معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی قم گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ‌ ۱۷۰ کودک کار در مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده بهزیستی این استان پذیرش و از خدمات مرکز به‌صورت رایگان بهره‌مند شده‌اند.

کودکان کار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مریم علیشیری یک‌شنبه ۲۴ آذر با بیان این مطلب افزود: خدمات این مرکز شامل پیگیری‌های مددکاری، روانشناسی، آموزشی، حمایت‌های مالی، حمایت از ادامه تحصیل کودکان، برنامه‌های اوقات فراغت و اشتغال برای اعضای خانواده می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: ۶۱ درصد کودکان کار پذیرش‌شده در مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده، بین سنین ۶ تا ۱۲ سال و ۲۹ درصد نیز بین ۱۳ تا ۱۸ سال بودند. این کودکان بیشتر در خانواده‌هایی دیده می‌شوند که یا سرپرست خانواده معتاد بوده و یا خانواده سرپرست مناسب ندارد و یا خانواده در وضعیت اقتصادی نامناسبی به سر می‌برد.

علیشیری بیان کرد: این کودکان بیشتر در زمینه کار با ترازو، دست‌فروشی، گل‌فروشی در خیابان و کار در کارگاه‌های کوچک ازجمله کوره‌های آجرپزی، تولیدی کفش و صندل فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که سال گذشته حدود ۴۰۰ کودک کار در قم ساماندهی شد، ‌ اضافه کرد: این کودکان بعد از شناسایی و یا ارجاع از سوی نهادهای انتظامی و قضایی و یا به‌صورت خودمعرف در مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده پذیرش‌شده و از طریق ارتباط با خانواده، بر اساس نوع و میزان مشکل از خدمات مرکز بهره‌مند می‌شوند.

علیشیری ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های بهزیستی و مددکاران، مرکز توانمندسازی خانواده است که در این مرکز اقدام‌های لازم برای ایجاد منبع درآمد سالم برای خانواده به شیوه‌های ممکن از طریق آموزش حرفه و پرداخت وام‌های اشتغال‌زایی، مشاغل خانگی و سرمایه کار صورت می‌پذیرد.

معاون بهزیستی قم خاطرنشان کرد: در این مرکز به‌منظور ارتقای سطح اطلاعات عمومی خانواده‌های این کودکان و خود آن‌ها، کارگاه‌های آموزشی در موضوع‌های مختلف ازجمله مهارت‌های زندگی، مهارت‌های ارتباطی و فرزندپروری، آشنایی با انواع آسیب‌های اجتماعی، آسیب‌های نوپدید و آسیب‌های حاصل از فضای مجازی برگزار می‌شود.  شهروندان در صورت مشاهده کودکان کار با شماره‌های ۱۳۷ شهرداری، ۱۱۰ ناجا و ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس حاصل کنند.

کد خبر 470283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار