رئیس پلیس پایتخت با اشاره به بازداشت ۳۲ دلال ارزی معروف در هفته گذشته، از انهدام باندی خبر داد که پس از سرقت اموال یک شرکت مهم در غرب تهران دست و پای نگهبانان آن شرکت را بسته بودند.

سردار حسین رحیمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، سردار حسین رحیمی پیش از ظهر سه‌شنبه در حاشیه اجرای پنجمین مرحله از طرح «کاشف» (دستگیری سارقان حرفه‌ای و باندی) در جمع خبرنگاران با بیان این که این مرحله از طرح کاشف از ابتدای هفته جاری به اجرا درآمده، اظهار کرد: در این مرحله از طرح ۲۲۴ سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار بازداشت شدند.

رئیس پلیس پایتخت افزود: طی این مرحله از طرح کاشف ۸۱ سارق زورگیر، کیف‌قاپ، گوشی‌قاپ، سارقان محموله و مأمورنما، ۵۲ سارق منزل، اماکن و مغازه، ۵۰ سارق خودرو، موتورسیکلت و لوازم موتورسیکلت، ۱۹ جاعل و کلاهبردار، یک باند ۴ نفره سارقان مسلح، ۲ قاتل، ۳ آدم‌ربا و ۱۳ محکوم فراری بازداشت شدند.

به‌گفته این مقام انتظامی در مجموع در پنجمین مرحله از طرح کاشف ۶۶ باند منهدم شد و سارقان و متهمان به ۲۵۰۰ فقره سرقت اعتراف کردند؛ همچنین ۱۵۸ نفر از سارقان دارای سوابق قبلی جرم و جنایت هستند.

وی افزود: در این مرحله از طرح کاشف ۵ قبضه سلاح جنگی و شکاری، ۷ هزار انواع و اقسام وسایل سرقتی و همچنین محتویات داخل خودرو کشف شد.

  • مهم‌ترین پرونده‌های مکشوفه در طرح کاشف

فرمانده انتظامی تهران بزرگ به مهم‌ترین پرونده‌های مکشوفه در پنجمین طرح کاشف اشاره و تصریح کرد: یک باند بسیار مهم سارقان منزل که فقط در یکی از سرقت‌ها بیش از ۲۰ میلیارد تومان را دزدیده بودند، منهدم شدند. همچنین در این مرحله از طرح یک گروه دیگر از سارقان گروگان‌گیر و آدم‌ربا که فردی را ربوده، به یکی از بوستان‌های غربی پایتخت برده و آن شخص را با تهدید مجبور به نام‌گذاری اموال به اعضای باند کرده بودند، منهدم شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۴۸ ساعت قبل نیز یک گروه ۹ نفره در نیمه‌های شب با استفاده از «باب‌کت» در یک شرکت مهم در غرب پایتخت را از جا کنده و به‌صورت مسلحانه پس از ورود به شرکت و بستن دست و پای نگهبانان شرکت اقدام به سرقت اموال کرده بودند که با تلاش همکارانم آن‌ها نیز دستگیر شدند.

  • سارقان اغتشاشگر

رئیس پلیس تهران بزرگ همچنین از شناسایی و بازداشت سارقان منزلی خبر داد که در اغتشاشات اخیر نیز نقش داشتند و متذکر شد: در ابتدا یک باند ۳ نفره را به‌عنوان سارقان منزل بازداشت کردیم اما پس از تحقیقات بیشتر مشخص شد آن‌ها در تخریب تعدادی فروشگاه در آشوب‌های اخیر در منطقه اسلامشهر نقش داشتند.

رحیمی ادامه داد: در پرونده دیگر باندی ۳ نفره برای خرید تلفن همراه یک شهروند که در سایت دیوار آگهی گذاشته بود اقدام کرده و وارد منزل این شهروند (دخترخانم) شده بودند، اما با مقاومت وی روبه‌رو شده و با چاقو او را تهدید کرده بودند که پس از اطلاع پلیس و ورود مأموران به ماجرا یکی از آن‌ها بازداشت و مشخص شد این شخص هم در اغتشاشات اخیر فعال بوده است.

این مقام انتظامی همچنین از انهدام باندی خبر داد که از اتباع خارجی سرقت می‌کردند و یادآور شد: اعضای این باند پس از شناسایی اتباع خارجی مقابل سفارتخانه‌ها و هتل‌ها آن‌ها را شناسایی و از آن‌ها سرقت می‌کردند. همچنین این سارقان تاکنون به ۳۰ فقره سرقت اعتراف کردند.

  • هشدار برای لیزینگ

وی ضمن هشدار به شهروندان درباره شرکت‌های لیزینگ نیز گفت: مکرراً به مردم تذکر دادیم که بسیاری از شرکت‌های لیزینگ فاقد مجوز و کلاهبردار هستند، در یک سال گذشته بیش از ۴۰ شرکت لیزینگ شناسایی شدند که شاید از بیش از ۱۰ هزار نفر و مخصوصاً به‌عنوان فروش خودرو اقدام به کلاهبرداری کرده بودند.

رحیمی با تصریح به این که شرکت‌های لیزینگ باید از بانک مرکزی مجوز فعالیت داشته باشند، اضافه کرد: مسئولیت نظارت بر آن‌ها نیز به‌عهده سازمانی است که به آن شرکت‌ها مجوز می‌دهد.

رئیس پلیس پایتخت از کاهش ۱۴درصدی وقوع جرائم و افزایش ۵درصدی کشف جرائم از ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: مسائل اقتصادی نیز در بروز جرائم بی‌تأثیر نبوده است.

به‌گفته رحیمی پلیس تهران بنا بر درخواست مراجع ذی‌صلاح در هفته گذشته با افزایش قیمت ارز، به برخورد با دلالان ارزی پرداخته که طی آن ۳۲ دلال مطرح و بنام دستگیر شدند در حالی که اکثر آن‌ها پیش از این نیز سابقه بازداشت در این زمینه را داشته‌اند.

  • پلیس و فضای مجازی

رئیس پلیس پایتخت با تأکید به اینکه نظارت محسوس و نامحسوس پلیس در فضای مجازی، حقیقی است و نظارت بر نقاط مسبوق به سابقه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: جلسه‌ای نیز با صرافان داشتیم و پلیس امنیت اقتصادی تذکراتی را به آن‌ها ارائه داد و تأکید شد هیچ صرافی نباید با دلالان ارزی همکاری داشته باشد.

رحیمی یادآور شد: اکنون ۱۰۰ نفر از دلالان ارزی که در گذشته بازداشت شده بودند در زندان هستند و برای حدود  ۴۰۰ تا  ۵۰۰ دلال ارزی نیز در پلیس پرونده تشکیل شده و نظارت بر آن‌ها صورت می‌گیرد؛ همچنین در بانک اطلاعاتی پلیس تحت رصد قرار دارند.

کد خبر 470997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار