیکیشن «رمز پویا» و فعال‌سازی کارت‌هایی که برای استفاده نیاز به رمز پویا دارند.
۷- انتخاب گزینه فعال‌سازی برای کارت و دریافت پیامک کد فعال‌سازی 
۸- وارد کردن کد دریافتی و دریافت پیام فعال‌سازی 
۹- زدن دکمه پایان و بازگشت به صفحه اصلی 
۱۰- زدن دکمه دریافت رمز کارت، در قسمت پایینی کارت فعال‌شده
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک گردشگری

فعال کردن رمز پویا در این بانک از ۲طریق همراه‌بانک گردشگری امکان‌پذیر است و نیاز به مراجعه به شعب این بانک نیست.
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن همراه‌بانک گردشگری از وب‌سایت بانک
۲- ورود به اپلیکیشن (دریافت نام کاربری و رمز عبور برای مشتریانی که اینترنت‌بانک گردشگری ندارند از شعبه الزامی است)
۳- انتخاب گزینه «خدمات کارت» و دریافت کد ثبت‌نام از طریق پیامک 
۴- وارد کردن کد پیامک‌شده در اپلیکیشن و انتخاب رمز دلخواه برای ورود به اپلیکیشن
۵- انتخاب گزینه «سایر» و سپس «عملیات کارت» و سرانجام انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز یکبار مصرف پویا»
۶- سبز شدن گزینه، به‌معنای فعال‌شدن رمز یکبار مصرف پویاست.
۷- انتخاب کارت مورد نظر
۸- انتخاب گزینه «دریافت رمز یکبار مصرف»

 • بانک اقتصاد نوین

۱- دانلود اپلیکیشن «ارس» از وب‌سایت بانک اقتصاد نوین 
۲- مراجعه به شعبه برای دریافت بارکد یا دریافت بارکد از طریق اینترنت بانک
۳- اسکن کد و سپس فعال‌سازی نرم افزار «ارس» 
۴- فعال‌سازی کارت‌های مورد نظر از طریق منوی کارت 
۵- فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف 
این بانک برای مشتریانی که گوشی غیرهوشمند دارند، کد دستوری اعلام نکرده است.

 • بانک کارآفرین

این بانک اگرچه هنوز برنامه مشخصی برای دریافت رمز یکبار مصرف تعریف نکرده است، اما به‌زودی ۲مسیر برای دریافت رمز پویا معرفی می‌کند که یکی از طریق اپلیکیشن و دیگری از طریق دریافت دستگاه تولید رمز یکبار مصرف از شعب بانک کارآفرین است.
کد دستوری این بانک به‌زودی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند معرفی خواهد شد.

 • بانک ایران زمین

دریافت رمز یکبار مصرف در این بانک به ۲روش امکان‌پذیر است.

روش اول
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» از وب‌سایت بانک یا لینک ارسالی به تلفن همراه مشتری 
۲- مراجعه به یکی از شعب بانک و فعال‌سازی اپلیکیشن توسط متصدی شعبه 

روش دوم
۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» از وب‌سایت بانک یا لینک ارسالی به تلفن همراه مشتری 
۲- ورود به اینترنت‌بانک و انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمزدوم یکبار مصرف» 
۳- انتخاب شماره کارت و کلیک بر گزینه «افزودن کارت» و سپس انتخاب گزینه «بازگشت»
۴- انتخاب گزینه فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز
۵- اسکن بارکد نمایش داده‌شده و وارد کردن رمز شش‌رقمی که از سوی مشتری انتخاب شده است.
۶- وارد کردن کد چهاررقمی پیامک‌شده به تلفن همراه مشتری و فعال‌شدن رمز یکبار مصرف
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند طرحی اعلام نکرده است.

 • بانک رفاه کارگران

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «رمزساز» از وب‌سایت بانک رفاه کارگران
۲- مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک
۳- انتخاب گزینه «رمز یکبار مصرف پویا» و انتخاب گزینه «فعال‌سازی»
۴- دریافت رسید چاپی حاوی کد چهاررقمی فعال‌سازی کارت
۵- دریافت پیامک حاوی کد چهاررقمی فعال‌سازی اپلیکیشن 
۶- وارد کردن شماره تلفن همراه و انتخاب رمز هشت‌کاراکتری برای فعال‌سازی اپلیکیشن
۷- وارد کردن شماره تلفن همراه و کد ده‌رقمی پیامک‌شده برای فعال‌شدن اپلیکیشن
۸- وارد کردن شماره کارت، ۴رقم درج شده در رسید خودپرداز و ۴رقم پیامک‌شده به تلفن همراه مشتری هنگام فعال‌سازی‌ کارت
۹- انتخاب گزینه «رمز یکبار مصرف پویا» و انتخاب گزینه «فعال‌سازی»
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند برنامه‌ای معرفی نکرده است.

 • بانک دی

۱- دانلود و نصب اپلیکیشن «ارس» از وب‌سایت بانک دی 
۲- دریافت بارکد از طریق مراجعه به شعبه یا اینترنت‌بانک 
۳ - اسکن بارکد و فعال‌سازی اپلیکیشن ارس
۴- ورود به منوی کارت و انتخاب گزینه «فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف» 
این بانک هنوز برای مشتریانی که تلفن همراه هوشمند ندارند طرحی معرفی نکرده است.

کد خبر 472026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار